Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Катерина Чижик: «Житлове питання потрібно вирішувати на національному рівні»

Катерина Чижик: «Житлове питання потрібно вирішувати на національному рівні»

Катерина Чижик: «Житлове питання потрібно вирішувати на національному рівні»

Щоб покращити стан житлового фонду країни, передусім потрібно здійснити законодавчі перетворення і при цьому ліквідувати абсурдні перепони для їх реалізації на місцевому рівні.

Розв’язанням цих проблем та підвищенням якості життя у міських багатоповерхівках вже багато років займається Катерина Чижик, керівник Дніпропетровської обласної Асоціації «Наш дім», заступник голови Національної Ради при КМУ з питань створення та функціонування ОСББ. Про її досягнення та успіхи Асоціації у сфері захисту інтересів житлових комітетів дізнавались кореспонденти Громадянської мережі ОПОРА.

– Пані Катерино, ви – керівник Дніпропетровської обласної Асоціації «Наш дім». Розкажіть, будь ласка, історію її створення.

– Обласна організація існує з 2012 року. Вона була створена завдяки ініціативі міської громадської організації «Наш дім», яка діє у Дніпропетровську вже протягом 15 років. Ми розуміли: щоб бути максимально сильними, потрібно об’єднати активістів та громадські організації.

На початку до Асоціації ми запросили Кривий Ріг, Нікополь, Павлоград, Дніпропетровськ. Новомосковська організація на той час була нелегалізована, тому до нас приєдналось лише декілька представників ОСББ. Таким складом ми здійснили низку юридичних процедур та заснували організацію ОСББ та ЖБК у Дніпропетровській області «Наш дім». З того часу представляємо інтереси регіону на національному рівні.

Якщо говорити про міську організацію, то спочатку вона створювалась для лобіювання інтересів будинкових комітетів. До неї входили кооперативні будинки та перші ОСББ, але за вимогою часу вона перепрофілювалась.

А моя «житлова» діяльність почалась з 2006 року, коли я стала керівником житлово-будівельного кооперативу. Мені не вистачало знань та досвіду, тому з численними запитаннями я зверталась до міського житлового управління, а там мене направили до ДМГО «Наш дім». Я почала відвідувати всі можливі навчальні семінари на базі організації. А потім Павло Хобот (голова організації) запропонував мені подивитись на практику інших міст України. Таким чином я отримала необхідні знання, далі ініціювала створення районного об’єднання ОСББ та ЖБК, а згодом стала співголовою міської організації «Наш дім».

– Представники яких міст сьогодні є членами Асоціації?

– Зараз до Асоціації входить Новомосковськ, хочуть приєднатись Жовті Води, навіть новий мер приїжджав, щоб домовитись про проведення семінарів. Вперше у Дніпродзержинську відбулись тренінги та зустрічі з перспективою вступу представників ОСББ до Асоціації. Раніше, за часів старої влади, у Дніпродзержинську ОСББ створювались штучно, для виконання плану. Будиники після реєстрації не переходили на самоуправління. І тільки зараз почала зароджуватись громадська позиція стосовно керівництва об’єднанням саме його співвласниками.

Дуже активний сьогодні Павлоград, особливо у залученні та реалізації програм ПРООН. Нікополь – успішне місто в питаннях реалізації програм держенергоефективності. Не відстає у своїй діяльності й Дніпропетровськ.

У Кривому Розі взагалі унікальна ситуація для всієї України. Там на місцевому рівні ОСББ та влада змогли стати партнерами, оскільки місцева влада фінансує капітальні ремонти для ОСББ. Міські чиновники йшли в ногу з часом згідно реформ.

– У чому полягають основні завдання та функції організацій, які ви очолюєте?

– Одними з головних завдань на початку заснування обласної організації стояло врегулювання відносин з монополістами-постачальниками комунальних послуг, а також з місцевою владою. Якщо на обласному рівні губернатори розуміли доцільність створення ОСББ, то на місцевому робили що заманеться. Наприклад, у Нікополі будинки для утримання співвласниками забирались тільки через суд. Оскільки мер не вважав за потрібне передавати житлові будівлі і навіть бачив загрозу для комунальних підприємств та й для себе особисто у створенні ОСББ. Часом документи не віддавали навіть після рішення суду. Доводилось телефонувати до Міністерства регіонального розвитку, щоб виконати рішення суду.

Зараз більшість подібних питань вирішена. А проблеми, які виникають, ми можемо регулювати в процесі домовленостей чи шляхом укладання прямих договорів. Це не вимагає таких зусиль, як раніше.

Міська організація наразі будує стосунки з новою владою. З попередньою декілька років тому було затверджено програму про співфінансування капремонтів для ОСББ та ЖБК (50/50). Тоді голови об’єднань брали участь у розподілі коштів. Це була одна з перших програм в Україні. У зв’язку зі зміною начальників міського житлового управління, фінансування програм припинилось. Тому цей негативний аспект необхідно терміново усувати, над чим ми й працюємо.

Крім цього Асоціація проводить велику кількість навчальних семінарів щодо створення ОСББ, пояснюємо суть та деталі Закону України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Організовуємо зустрічі та екскурсії на підприємствах наших партнерів (Danfoss, Henkel, Rehao), демонструючи енергоефективні технології для місцевих активістів, а також для колег з інших міст.

У цьому році шукаємо фінансування для поїздки керівників Ресурсних центрів до Луцьку, щоб ознайомити їх з проектами Юлії Сабатюк. Хочеться оглянути будинки, впроваджені технології, дослідити економічну документацію, а також обмінятись досвідом з головами луцьких ОСББ.

– Як ви вважаєте, чи збільшилась активність дніпропетровців у створенні ОСББ після вступу у дію Закону України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»?

– Вона не могла збільшитись. Цей процес почнеться лише в наступному році, коли житлові будинки будуть здавати в рабство управляючим компаніям. Це по-перше. А по-друге, ні Мінрегіон, ні Мін’юст тривалий час не затверджували типовий статут. У багатьох містах об’єднання не реєстрували навіть в силу нового закону. Лише деякі служби реєстру, спираючись на твердження  «Не суперечить закону», фіксували новостворені ОСББ. Проте в більшості випадках реєстратори не брали на себе таку відповідальність.

Тому я впевнена, що стрибка в статистиці не буде. Можливо, навіть навпаки, у порівнянні з іншими роками буде провал.

– Ваша діяльність – насичена і плідна. Розкажіть про досягнення в своїй роботі.

– Звичайно ж, це розпорядження НКРЕ № 215-р. Кілька років тому найдосвідченіші голови ОСББ потрапили в тісні обставини і протягом 1,5 року не могли укласти договір з «Дніпрообленерго». Тоді спільно з Києвом, Луцьком та Запоріжжям ми стали ініціаторами тематичних обговорень в НКРЕ. З Людмилою Шанц, Вікторією Погорєловою, Тетяною Бойко та Дмитром Левицьким ми були присутні на всіх робочих зустрічах в НКРЕ і домоглись про затвердження Розпорядження № 215-р (від 28.11.2011) «Про врегулювання взаємовідносин енергопостачальних компаній та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (житлово-будівельних кооперативів)», яке поставило всі крапки над «і» у відносинах з «Дніпрообленерго».

З того часу в Асоціації «Наш дім» на місцевому рівні працює робоча група в питаннях співробітництва з монополістами. До речі, тепер на головній сторінці сайту «Дніпрообленерго» є розділ про ОСББ та ЖБК. Це теж наше невеличке досягнення.

Після затвердженого розпорядження нас почали приймати на місцевому рівні як повноцінних партнерів, а не як клієнтів, якими можна було маніпулювати.

Крім того, в нашій боротьбі нам вдалось прийти до укладання прямих договорів з водоканалом.

Також зусиллями Асоціації та громадської організації «Вікторія» ми видаємо методичну літературу. Зараз ми працюємо над проектом публікації книги, яка пояснюватиме новий закон «Про ОСББ», можливо, у цьому до нас приєднається Тетяна Бойко, керівник житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА. У посібнику плануємо розмістити бухгалтерський розділ та розділ, присвячений енергоефективності.

– Пані Катерино, поділіться, будь ласка, своїми робочими планами на 2016 рік?

– У цьому році стоїть завдання лобіювати реформування ЖКГ, оскільки Міністерство регіонального розвитку наразі відсунуло на задній план проблеми комунального сектору. Мінрегіон занурився в питання децентралізації, а проблемами житлового фонду ніхто не займається. При цьому до тепер не складено жодного нормативного документу, прийняті лише напрацювання попереднього складу міністрів. Якщо міністерство не буде цим займатись, то ані ЕСКО, ані жоден інший проект не можливо буде реалізувати. В Асоціації багато задач, які потрібно вирішувати саме на національному рівні.

Стосовно великих міст області, хотілося б домогтись затвердження програм про відшкодування відсоткових ставок по кредитам для ОСББ на втілення енергоефективних проектів. Якщо в позаминулому році у Кабміні мене висміювали, коли я говорила про відшкодування відсотків, то сьогодні це одна з найуспішніших програм. Для діючих ОСББ це буде величезна підтримка, коли місцева влада допомагатиме своїми коштами для покриття відсоткових ставок. А популяризація програми дасть відчутний ефект регіонам та державі в цілому.

Є також не вирішене питання про списання будинків з балансу комунальної власності. Крім того, що немає відповідної процедури, є ще й небажання місцевої влади віддавати житлові будівлі. Тим самим чиновники тримають у заручниках ініціативні групи, не віддаючи технічну документацію. Нам необхідно відрегулювати механізм списання багатоповерхівок.

Тож, незважаючи на досягнуті успіхи, у нас ще багато роботи.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org