Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Громадянська мережа ОПОРА оцінила старт цьогорічного ЗНО

Громадянська мережа ОПОРА оцінила старт цьогорічного ЗНО

Вчора, 15 травня, іспитом з хімії розпочалася основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2012 року. Представники Громадянської мережі ОПОРА спостерігали за дотриманням процедур ЗНО у 50% пунктах тестування у 16 регіонах України. Загалом ОПОРА позитивно оцінює організацію процесу перевірки знань, а також роботу персоналу, що безпосередньо забезпечує проведення тестувань. Що найважливіше –   спостерігачі не зафіксували жодного випадку завчасного розкриття контейнерів з тестовими завданнями, що унеможливило витік інформації про зміст тестів до моменту роботи над ними.

Недоліки роботи персоналу пунктів тестування.

Серед порушень, які були зафіксовані громадськими спостерігачами зі сторони персоналу пунктів тестування, є неправильне запакування та кодування сек’юр-паків із бланками відповідей, а також випадки, коли через неуважність інструкторів невикористані тестові зошити та бланки відповідей не були вкладені до пакетів (м. Шостка Сумської області, Сімферопольське вище професійне училище сфери обслуговування і будівництва).  Окремо спостерігачі звернули увагу на розмови інструкторів між собою (ЗОШ №19 м. Миколаєва), використання мобільного телефону (м. Рівне) та відсутність відмітки в сертифікаті про проходження тестування в одного з абітурієнтів (школа №32 м. Львова), яку забула поставити Уповноважена від Українського центру оцінювання якості освіти. У всіх випадках недоліки були виправлені.

Попри те, що більшість процедур ЗНО виконуються, громадських спостерігачів дивують випадки із наполегливими проханнями персоналу пунктів тестування не вносити жодних зауважень до Протоколу про завершення процедури ЗНО. Зокрема, подібні неприємні ситуації мали місце у Чернівецькій ЗОШ №6, де представник «ОПОРИ» зауважив, що у пункт тестування були допущені журналісти місцевого телебачення без відповідної реєстрації у Регіональному центрі оцінювання якості освіти, а також у м. Рівному, де спостерігач хотів зазначити про використання мобільного телефону одним з інструкторів, проте наткнувся на опір з боку відповідального за ПТ та Уповноваженої особи.

Порушення процедури ЗНО з боку учасників.

Значно більше порушень процедур та порядку проходження ЗНО представники ОПОРИ зафіксували зі сторони учасників процесу перевірки знань, в результаті чого деяким з них довелося завчасно покинути пункти тестування. Через запізнення не розпочали роботу над завданнями абітурієнти в Алчевську, Вінниці та Харкові. Поодинокі, проте все ж таки зафіксовані випадки відсутності в абітурієнтів одного з необхідних документів, через що вони теж не були допущенні до пунктів тестування. Такі прикрі ситуації спостерігалися у Львові, Дрогобичі, Сарнах, Ужгороді , Івано-Франківську, Шахтарську, Донецьку, Києві, Харкові. Деякі абітурієнти замість паспорта, за яким вони реєструвалися, приносили на пункти тестування свідоцтво про народження, або ксерокопію одного з документів –  у таких випадках їх не допускали до роботи над тестами.

Чи не найбільші проблеми в абітурієнтів виникали через власні мобільні телефони, які заборонено мати при собі протягом часу, відведеного на роботу із тестовими завданнями. Через дзвінок на мобільний телефон, який пролунав в аудиторії під час оцінювання знань, був позбавлений права продовжувати роботу над тестом абітурієнт у Львові (СЗШ №68). У Національному транспортному університеті (м. Київ) з аудиторії був влучений абітурієнт, який мав при собі телефон, незважаючи на попередження про те, що всі особисті речі мають бути залишені на спеціально відведеному столику. Однак, позбавлялися права подальшого проходження ЗНО його учасники і через більш традиційні допоміжні засоби – шпаргалки.  Так, у місті Дрогобич Львівської області під час тестування з кишені одного з абітурієнтів випала шпаргалка, про що був складений акт, а учасник був позбавлений права подальшого проходження ЗНО.

Використання металодетекторів.

Чи не найбільшого інформаційного розголосу під час підготовки до ЗНО стали заяви Українського центру оцінювання якості освіти про використання металодетекторів та обладнання пунктів тестування камерами відеоспостереження. Металодетектори мали б допомагати у виявленні технічних допоміжних засобів, таких як мобільні телефони, комунікатори, фотоапарати та інші пристрої фіксації та перенесення інформації у абітурієнтів під час тестування. Однак, перше тестування показало відсутність єдиних підходів та порядку застосування металодетекторів у тих пунктах тестування, де вони справді були. Так, не було зафіксовано жодного такого пристрою у тих пунктах тестування, де були спостерігачі «ОПОРИ», а це 50%, у Луганській області, Івано-Франківській, Закарпатській, Херсонській, Миколаївській, Чернівецькій, частково у Харківській та АРК.

У Рівненській та Донецькій областях, навіть у тих пунктах тестування, де охоронці мали металодетектори, їхнє  застосування зафіксувати не вдалося. У тих пунктах тестування, де детектори все ж таки знайшли своє застосування (СЗШ №99 м. Львова, Уманський національний університет садівництва), спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» не побачили такої доцільності, бо це відбувалося здебільшого на вході у пункт тестування. Оскільки на вході в пункт тестування пристрій реагував на всі металеві предмети, які були в абітурієнтів (ключі, телефони, застібки, годинники), то виявити мобільні телефони в такій ситуації було неможливо, а тому усі учасники проходили у пункт тестування з особистими речима. Єдиним ефектом від наявності такого пристрою є психологічний вплив на абітурієнтів, які б мали боятися використовувати мобільний телефон надалі.  Швидше винятком із правил стали окремі пункти тестування, де охоронці намагалися застосовувати металодетектори кожного разу, як абітурієнт залишав аудиторію (Сумський державний університет, СЗШ №10 та №31 м. Вінниця, Харківський автомобільно-дорожній технікум). Однак, перевірити усі випадки, коли учасник тестування виходив до вбиральні, насправді вкрай важко, адже на пункті знаходиться один охоронець, а оцінювання відбувається одночасно на  2-3 поверхах, тому встигнути перевірити кожного практично неможливо.

Випадки, коли абітурієнта позбавляли права проходити ЗНО через наявність мобільного телефону, виявленого з допомогою металодетектора спостерігачам виявити не вдалося. Щоправда, був зафіксований достатньо суперечливий випадок у СЗШ №10 м. Вінниця, де черговим міліціонером в присутності чергового та спостерігача за допомогою металодетектора був виявлений  вимкнений телефон в учасника тестування при виході із туалету. Про інцидент терміново були повідомлені відповідальний за ПТ, уповноважений з УЦОЯО та спостерігачі. Сам учасник тестування пояснив, що телефон дорогий, тому він його вимкнув, але не  залишив  на місці для сторонніх речей в аудиторії. Оскільки факт користування мобільним не був зафіксований, по коридору він йшов в супроводі чергового, в туалеті знаходився близько 3 хвилин і телефон був вимкненим – роботу не анулювали. Засіб зв’язку залишили на місці для речей в аудиторії, в самій аудиторії повторно наголосили про заборону користування телефонами та іншими допоміжними засобами. Фактично учасник мав телефон при собі під час проходження оцінювання, а це вже є підставою для складання акту про порушення процедури проходження ЗНО. Однак, оскільки персонал пункту тестування підтвердив невикористання мобільного телефону, а лише його наявність, і державний інспектор теж не мав зауважень до процедури, тому ситуація була вирішена на користь абітурієнта.

Що стосується камер відеоспостережень, то їх не встановлювали спеціально на час  організації процесу перевірки знань. Відеоспостреження велося на тих пунктах, де камери були встановлені раніше за кошт навчальних закладів (Львів, Сімферополь, Ужгород). Окрім цього, на багатьох пунктах тестування, попри відсутність автоматизованого відеонагляду, спостерігачі виявили попереджувальні таблички про те, що таке спостереження таки ведеться.

Матеріально-технічне та організаційне забезпечення процесу ЗНО.

Суттєвих зауважень до умов роботи пунктів тестування громадські спостерігачі не мають. Прикрими стали випадки відсутності води у вбиральнях пункту тестування у Макіївському професійному електротехнічному ліцеї, а також належної вентиляції в аудиторіях, недотримання необхідної відстані між абітурієнтами (1,2 м.). У Чернівецькій ЗОШ №6 місця для учасників ЗНО були облаштовані партами та стільцями учнів молодшої школи.

Потребує додаткового уточнення для абітурієнтів адреса нового корпусу пункту тестування у Харківському машинобудівному коледжі, який знаходиться на вул. ІІІ Інтернаціоналу, 5А, що за п’ять кварталів від старого корпусу цього закладу (вул. ІІІ Інтернаціоналу, 5), куди помилково потрапляють дуже багато немісцевих абітурієнтів з Харківської області.

Натомість, уваги заслуговує новація Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, яка працює другий рік і стосується системи СМС-інформуванні персоналу пункту тестування про місце їхньої роботи. За 36 годин до проведення оцінювання Івано-Франківський РЦОЯО надсилає інструкторам та черговим СМС-повідомлення про місце, де вони працюватимуть під час тестування. Тобто, не раніше, ніж за 36 годин до початку тестування персонал дізнається, в якому пункті тестування працюватиме, що додатково знижує ймовірність зовнішнього втручання у процес тестування. Також інноваційний підхід до інструктажу для інструкторів та чергових був застосований у пункті пестування СЗШ №3 м. Миколаїв, де використовувався мультимедійний проектор.

Успішно та своєчасно була надана допомога абітурієнтці, що знепритомніла у пункті тестування СЗШ №10 м. Вінниці. Завдяки оперативним діям медичного працівника та чергових, учасниця змогла закінчити тестування. Більше 10 учасників тестування отримали допомогу через серцевий біль, підвищений або понижений тиск та нежить у пунктах тестування Закарпаття.

В пункті тестування Харківський автомобільно-дорожнього технікуму відповідальним за пункт тестування був організований запас питної води. Усі бажаючі абітурієнти могли спуститися у фойє та взяти із собою пляшку води для втамування спраги безкоштовно.

Громадянська мережа ОПОРА констатує високий рівень організації та проведення першого тестування в рамках зовнішнього незалежного оцінювання у 2012 році. Висловлюємо сподівання, що Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти, а також відповідальним за пункти тестування вдасться втримати вдалий старт на таких масових тестуваннях, як українська мова й література, математика та історія України.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org