Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Технічні проблеми ЗНО з історії України

Технічні проблеми ЗНО з історії України

Історія України – останній наймасовіший (поряд з математикою, українською мовою та літературою) іспит зовнішнього незалежного оцінювання. Тестування з цього предмету проходило два дні – 31 травня та 1 червня й до нього була прикута увага спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА у 16 областях України.

Попри те, що стабільно високою залишається кількість абітурієнтів, які через порушення процедури проходження ЗНО втратили право продовжити роботу над тестом (по 16 осіб – за даними Київського та Донецького РЦОЯО, 30 – Одеського РЦОЯО), тестування з історії України відзначилося рядом технічних проблем.

Практично у всіх областях були зафіксовані випадки, коли на пакетах, до яких мали вкладатися після завершення тестування бланки відповідей з історії України, було написано «математика». Очевидно, що під час підготовки контейнерів було допущено технічну помилку і замість пакетів із написом «історія України» для зворотньої відправки вкладені пакети для математики. Таку технічну неточність було виправлено шляхом заклеювання неправильної назви новими надрукованими наліпками чи пакування бланків відповідей до окремих конвертів. Загалом помилка у назві пакетів для бланків відповідей не вплине на результат учасників ЗНО, оскільки не стосується змістової частини тесту.

Однак були під час перевірки знань з історії України неточності і в самих тестових зошитах. Чи не найбільше запитань виникло в абітурієнтів під час роботи над завданням №56, де пропонувалося розмістити у хронологічній послідовності зазначені варіанти відповідей.  Проблема полягала у тому, що вони були зазначені у зворотному алфавітному порядку (Г, В, Б, А замість А, Б, В, Г). Дехто з абітурієнтів помітив недолік одразу і почав вимагати роз’яснення в інструкторів, як чинити у такому випадку, однак частина учасників тестування не звернули увагу на недоліки і розставляли варіант відповідей дотримуючись алфавітного порядку. Очевидно тому, Український центр оцінювання якості освіти прийняв рішення про зарахування двох варіантів можливої розстановки правильних відповідей – в алфавітному та зворотному алфавітному порядку. Тому, незважаючи на послідовність розміщення варіантів відповідей, на яку орієнтувався абітурієнт, його бал не буде втрачено.

Іншою проблемою, яку довелося вирішувати під час тестування, стала різна послідовність варіантів відповідей у зошитах російською та угорською мовами, порівняно із аналогічними завданнями в україномовних зошитах. Так, на Закарпатті, тим абітурієнтам, які вказали на неточності, було дане роз’яснення – у виборі правильних відповідей орієнтуватися на угорськомовний варіант тестового зошита. В інших областях, де абітурієнти отримали зошити з завданнями російською мовою, регіональні центри радили давати відповіді, користуючись українським варіантом тестів, адже перевірка бланків відповідей відбуватиметься відповідно до україномовних завдань. Без сумніву, в обох випадках УЦОЯО має вжити усі необхідні заходи задля забезпечення справедливого обрахунку результатів тестування, адже хиба була допущена саме з вини Центру, а не абітурієнтів.

Крім того, нагадаємо, що для тих вступників, які сумніватимуться в об’єктивності оцінки їхніх знань під час зовнішнього оцінювання, передбачено можливість подати апеляцію на результат ЗНО впродовж трьох днів після оприлюднення балів на персональних інформаційних сторінках на сайті УЦОЯО.

Як поінформували Громадянську мережу ОПОРА в Українському центрі оцінювання якості освіти, такі технологічні проблеми зумовлені, в першу чергу, необхідністю забезпечити конфіденційність усіх тестових завдань, тобто обмежити доступ людини до кінцевого варіанту тестового зошита. Особливу увагу Центр звертає на ті тести, які перекладаються мовами національних меншин, адже ймовірність витоку інформації тоді збільшується в декілька разів.

Незважаючи на це, ОПОРА радить Центру вдосконалити методику відбору та перевірки тестових завдань, щоб запобігти можливим технічним помилкам надалі. Адже допущення таких неточностей не сприяє підвищенню суспільної довіри до проведення зовнішнього оцінювання серед абітурієнтів та їхніх батьків й ставить під сумнів компетентність органу, відповідального за організацію ЗНО.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org