Досвід Польщі з енергоефективності та поради експертів
З 1 квітня 2015 року в Україні підвищуються тарифи для населення на електроенергію - на 20-50% і газ - на 277-608%. У зв’язку з цим експерти вирішили провести прес-конференцію та дати поради і поділитися досвідом сусідів з Польщі. На даному заході побував кореспондент «Точки Опори» Вадим Головченко. В прес-конференції взяли участь:
- Хелена Говоруха - заступник голови Дніпропетровської обласної спілки поляків по зв’язкам з громадськістю;
- Віталій Танцюра - приватний підприємець;
- Максим Ткаченко - експерт з енергетичної та екологічної безпеки.
Хелена Говоруха розповіла про польський досвід економії енергоресурсів: «Полякам теж різко в 90-і роки довелося економити, тому що зарплат не було, була гіперінфляція і тарифи підняли відповідно до норм Євросоюзу. Тому ситуація приблизно схожа на ту, яку ми зараз бачимо в Україні. В принципі, це був дуже великий поштовх, щоб почати економити. З позиції обивателя розповім, як у поляків організований побут. Почнемо з батарей. Обов'язково є тепловий лічильник на вході в квартиру. Кожна батарея має регулювальник тепла. Коли мешканці вирушають на роботу, всі батареї закручують, опалювання не поставляється, лічильник не крутиться – гроші не капають. Увечері прийшли, обігріли квартиру, на ніч знову прикрутили. Вже економія, вже вигода. Але знову ж таки – це все технології, це модернізація теплових систем та раціональне використання енергоносіїв, до чого потрібно прийти поступово. Як реалізувати це в Україні – потрібно думати. З іншого боку, може багато цього не представляють, але зараз велика кількість людей намагається або виїхати, або винайняти квартиру в Польщі, вони не чекають, що багато квартир опалюються вугіллям, дровами. Твердопаливні котли стоять в звичайних багатоповерхівках. Найчастіше це можна побачити на території, яка ближче до Німеччини. Всередині будинки опалюються або каміном, або котлом на вугіллі чи торф'яними палетами. Це все реальне життя, те, що на даний момент існує, цим люди користуються. Як варіант це все можна розглядати.
Щодо електроенергії. Використовуються сонячні батареї. Особливо там, у кого південна сторона. У Польщі є закон, згідно з яким недовикористану електроенергію, яку отримали, наприклад, з сонячних батарей, повинні віддати в міську мережу. Тобто в сонячний день поляки отримали електроенергію, її не використали і вона вирушає в міську мережу, виробляється відлік енергії, яку вони віддали і якщо беруть щось з міської мережі, то рахунок приходить вирахуванням того, що віддали місту.
Ще одне цікаве ноу-хау – металеві жалюзі, забарвлені в чорний колір. Якщо це південна сторона, сонечко пригріває, жалюзі за склом нагрівається і гріють приміщення. Це просто, легко і ефективно. Ці системи є не лише в квартирах, але і в студентських гуртожитках».
Віталій Танцюра розповів про блочно-модульні котельні, як один із механізмів здешевлення отриманого тепла в 4 рази по відношенню до газу. При цьому ціни на блочно-модульні котельні бувають різні і для кожного регіону по раціональності потрібно обраховувати з урахуванням логістики ресурсів використання.
Максим Ткаченко розповів: «Якщо ми почнемо економити енергію, то зможемо понизити пікові навантаження на наші електростанції, менше задіювати ТЕС. А ТЕС – це забруднення довкілля. У нас досить атомної енергії і, якщо її раціонально використовувати, то її вистачатиме.
Якщо розглянути наші мережі. У нас від щитка йдуть дроти на лампочки і розетки. Ми залишили на розетки 220 В, а все, що йде на лампочки – поставили блок 12В і замінили, купивши звичайні діоди 12 В, та зробили діодне освітлення. Діодна лампочка складається з діода й електронної частини. Діод коштує недорого, а електронна частина дорога. Якщо ми ставимо загальну електронну частину на квартиру 12Вольтну, то ми можемо дешево перейти на діодне освітлення. Якщо кожен встановить його в квартирі, хоч би по декілька лампочок, то в Україні можна закрити 2 станції ТЕС».
Дані рекомендації експертів є актуальними для населення з метою економії енергоресурсів, оскільки тарифи значно зросли.
Головченко Вадим,
місто Дніпропетровськ,
Громадянська мережа «ОПОРА»