Заява ОПОРИ щодо обмеження прав спостереження окремими ОВК
Центральна виборча комісія
01196, м. Київ, пл. Л.Українки, 1
Всеукраїнська громадська організація
«Громадянська мережа «ОПОРА»
01103, м. Київ, вул. Підвисоцького,
буд. 10/10, офіс 3
тел./факс: (044) 286-26-70
ел. пошта: info@opora.org.ua
Заява
В практиці діяльності спостерігачів від ВГО «Громадська мережа ОПОРА» системного характеру набуває проблема обмеження їх прав щодо спостереження за виборчим процесом членами ОВК.
Систематичними стали є випадки, коли ОВК трактують п.4 частини 9 статті 78 Закону надання права офіційному спостерігачу від громадської організації бути присутніми виключно на засіданнях ОВК. Зокрема в ряді ОВК створюються перешкоди в перебуванні спостерігачів в приміщенні ОВК в час поза засіданнями, забороняється проведення відеофіксації в приміщенні ОВК. Комісії вводять додаткові, не передбачені Законом України «Про вибори народних депутатів України» зобов’язання проходження реєстрації та відмовляють у праві на спостереження та відеозйомці без попередньої реєстрації у журналі, також часто зустрічаються випадки недопущення спостерігачів до приміщень ОВК.
На нашу думку, такі дії ОВК (практика вчинення яких набула на сьогодні системного характеру), суттєво звужують права спостерігача визначені статтею 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та порушують основоположну засаду публічності та відкритості виборчого процесу визначену статтею 13 Закону України «Про вибори народних депутатів України» .
Кодекс належних практик у виборчих справах затверджений 18 - 19 жовтня 2002 року Венеціанською комісією в п. 91 закладає принцип, відповідно до якого законодавство не повинно передбачати надмірних перешкод для діяльності спостерігача. У законі слід чітко обумовити місця, в яких спостерігачі права з'являтися не мають. Наприклад, такий закон, що дозволяє спостерігачам відвідувати лише ті місця, де відбуваються вибори (або голосування), на деяких виборчих дільницях можуть, на думку Венеціанської комісії, без належних на те підстав тлумачитися надто вузько.
Просимо надати офіційне роз’яснення ЦВК щодо можливості офіційного спостерігача бути присутніми та вести фото- та відеозаписи як на засіданні окружної виборчої комісії, так і під час здійснення інших дій членами ОВК в приміщенні ОВК (введенні та перевірці даних автоматизованої інформаційно-аналітичної системи, видачі інвентарю членам ДВК в ОВК, проведенні нарад та консультацій).
Так наприклад, абзац 3 частини 5 статті 82 Закону «Про вибори Президента України» гарантує право перебування в приміщенні, де відбувається введення та перевірка відомостей протоколу крім системного адміністратора, оператора автоматизованої інформаційно-аналітичної системи, голови, його заступник та секретаря окружної виборчої комісії (головуючий на засіданні), членів цієї комісії та офіційних спостерігачів.
В Законі України «Про вибори народних депутатів України» така можливість прямо не передбачена, проте вона випливає з закріпленої в статті 13 засади публічності та відкритості виборчого процесу.
Відповідно до ст. 307 ЦК України згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
Наводимо нижче декілька прикладів, які мали місце під час спостереження за позачерговими виборами народних депутатів.
Спостерігачем громадської організації ОПОРА Пономаренком Є. 14 жовтня 2014 року було зафіксовано порушення виборчого законодавства. ОВК проводила дії з видачі членам ДВК інвентарю. Голови ряду ДВК виборчого округу № 200 знаходячись в приміщенні ОВК одноосібно складали протоколи першого засідання з пунктом порядку денного про прийняття присяги членами ДВК та засвідчували їх печатками ДВК, які були ними принесені в приміщення ОВК. Спостерігачем Пономаренком Є. була проведена відеозйомка даного порушення. Після цього Голова ОВК № 200 Яремчук Л.В., та залучений спеціаліст - юрист комісії заборонили спостерігачу Пономаренку Є. знаходитися в приміщенні ОВК, оскільки в цей час не проходило засідання ОВК. Також юрист ОВК забрав в спостерігача телефон та змусив витерти відео, мотивуючи тим, що на відео присутні приватні особи, які не давали згоди на їх зйомку. На зауваження спостерігача, що згода на зйомку заходів публічного характеру, зокрема фіксування діяльності суб’єктів владних повноважень законодавством не передбачена, голова комісії та залучений спеціаліст не реагували. Голова ОВК Яремчук Л.В. зазначила, що для проведення зйомки її дій, не в ході засідання, необхідне отримання її згоди як приватної особи. Головою ОВК та залученим спеціалістом було викликано наряд міліції та заборонено подальше спостереження без прийняття колегіально рішення ОВК про позбавлення права присутності спостерігача.
В приміщення ОВК № 115 ОВК кімната в якій здійснюється робота комісії з інформаційно-аналітичною системою “Вибори” оголошена кімнатою з обмеженим доступом, до якої заборонено вхід уповноваженим особам партій, довіреним особам кандидатів та спостерігачам під час проведення визначених Постановами ЦВК процедур (жеребкування, визначені квоти керівних посад).
8 жовтня 2014 року спостерігач від громадської організації ОПОРА Денис Давидов прийшов на засідання комісії за півгодини до початку. Привітавшись з членами комісії, які вже були в приміщенні, спосерігач сів на місце, відведене для присутніх, і буквально одразу секретар комісії Ткаченко М.О. почав бурхливо і голосно вимагати від спостерігача залишити приміщення комісії, а повернутись лише на засідання. Він мотивував свої вимоги тим, що спостерігачі можуть знаходитися виключно на засіданнях комісії. До його вимог приєдналися голова комісії Кацапова Л.В. та член комісії Шевченко І.І. Спостерігач відмовився виконувати незаконні, на його погляд, вимоги і послався на ст.11 та 13 про публічність та відкритість виборчого процесу. Член комісії Шевченко І.М. сказав, що своєю присутністю спостерігач втручається у діяльність роботи комісії, хоча жодних дій спостерігач не вчиняв, а лише спостерігав. Секретар комісії телефонував своїм юристам, в центральний офіс ОПОРИ та регіональним координаторам по Дніпропетровській обл., з тим аби змусити спостерігача залишити приміщення комісії.
Наступного дня, 9.10.14, коли мало відбуватися жеребкування членів ДВК, спостерігач Денис Давидов прийшов в приміщення комісії о 15:05, засідання мало розпочатися о 16:30. Заздалегідь спостерігач прийшов для того аби отримати від членів комісії інформацію про стан підготовки до жеребкування, чи готові списки кандидатур щодо кожної ДВК, оглянути протокол попереднього засідання та не відволікати членів комісії перед самим засіданням. Однак, як тільки спостерігач зайшов до комісії і став діставати нотатник і ручку, секретар комісії Ткаченко М.О. знову вимагав залишити приміщення. Він так само, як і в попередній день, телефонував своїм юристам та в центральний і регіональний офіси ОПОРИ. Спостерігачу було висловлено ряд зауважень, зокрема висували претензії: голова комісії Кацапова Л.В. стверджувала, що сама присутність спостерігача є небажаною і напружує членів комісії, які злагоджено працюють, секретар комісії Ткаченко М.О. підкреслював можливість перебування в приміщенні комісії лише на засіданнях комісії, заступник голови комісії Кумановська Н.В., члени комісії Яріз І.В. зазначали необхідність реєстрації спостерігача в журналі для можливості перебування в приміщенні комісії, член комісії Шевченко І.І. заявила, що спостерігач повинен негайно покинути приміщення, а рішення про позбавлення права присутності двома третинами присутніх від складу комісії приймається лише на засіданні, а в інший час спостерігач повинен залишити приміщення на вимогу окремих членів, оскільки комісія є колегіальним органом лише на засіданнях. Голова комісії викликала працівників міліції з Бабушкінського РВ, закріплених за комісією. На виклик прибули двоє міліціонерів, голова поставила їм вимогу вивести спостерігача з приміщення. Спостерігач роз’яснив представникам правоохоронних органів свої права, після чого ними було покинуто приміщення ОВК без фіксації порушень.
10.10.14 перед засідання ОВК з розподілу квот у керівному складі ДВК та утворення ДВК, спостерігач Денис Давидов прийшов у приміщення ОВК о 15:50 (засідання мало розпочатися о 16:00). Він та близько 10 інших спостерігачів, уповноважених та довірених осіб від кандидатів перебували в коридорі перед дверима комісії. Двері до комісії були зачинені, перед ними стояла технічний секретар Рогоза О.В. і проводила реєстрацію присутніх. Вона повідомила, що зайти всередину спостерігачі, довірені особи кандидатів та уповноважені особи політичних партій зможуть лише коли розпочнеться засідання. Спостерігач повідомив, що це суперечить нормам закону, оскільки приміщення комісії не може бути зачинено в робочий час.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 30 ЦВК здійснює контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори народних депутатів окружними і дільничними виборчими комісіями, офіційними спостерігачами, громадськими організаціями.
Згідно з ч. 1 статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» суб'єкти виборчого процесу мають право звернутися до ЦВК із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії.
Виходячи з наведених нами прикладів, керуючись п. 1 ч. 3 статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» ГМ «ОПОРА» звертається до Вас з заявою, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав офіційних спостерігачів від громадських організацій та надати роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори, зокрема:
- Чи має офіційний спостерігач право бути присутнім та проводити фото- та відеозйомку в приміщенні ОВК під час роботи виборчих комісій, яка проходить у формі відмінній від проведення засідання?
- Чи обов’язковою є реєстрація присутності спостерігача в окремому журналі як на засіданні, так і під час інших форми діяльності ОВК, а також чи обмежує права спостерігача факт відсутності реєстрації під час кожного з відвідувань приміщення комісії?
- Чи має спостерігач право доступу до всіх приміщень, в яких здійснює свою діяльність ОВК в цілому та окремо до приміщення, де розташований центр роботи автоматизованої інформаційно-аналітичної системи?
Також, у разі якщо Центральна виборча комісія вбачає в описаних у цій заяві діях посадових осіб, членів виборчих комісій та залучених спеціалістів порушення законодавство, просимо провести роз’яснювальну роботу серед зазначених осіб про неприпустимість таких дій.