Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Погодження Правил прийому міністерством – з обмеженнями і без

Погодження Правил прийому міністерством – з обмеженнями і без

Погодження Правил прийому міністерством – з обмеженнями і без

Кожного року питання вступу до вищих навчальних закладів регулюється низкою нормативних актів загальнодержавного та локального значення. Так, Міністерство затверджує Умови прийому до навчальних закладів, Порядок подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі до ВНЗ, документи, що стосуються функціонування та удосконалення ЄДЕБО та ін. Натомість, кожен вищий навчальний заклад зобов’язаний розробити власні правила прийому та погодити їх з Міністерством освіти й науки. Таке погодження мало б мати на меті перевірку відповідних правил на дотримання вимог, визначених як Умовами прийому, так і законодавству України загалом. Але, на жаль, воно перетворилось на декларативну процедуру, яка не містить елементу перевірки.

Яскравим тому прикладом є нещодавнє звернення до Громадянської мережі ОПОРА від абітурієнтки Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтва. Дівчина ознайомилася з  Правилами прийому до цього ВНЗ та виявила перешкоди для особистого вступу до вишу через встановлення вікових обмежень абітурієнтів на бажану спеціальність. Проаналізувавши Правила прийому до Академії естрадного та циркового мистецтва, ми виявили ряд положень, які суперечать як Умовам прийому до вищих навчальних закладів у 2013 році, так і чинному законодавству України. Серед них ті, що стосуються вікових обмежень, медичних протипоказань, проходження додатково медичного огляду.

Так, пунктом 5.20 Правил прийому встановлено вікові обмеження для вступників цього навчального закладу. Для циркових спеціалізацій – до 21 року, естрадних спеціалізацій – до 23, для музичного мистецтва (бакалавр) – до 24, а спеціаліст – до 25 років.

Стаття 53 Конституції України гарантує кожному право на освіту. При цьому вікових обмежень для вступу у навчальні заклади у Конституції не встановлено. Стаття 64 Конституції України містить норму про неможливість обмеження конституційних права і свобод людини і громадянина, крім випадків, передбачених Конституцією України (тільки в умовах воєнного або надзвичайного стану). Разом з тим, одним із основних принципів освіти, визначених Законом України "Про освіту", є рівність  умов  кожної  людини  для  повної  реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку.

Неможливість встановлення будь-яких обмежень права на освіту підтверджується також практикою Європейського суду з прав людини, де наголошується, що особа має абсолютне право на освіту. А тому наявність такого положення в Правилах прийому є обмеженням одного з головних соціально-культурних прав, закріплених в Основному Законі України, норми якого мають пряму дію, – права на освіту.

У Правилах прийому (п.5.15) встановлено також обмеження за медичними показниками – вичерпний перелік захворювань, які не дозволяють отримати конкретний фах (захворювання та вади опорно-рухового апарату, вестибулярного апарату, захворювання дихальної системи, що супроводжуються дихальною недостатністю, захворювання та вади кістково-м’язової системи, що не піддаються компенсації тощо).

Зрозуміло, що спеціалізація ВНЗ передбачає фізичні та інші навантаження під час вступу та навчання, проте особа має право самостійно визначати, чи є її хвороба перешкодою в отриманні нею вищої освіти за певною спеціальністю, а отже ніхто не має права чинити перепони для реалізації особою права на освіту. Саме таке обґрунтування було надано Міністерством освіти і науки та Міністерством охорони здоров’я України на запити Громадянської мережі ОПОРА щодо медичних протипоказань для вступників. У міністерствах також підтвердили, що чинне законодавство України не містить обмежень (переліку медичних протипоказань) до вступу абітурієнтів у вищі навчальні заклади І-ІV рівнів акредитації.

Пунктами 5.3 та 5.4 Правил прийому  визначено, що медичну довідку за формою 086-о необхідно завіряти у київській міській студентські поліклініці під час проходження медичної комісії.

Відповідно до інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 086/о "Медична довідка (лікарський консультаційний висновок)", затвердженої Наказом МОЗ України від 14.02.2012 року № 110, медична довідка є обов’язковим медичним документом для подання до приймальних комісій навчальних закладів всіх рівнів акредитації.  Документ  містить графу "Лікарський висновок про професійну придатність" (п.13), який ґрунтується на результатах усіх обов’язкових досліджень залежно від профілю та вимог навчального закладу, до якого надається медична довідка щодо стану здоров’я абітурієнта. Медична довідка є самостійним документом та не потребує додаткового завірення. А, отже, наявність такого положення у Правилах прийому є неправомірним. Крім того, у студентській поліклініці нас запевнили, що їхні повноваження поширюються лише на осіб, які є студентами вищих навчальних закладів. Прав проводити медичні огляди та завіряти медичні довідки осіб-вступників вони не мають.

З відповідним обґрунтуванням та проханням усунути обмеження прав на здобуття освіти ОПОРА звернулася до Міністерства освіти і науки та Державної інспекції навчальних закладів України. У листах від 24 травня та 3 червня 2013 року Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтва повідомила про усунення порушень шляхом розробки відповідних змін до Правил прийому, які знаходяться на погодженні у Міністерстві.

Факт затвердження правил прийому у редакції, яка містить дискримінаційні норми, що порушують принцип рівності та доступності вищої освіти дає право робити невтішні висновки – при погодженні Міністерством правил прийому кожного з вишів змістовний елемент не піддається належній перевірці. На жаль, такі випадки трапляються часто. І лише завдяки своєчасному ознайомленню абітурієнтки з Правилами прийому до ВНЗ та повідомленню про виявлені порушення вона матиме можливість взяти участь у цьогорічному конкурсному відборі. Якщо всі вступники активно відстоюватимуть свої права, порушень під час вступної кампанії буде значно менше. 

Детальніше:
Наталія Радиш,
юрист Львівського представництва Громадянської мережі ОПОРА
телефон гарячої лінії для абітурієнтів: (044) 222 57 27


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org