Вибори і гендерна політика: склад окружних виборчих комісій
В якості вихідних даних нами використано списки членів територіальних виборчих округів, які опубліковано на сайті Центральної виборчої комісії. Списки за всіма округами Дніпропетровської області скопійовано і зведено до єдиної таблиці. Для порівняння за конкретними параметрами виконувалось складання таблиць співвідношень із подальшим графічним відображенням отриманих результатів. Для графічного відображення нами обрани стовпчаті діаграми, більше відомі під своєю англійською назвою "барплот". Весь цикл аналітичних робіт виконувався із застосування програмного середовища R. Публікація самих таблиць співвідношень за кінцеву мету не ставилась через їхню громіздкість.
Першим питанням, яке розглядалось при вивченні гендерного складу комісій - було співвідношення жінок та чоловіків у складі комісій кожного з округів. Результат порівняння приведений на рисунку нижче.
Як видно - співвідношення дуже мінливе. По різних округах спостерігаються значні переваги в той чи інший бік.
Наступним етапом було визначення співвідношення чоловіків і жінок на посадах у складі виборчих комісій. Графічне відображення співвідношення представлене нижче.
Як видно з рисунку - при майже рівному співвідношенні у категорій "член ОВК", жінки суттєво переважають на посадах голів ОВК та секретарів ОВК.
Останнім кроком було вивчення співвідношення "гендерної підтримки" кандидатів у Президенти України. Для цього було проаналізовано статєвий склад осіб, поданих від суб’єктів виборчого процесу. Перелік кандидатів неповний - не вистачає Андрія Гриненка та Валерія Коновалюка. Від цих кандидатів на час збирання даних з сайту ЦВК не було подано жодної особи у склад окружних виборчих комісій.
Результати дослідження "гендерної підтримки" кандидатів представлені нижче.
Як і для виборчих округів - можна констатувати значну неоднорідність у співвідношенні чоловіків та жінок у складі осіб, поданих від суб’єктів виборчого процесу. Сподіваємось, що при наступних виборах у нашій країні зрівняються всі невідповідності, а політичні організації приймуть до уваги такі разючі відмінності у складі своїх робочих груп.