Кандидат від Партії регіонів боїться кореспондентів?
5 вересня кандидат до Верховної Ради від Партії регіонів, заступник голови міської ради м. Дніпропетровська, разом із адвокатом виставив зі своєї приймальні представника ГМ ОПОРА, попередньо домовившись про зустріч.
3 вересня Представник ГМ ОПОРА зателефонувала помічникові кандидата в народні депутати від ПР по 24 виборчому округу Анатолія Крупського з метою домовитись про зустріч. Мета зустрічі – обговорення передвиборчої діяльності – була роз’яснена. Помічник повідомив, що Анатолій Федорович є дуже зайнятим і має досить напружений графік. Після того, як було повідомлено, що під час зустрічі також будуть присутні міжнародні спостерігачі від ENEMO, нам був призначений конкретний час – з 11.45 до 12.15 в громадській приймальні Індустріального району Партії Регіонів.
Коли представник ГМ ОПОРА і міжнародні спостерігачі прибули до приймальні, юрист кандидата попросив пред’явити посвідчення, щоб з’ясувати «формат» зустрічі. І з’ясував, тобто юридично обґрунтував, чому представник ГМ ОПОРА, маючи посвідчення кореспондента всеукраїнського громадського видання «ТОЧКА ОПОРИ», а не громадського спостерігача, не може бути присутній на зустрічі, організованій ним же.
«Юрист: Есть особенности, которые не позволяют вам осуществлять выборную агитацию без заключения договора с нами. Мы с вашей газетой «Точка ОПОРИ» такой договор не заключали, поэтому я против проведения предвыборной агитации, а мы это расцениваем как предвыборную агитацию. Мы предварительно дали согласие на встречу с официальными наблюдателями от международной организации и от отечественной организации Громадянська мережа ОПОРА. Мы проверили эту информацию, то есть в данном случае, официальные наблюдатели от международной общественной организации они зарегистрированы Центральной избирательной комиссией, отечественные наблюдатели на нашем округом не регистрировались . Поэтому изначально стал вопрос: статус и кто участвует. Если это пресса – то это пресса, если это официальные наблюдатели, то это официальные наблюдатели. И это абсолютно разный дальнейший ход действий. Наши ваши наблюдатели… Я бы хотел разделить эти мероприятия и мы их разделим. И поэтому, если можно, вы как представитель прессы, можете оставить заявку для встречи с нашим кандидатом.
Крупський: Нас завтра уличат в нарушении действующего законодательства, у меня на округе ситуация довольно сложная, я должен поступать только по закону, я с уважением отношусь и буду работать с любой структурой, с любой организацией, любыми наблюдателями, которые имеют статус официальных, которые являются участниками этого процесса. Чтоб завтра не получилось так, что я уже преступил букву закона. Я не могу это сделать. Поэтому, если у вас есть официальный статус наблюдательного процесса, в качестве той струкруры, которая имеет право… мониторить выборы… С другой стороны, если мы с вами заключим договор, чтобы вы мою предвыборную агитацию освещали, мои статьи, мои встречи, это отдельный разговор. В соответствии с законодательством я должен со своего избирательного счета проплатить вам по договору ту суму денег, которую мы определим, пожалуйста… и тогда мы будем работать.
Кореспондент ГМ ОПОРА: ми не ведемо ні за кого агітацію, я не маю права агітувати
Юрист: вы в данном случае представились газетой, это абсолютно разное понимание вашей персоны. Пожалуйста, после встречи оставьте свою заявку и мы ее рассмотрим, а сейчас разрешите нам провести встречу с международными наблюдателями.»
Таке ставлення до представника преси та громадської організації, яка є засновником видання, свідчить про закритість кандидата, його виборчого штабу та побоювання вести відкритий рівноправний діалог із громадскістю.
Стаття 65 ЗУ «Про вибори народних депутатів» передбачає, що ЗМІ можуть брати участь у інформаційному забезпеченні виборів з власної ініціативи про факти та події, пов’язані з виборчим процесом.
Згідно п.4) ч.2 ст.68 ЗУ Про вибори НД оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних ЗМУ політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відео кліпів, інших публікацій та повідомлень є формами передвиборної агітації. Проте, якщо не публікуються виступи, інтерв’ю або інші публікації з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, а лише висвітлювати інформацію про факти та події, пов’язані з виборчим процесом, то такі повідомлення не повинні визнаватися агітацією.