Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » » » » Перший дайджест за результатами спостереження у Дніпропетровській області

Перший дайджест за результатами спостереження у Дніпропетровській області

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ

У Кривому Розі чітко вираженого протистояння між політичними об’єднаннями сьогодні немає. Політичний ландшафт регіону можна охарактеризувати як монолітний з огляду на те, що більшість у міських та районних радах формує провладна партія – Партія регіонів. Це, в свою чергу, зумовлено тим, що в Криворізькому регіоні сконцентрована велика кількість підприємств, що належать бізнесменам з Партії регіонів.

Поки жодне з політичних об’єднань не розпочало активної виборчої діяльності. На пост мера від «Партії регіонів», буде висувати свою кандидатуру Юрій Вілкул. У минулому він був головою Дніпропетровської обласної ради. Зараз його син Олександр Вілкул займає посаду голови Дніпропетровської облдержадміністрації. Ю. Вілкул (батько) є ректором Криворізького технічного університету та депутатом обласної ради. Чинний мер Кривого Рогу Юрій Любоненко, імовірно, також візьме участь у виборчих перегонах (гіпотетично, від Народної Партії). Юрій Любоненко з 1994 р. є мером міста Кривий Ріг, чотири рази обирався на цю посаду та має певну підтримку серед населення завдяки сталому реноме хазяйновитого мера. Згадані кандидати є місцевими.

Найбільшою популярністю серед населення у Кривому Розі користуються «Партія регіонів», «Сильна Україна», «Батьківщина», Комуністична партія України, що підтверджується результатами виборів останніх 6-7 років та результати останніх опитувань (http://www.krivoy-rog.com.ua/content/view/1288/159/  та http://www.unian.net/rus/news/news-396424.html ). Втім, довіра до цих партії значно згасла і більшість електорату впало у виборчу апатію.

Щодо нових криворізьких політиків, то таким можна вважати Едуарда Самоткала. Він наразі проводить активну рекламну кампанію на зовнішніх  білбордах на фоні свого фонду («Благодійний фонд Е.Самоткала - http://samotkal.com.ua/»). Це підприємець, який має в місті декілька торгово-розважальних та оздоровчих закладів. Під час Помаранчевої революції був її прихильником (виділяв власні кошти на допомогу штабів Ющенка). Про приналежність до якоїсь політичної сили зараз не заявляє.

Людей більше ніж вибори хвилює опалювальний період та прогнози щодо вартості опалення. На промислових підприємствах мало хто з робітників знає, що відбудуться вибори – про це свідчать особисті розмови з працівниками цих підприємств.

ЗМІ та агітація

ЗМІ під час цих виборів поводиться доволі мляво. Кількість медіа інформаційних матеріалів щодо політичних партій та їх діяльності дещо зросла. Переважно це статті щодо Партії регіонів, але реклама від них надходить до ЗМІ регулярно і в міжвиборчий період. На громадському транспорті (маршрутні таксі) розміщуються гасла «Партії регіонів».

Реклама на зовнішніх носіях (білбордах, сітілайтах) представлена більше ширше різними партіями -  трапляється реклама «Партії регіонів», «Сильної України» та «Фронту Змін». Зміст реклами у представників конкурентних партій не дуже відрізняється: переважно це зображення лідера партії та відсторонене гасло.

Адмінресурс та анти-технології

У Дніпропетровську найбільше протистояння спостерігається між політичними та бізнесовими угрупуваннями, що підтримують Партію регіонів (ПР), а також тими, що підтримують Загіда Краснова, лідера місцевої політичної партії та однойменної громадської організації «Громадська сила» (ГС). Виражається таке протистояння наступним шляхом:

  • обопільного друку негативних матеріалів про опонента;
  • з боку влади – економічні утиски прибічників «ГС» (сьогодні ця партія є найбільшим реальним конкурентом провладній партії);
  • перешкоди у реєстрації цієї політичної сили на участь у виборах (http://photo.unian.net/rus/detail/305864.html)
  • з боку ГС протистояння виражається в організації різних піар-акцій (мітинг 7 вересня проти підвищення комунальних тарифів під стінами міської ради, проведення прес-конференцій, звернення до Президента із проханням забезпечити чесні вибори http://photo.unian.net/rus/detail/305862.html тощо)

Партія регіонів активно використовує адміністративний ресурс. Так, у школах збирають педагогічні наради і проводять зустрічі з кандидатами у депутати – і міської, і районних рад міста (як, приклад, 97 школа у ж/м Комунар, про що повідомили працівники цього закладу). Забороняють завідувачам дитячих закладів, директорам шкіл отримувати матеріальну допомогу від інших політичних сил, проводити переговори з представниками опонентів, зокрема, з політичною силою «ГС». Здійснюючи за бюджетний кошт ремонтні роботи державних та комунальних закладів, доріг, представники влади, що належать до ПР, пропагують це як свої особисті заслуги (для прикладу, місцева муніципальна газета «Наше місто» насичена статтями про такі звитяги). Підкупу виборців на сьогодні не зафіксовано, проте головну ставку провладна сила робить на членів комісій – учителів, лікарів, вихователів, працівників інших державних установ, які залежні від влади й змушені будуть просто виконувати її волю.

Представники «Громадської сили», що є депутатами міської ради, теж, витрачаючи кошти з депутатського фонду на благоустрій своїх округів, подають це у прихильних до них ЗМІ як заслуги своєї політичної сили.

Загалом, окрім зазначених головних претендентів на створення більшості у міській раді, є низка політичних партій, що мають реальні шанси увійти до складу ради. Втім, вони розрізненні і між ними немає чітких домовленостей щодо спільних дій. До таких політичних сил належать: «Батьківщина», «Україна майбутнього», «Сильна Україна», КПУ, «Фронт Змін», об’єднання ГРАД, «Громада», «Молодіжна партія», «Народна партія».

У підсумку варто сказати, що початок передвиборчого процесу в розрізі агітації по всій області виглядає дуже мляво, а рівень електоральної втоми є дуже високим. Також слід зазначити стрімке падіння рейтингу та зростання недовіри до «Партії регіонів» на Дніпропетровщині. 


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org