Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Чи ефективна нова міжвідомча робоча група?

Чи ефективна нова міжвідомча робоча група?

Чи ефективна нова міжвідомча робоча група?

ОПОРА позитивно оцінює будь-які заходи влади щодо забезпечення публічності та відкритості виборів, в тому числі, створення Кабінетом Міністрів України від 16 липня спеціальної міжвідомчої робочої групи (Постанова КМУ №633). Однак, викликає занепокоєння спосіб реалізації задекларованих намірів, зокрема, не конкретно сформульовані завдання групи.

Зокрема, не зрозуміло, який саме зміст вкладають ініціатори Постанови у завдання «сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади у забезпеченні ними публічності та відкритості під час проведення виборів». Повноваження групи неспівмірно широкі, з огляду на задекларовані цілі групи та її статус як «тимчасового консультативного органу КМУ». Робоча група може отримувати в установленому порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань. Крім того, група може залучати до участі у своїй роботі представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також незалежних експертів.

ОПОРА відзначає, що українське законодавство покладає на Центральну виборчу комісію першочерговий обов’язок забезпечувати публічність і відкритість виборчого процесу. Тому необхідна інформація повинна надходити в розпорядження та оприлюднюватися  саме ЦВК. Не зрозуміло, яку додаткову інформацію розраховує отримувати Уряд від місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, підприємств установ та організацій і з якою метою та в який спосіб відбуватиметься залучення до участі в групі представників цих структур? За відсутності чітко виписаних завдань і повноважень Робочої групи існує загроза прихованого адміністративного втручання у хід виборчого процесу з боку центральних органів державної влади. 

ОПОРА звертає увагу на очевидну невідповідність між офіційними повноваженнями окремих членів робочої групи та формальним завданням, яке на них покладено. Так, очолюватиме групу віце-прем’єр міністр України, Міністр інфраструктури Борис Колексніков. Нагадаємо, що Мінінфраструктури України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту та у сферах використання повітряного простору України, туризму, діяльності курортів, метрополітенів, дорожнього господарства, забезпечення підготовки та реалізації в Україні інфраструктурних проектів. Не зрозуміло, яким чином керівник цього міністерства в межах своїх безпосередніх повноважень може сприяти публічності виборчого процесу.  Теж саме стосується участі в групі іншого  віце-прем’єр міністра і Міністра соціального політики Сергія Тігіпка. Очолюваний ним орган є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну. Також залишається незрозумілим в який саме спосіб голова Державної митної служби України може посприяти відкритості парламентських виборів.

Представники ж ЦВК в урядову групу були залучені за згодою. Не знайшлося місця  в новоутвореному органі для представника Державного комітету телебачення і радіомовлення України, який за змістом своїх повноважень безпосередньо дотичний до реалізації задекларованих цілей групи. Завданням Держкомтелерадіо є участь у формуванні єдиного інформаційного  простору. До складу робочої групи не включили представників Міністерства юстиції, попри те, що вона планує брати участь у розробці проектів нормативно-правових актів. Натомість забезпечувати публічність і відкритість виборів будуть СБУ і МВС.  

ОПОРА акцентує увагу на тому, що до робочої групи не було запрошено жодного представника від організацій громадянського суспільства, діяльність яких першочергово спрямована на забезпечення публічності виборчого процесу. Такий підхід Уряду різко контрастує із його неодноразовими деклараціями щодо налагодження ефективної та рівноправної співпраці між владою та громадськими організаціями. Ми очікуємо, що «План заходів із створення належних умов для забезпечення публічності та відкритості виборів», який розробляється зараз Мінінфраструктури – міститиме вичерпний перелік конкретних завдань групи. ОПОРА закликає посадових осіб органів державної влади не допустити ситуації дублювання Робочою групою виняткових функції ЦВК і неправомірного впливу урядових органів на хід виборчого процесу.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org