Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Місцеві вибори - без якісного закону

Місцеві вибори - без якісного закону

Місцеві вибори - без якісного закону

Саботаж голосування за зміни до закону про місцеві вибори ставить під загрозу організацію демократичної кампанії та встановлення результатів голосування, зокрема у місті Київ. Одна міська територіальна виборча комісія змушена буде адмініструвати процес на 997 постійних виборчих дільницях, оскільки відповідних районних ТВК у Києві так і не було утворено у 2010 році, через те, що не відбувалися чергові вибори київського міського голови та київської міської ради. Крім того, чинна редакція ЗУ «Про вибори народних депутатів АР Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів» в ряді положень не відповідають як базовим принципам організації демократичних виборів, так і міжнародним стандартам. Закон ще у 2010 році був розкритикований Венеціанською комісією, ОБСЄ-БДІПЛ, українськими експертами та фаховими моніторинговими організаціями.

Голосування за Проект «Про внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та деяких інших законів України щодо техніко-юридичного вдосконалення» (далі – Законопроект) у другому читанні було зірвано 1 квітня 2014 року депутатами ВРУ. Неприйняття цього законопроекту у найближчий час негативно вплине на організацію 38 місцевих виборів, які призначені на 25 травня. Парламентарії повернуться до розгляду цього питання аж 8 квітня 2014, тоді як кампанія стартує вже 4 квітня: вибори київського міського голови та київської міської ради, міських голів у 6 обласних центрах та менших містах. Законопроект авторства депутата Руслана Князевича з рядом запропонованих і врахованих поправок від інших народних депутатів уводив ряд позитивних змін:

Чинна редакція Закону

Зміни запропоновані Законопроектом

Військовослужбовці строкової служби були позбавлені права на участь у виборах

Військовослужбовці строкової служби, що проживають на території відповідної області, району, міста голосують на звичайних виборчих дільницях, для чого їм надається відпустка не менше як на 4 години (ч. 7 ст. 3 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.).

Не передбачалося способів порушення таємниці голосування

Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування. (ч. 1. ст. 7) Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, що дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця (ч. 2. ст. 7) (законопроект Князевича Р.П.).

Закон не давав тлумачення поняття «голосування за іншого виборця» необхідне зокрема і для кримінально-правової кваліфікації виборчих злочинів.

Законом не передбачалося, який виборець може звернутися до виборчої комісії щодо допомоги з самостійного заповнення виборчого бюлетеня чи опускання його у виборчу скриньку.

Наголошено, що допомога із заповнення виборчого бюлетеня чи опускання його до виборчої скриньки  надається лише виборцю з особливими потребами, така допомога не може вважатися голосуванням замість цього виборця.

Допомога виборцю з особливими потребами, який не може самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку, у виконанні цих дій відповідно до його волевиявлення та в порядку, встановленому цим Законом, не вважається (ч. 1 ст. 8 Законопроекту) (поправка н.д. Жванія Д.В.)

Етапи виборчого процесу приведено у відповідність до етапів виборчого процесу з виборів Президента України та виборів народних депутатів.

Для проведення виборів функціонуватимуть виборчі дільниці утворені на постійній основі (ч. 2 ст. 11 Законопроекту) (законопроект н.д. Князевича Р.П.). Нова редакція ст. 18 Законопроекту (поправка н.д. Князевича Р.П., н.д. Новак Н.В.) Відповідно до поправок, що подавалися н.д. Князевичем Р.П. передбачалася можливість та порядок утворювати виборчі дільниці на тимчасовій основі. Проте ці поправки не були підтримані ВРУ (поправки до ст. 11 та нова редакція ст. 18). На нашу думку, у випадку проведення місцевих виборів не одночасно з всеукраїнськими слід надати ТВК можливість утворення спеціальних виборчих дільниць на тимчасовій основі, така норма створює нерівність можливостей при проведенні місцевих виборів та виборів народних депутатів.

Закон регулює лише правила проведення разом з місцевими виборами всеукраїнського референдуму. Можливість проведення та правила застосування законодавчих актів у випадку одночасного проведення місцевих виборів та виборів народних депутатів та Президента в чинній редакції взагалі не передбачено. Більше того, при співпадінні виборчих процесів місцевих виборів та всеукраїнського референдуму формування виборчих комісій та інші питання вирішуються шляхом пріоритетності саме норми про місцеві вибори. Пріоритетність норм закону про місцеві вибори, наприклад, при формуванні виборчих комісій прямо суперечить законодавству про вибори Президента (яке передбачає пріоритет норми про проведення всеукраїнських виборів )

Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів можуть проводитися одночасно з виборами Президента України, виборами народних депутатів України. (ч. 6 ст. 11 Законопроекту) (поправка н.д. Жванія Д.В.). У випадку проведення місцевих виборів одночасно  з виборами Президента, спочатку здійснюється підрахунок голосів на виборах Президента (ч. 12 ст. 71)

Офіційним спостерігачам від громадських організацій не надавався статус суб’єктів виборчого процесу. Повноваження спостерігача від громадської організації були такими ж як спостерігача від міжнародної організації.

Офіційні спостерігачі від громадських організацій, які зареєстровані в порядку, встановленому Законом, є суб’єктами виборчого процесу та відповідно наділені правами, в тому числі і на оскарження порушень виборчого законодавства, складання протоколів про адміністративну відповідальність (п. 5 ч.1 ст.12 Законопроекту) (поправка н.д. Чорноволенко О.В.,  н.д. Одарченко Ю.В.) Реєстрацію офіційних спостерігачів проводить ТВК. ( п. 12 ч. 2 ст. 25 Законопроекту )

Законопроект містить нову статтю 58-1, що регулює статус офіційного спостерігача, розширює його права. Права офіційного спостерігача від громадської організації відповідають правам офіційного спостерігача від партії (кандидата). 

Громадська організація може відкликати офіційного спостерігача або він самостійно звертається для складання своїх повноважень шляхом подання організацією або спостерігачем  заяви до ТВК.

Законом не передбачено строку, протягом якого мають бути призначені місцеві дострокові вибори

Таке рішення приймається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови (ч.3 ст. 14 Законопроекту) (поправка н.д. Князевича Р.П., н.д. Жванія Д.В.)

Закон передбачав утворення ТВК лише у районах міста у містах, де утворені районні у місті ради. Таким чином, в Києві 1 міська комісія повинна організовувати голосування та встановлювати результати підрахунку на 997 дільницях, а в Дніпропетровську – на 372

Передбачено можливість створення районних ТВК у містах, де не створені районні у місті ради, для здійснення повноважень у відповідному територіальному виборчому окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів. Таке доповнення особливо актуальне у містах-мільйонниках, де утворена велика кількість виборчих дільниць і одній ТВК технічно складно встановлювати результати по всіх територіальних виборчих округах до виборів міської ради.

Районна в місті (у містах, де не утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія здійснює певні повноваження, якими наділена міська ТВК (крім реєстрації суб’єктів виборчого процесу), передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, встановлює у відповідному виборчому територіальному окрузі підсумки голосування за кандидатів у депутати міської ради та передає ці підсумки до відповідної міської територіальної виборчої комісії (ч. 7 ст. 25 Законопроекту)

Повноваження комісії не пов’язані з набуттям повноважень окремими членами комісії. Закінчення повноважень відраховується від дня голосування.

Повноваження дільничної виборчої комісії починаються з дня прийняття рішення про її утворення і закінчуються через чотирнадцять днів після дня голосування

Повноваження дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги більшістю від складу, визначеного при її утворенні, на засіданні комісії, що проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про її утворення і скликається головою дільничної виборчої комісії.

Повноваження дільничної виборчої комісії припиняються через п'ять днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів. Дільнична виборча комісія припиняє свою діяльність одночасно з припиненням її повноважень (ч. 6 ст. 20 Законопроекту) (поправка н.д. Князевича Р.П.)

До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді та працівники правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку.

Додано нові категорії громадян, які не можуть бути членами виборчих комісій.

До складу не можуть входити громадяни, які мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

У разі якщо одночасно з місцевими виборами проводяться інші вибори, до складу виборчої комісії не можуть входити кандидати, які балотуються на цих виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій-суб'єктів відповідних виборчих процесів, офіційні спостерігачі. (ч. 3 ст. 20 Законопроекту) (поправка н.д. Князевича Р.П., Жванія Д.В.)

До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці не можуть входити лише керівники відповідного закладу.

До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці не можуть входити будь-які працівники відповідного закладу ( ч.  4 ст 21 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Нерівна кількість членів територіальних виборчих комісії від різних суб’єктів подання. (з 18 членів місцеві організації політичних партій (блоків), депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України – не більше 15 членів; від інших політичних партій – не більше 3 членів).

Нерівна кількість кандидатів, які можуть бути запропоновані різними суб’єктами. Суб’єкти подання кандидатур від місцевих організацій партій (блоків), депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті ВРУ, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три кандидатури, інші місцеві організації партій – по одній кандидатурі. Неможливість подання кандидатур від окремих кандидатів висунутих шляхом самовисування.

До складу територіальної виборчої комісії включається не більше 15 кандидатур, запропонованих від місцевих організацій партій (блоків), депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті ВРУ. При цьому, при формуванні складу територіальної виборчої комісії виборча комісія у відповідному рішенні визначає осіб, які включаються до складу територіальної виборчої комісії з числа кандидатур.

Кандидатури від місцевих організацій партій (по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії), які не мають депутатської фракції у ВРУ, включаються до складу ТВК за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії.

Жеребкування проводиться по всіх ТВК  одночасно.

У запропонованій редакції також наявний пріоритет у кількості подань до ТВК від місцевих організацій партій, депутатські фракції яких зареєстровані у апараті  ВРУ. Не передбачено подання кандидатур від окремих кандидатів висунутих шляхом самовисуванням. Такий підхід законодавця фактично призводить до певної консервації політичної еліти не лише на всеукраїнському, а й на місцевому рівні, створює нерівні можливості для партій, які концентрують свою діяльність в окремих регіонах.

Виключено можливість створення блоків партій, для висування кандидатів.

Аналогічно до попередньої редакції суб’єкти подання кандидатур, від місцевих організацій партій, парламентських партій, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три кандидатури, інші місцеві організації партій лише по одній кандидатурі.

Таким чином, попри нібито виключення з тексту статті умови про розподіл членства 15 (від місцевих організацій парламентських партій) та 3 (від місцевих організацій позапарламентських партій), такий розподіл залишається надалі. Оскільки, відповідно до проекту, до складу територіальної виборчої комісії обов’язково включаються кандидатури, запропоновані від місцевих організацій парламентських партій.  Таким чином, оскільки на даний час у ВРУ 5-ть парламентських фракцій, то надалі їх місцеві організації отримують 15 членів виборчої комісії (з 18-ти), лише решта, 3 кандидатури, від місцевих організацій партій, що не мають фракції в апараті ВРУ, включаються до складу ТВК за результатами жеребкування.

Позитивним моментом є те, що щодо кожної виборчої комісії жеребкування проводиться окремо. Така норма запобігає фальсифікаціям процедури жеребкування. (ч. 1-3 ст. 22 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Подання до складу ТВК подається за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.

Крім самої місцевої організації партії, подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії може внести до відповідної виборчої комісії замість місцевої організації партії у порядку, передбаченому цим Законом для місцевої організації партії, центральний керівний орган відповідної партії за підписом керівника партії, засвідченим печаткою відповідної партії. У разі наявності  подання місцевої організації партії, воно підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються, рішення про відхилення подання не приймається.

Таке положення може нести загрозу того, що фактично місцевий осередок партії буде позбавлений будь-яких повноважень з формування складу виборчих комісій, запроваджує модель жорсткої партійної дисципліни, не дозволятиме місцевим лідерам враховувати місцеві особливості реалізації політики партії. З іншого боку, така норма дасть можливість вберегтися від діяльності осіб, які хоч формально очолюють осередок, але фактично працюють на іншу політичну силу.

Разом з іншими документами до подання додається також копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.

До подання центрального керівного органу партії щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії додається копія свідоцтва про реєстрацію партії, засвідчена центральним органом виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.

(ч. 10 ст. 22 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії за рішенням ТВК з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

Запроваджено процедуру жеребкування по кожній комісії окремо.

Проте кандидатури від парламентських партій (по одній кандидатурі) включаються обов’язково без жеребкування. (ч. 1 ст 23 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Таке положення знову ж таки створює нерівні умови між парламентськими та позапарламентськими партіями, а також кандидатами.

Подання кандидатур на членів ДВК знову ж таки може подати замість місцевої організації партії центральний керівний орган партії, в такому випадку подання місцевої організації партії не підлягає врахуванню. (ч. 4 ст. 23 Законопроекту)

Таке положення може нести загрозу того, що фактично місцевий осередок партії буде позбавлений будь-яких повноважень з формування складу виборчих комісій, запроваджує модель жорсткої партійної дисципліни, не дозволятиме місцевим лідерам враховувати місцеві особливості реалізації політики партії. З іншого боку, така норма дасть  можливість вберегтися від діяльності осіб, які хоч формально очолюють осередок, але фактично працюють на іншу політичну силу.

Відсутнє регулювання у випадку одночасного проведення місцевих та всеукраїнських виборів.

У разі проведення місцевих виборів одночасно з виборами Президента України, народних депутатів України дільничні виборчі комісії не утворюються, їх повноваження виконують відповідні дільничні виборчі комісії з виборів Президента України звичайних виборчих дільниць та спеціальних виборчих дільниць, утворених у стаціонарних лікувальних закладах. (ч. 9 ст. 23 Законопроекту)

Засідання виборчої комісії скликається головою виборчої комісії, а в разі його відсутності – заступником голови. У разі необхідності, засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.

Передбачено можливість скликання засідання секретарем комісії у разі відсутності голови та його заступника. Передбачено можливість скликати засідання на письмову вимогу третини складу виборчої комісії, голова виборчої комісії або його заступник зобов'язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги (ч. 2 ст. 27 Законопроекту).

Норма щодо проведення першого засідання на третій день після формування не узгоджена з останньою редакцією Закону України «Про вибори Президента України», відповідно до якої перше засідання проводиться на другий день після формування.

Кворум повноважності комісії в день голосування встановлюється від кількості присутніх, незалежно від кількості присутніх, але не менше трьох чоловік. Таке положення дозволяло складати протоколи підрахунку голосів та уточнюючі протоколи фактично трьома членами комісії.

Кворум повноважності в день голосування від загального складу комісії (ч. 4 ст. 27 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, в день проведення засідання комісії.

Збільшено прозорість виборчого процесу. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання. (ч. 6 ст. 27 Законопроекту)

Допускалися зміни у список виборців у день голосування за рішенням суду.

У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться. У день, що передує дню голосування, після внесення змін та уточнень до уточненого списку виборців на підставі рішень судів, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців список виборців закривається шляхом закреслення незаповнених граф списку виборців для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою (головуючим на засіданні) і секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою дільничної виборчої комісії. (ч. 2,3 ст. 33 Законопроекту)

Висування кандидатів виключно партіями

Забезпечено можливість як висування  від  партій, так і шляхом самовисування

Висування можливе лише місцевим осередком партії

Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати місцевих рад замість місцевої організації партії може бути реалізовано центральним керівним органом відповідної партії. У разі наявності подання місцевої організації партії, воно підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидати не розглядаються, рішення про відхилення подання не приймається (ч. 2 ст. 35 Законопроекту).

Фактично така норма дозволить призначення кандидатами на відповідних місцевих виборах, абсолютно інших осіб, ніж ті, яких підтримує місцевий осередок. Є загроза висування в такий спосіб людей, що не будуть обізнаними з проблемами місцевого значення. Фактично через центральний офіс за допомогою корупційних схем особа може гарантувати собі право опинитися в прохідній частині списку на будь-яких місцевих виборах. З іншого боку, це спосіб боротьби з місцевими осередками, які включають у списки осіб, які не підтримують ідеологію конкретної партії чи працюють на іншу партію чи кандидата.

На нашу думку, негативні наслідки підтримання цього положення суттєво перевищують можливі позитиви.

Жорстка процедура реєстрації кандидатів

Кандидатам не можна відмовити в реєстрації через неточності в документах, а потенційний суб’єкт виборчого процесу має достатньо часу для їх усунення (ч. 6, 7 ст. 42 Законопроекту)

Кандидата можна зняти з реєстрації після 2-х попереджень за порушення виборчого процесу

Пропонується лібералізувати відповідальність кандидатів і обмежитись винесенням попередження чи кримінальним/адміністративним покаранням, як це передбачено законами про парламентські та Президентські вибори

Кандидат має право балотуватись і в багатомандатному, і одномандатному окрузі одночасно

Кандидат має право балотуватися лише в одномандатному або багатомандатному окрузі на свій вибір

Скасування реєстрації за його зверненням – за 5 днів до виборів

Скасування реєстрації за його зверненням – за 11 днів до виборів

Недосконалі та розмиті формулювання норм, які стосуються регулювання передвиборчої агітації

У законопроекті є навіть норми, які, на жаль, не дістали свого відображення в новій редакції Закону про вибори Президента. Так, розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування, у тому числі таксі, розміщення політичної реклами у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, а також розповсюдження матеріалів передвиборчої агітації, у тому числі політичної реклами, через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщення пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, у транспортних засобах громадського користування забороняється. Підтримка місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів на місцевих виборах, кандидатами від свого імені проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів, телепередач чи інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку місцевої організації партії, кандидата може здійснюватися лише у разі фінансування таких заходів із коштів власного виборчого фонду

Подібно до положень нової редакції Закону про вибори Президента заборонено розміщувати політичну рекламу в одному блоці з комерційною чи соціальною рекламою. Усі матеріали передвиборчої агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі. Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборчої агітації; забороняється встановлення різних умов договору оренди приміщень для проведення заходів передвиборчої агітації щодо різних кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, місцевих організацій партій-суб’єктів виборчого процесу;

(ст. 53 Законопроекту)

Голосування проводиться з 8 до 22 години.

Голосування проводиться з 8 до 20 години (ч. 1 ст. 69 Законопроекту).

У випадку неприйняття цієї зміни виникне колізія з нормами Закону про вибори Президента, адже голосування не може закінчуватися в різний час з різних видів виборів, що проводяться одночасно.

За 5 хвилин до 20 години голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20 годині. Виборці, які на 20 годину прийшли до дільниці для голосування, мають право проголосувати (ч. 16 ст. 79 Законопроекту)

Порядок складання витягу зі списку виборців містить нечіткі та оціночні поняття.

Вдосконалено процедуру складання витягу для голосування за місцем перебування.

Заява має бути написана власноручно. Подається  разом з довідкою медичної установи про стан здоров’я, реєструється дільничною виборчою комісією в окремому журналі. (ч. 5 ст. 70 Законопроекту.)

На спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я, голосування за місцем перебування виборця проводиться на підставі власноручно написаної заяви виборця з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування у зв'язку з необхідністю дотримання постільного режиму. (ч. 7 ст. 70 Законопроекту)

Члени ДВК зобов’язані до дня виборів перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися. У разі непідтвердження факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія приймає рішення щодо відмови у наданні цьому виборцю можливості голосувати за місцем перебування (ч. 8 ст. 70 Законопроекту) (поправка 231 Князевич Р.П., Жванія Д.В.)

Присутня графа «Не підтримую жодної партії (кандидата)». За висновками міжнародних експертів така графа негативно впливає на формування волевиявлення виборців.

Вилучено графу «Не підтримую жодної партії (кандидата)» (ч. 32, 35 ст. 71 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Для визнання виборів недійсними необхідно  встановлення фактів незаконного волевиявлення, неможливості встановлення волевиявлення, перевищення кількості бюлетенів у скриньках понад 10 % від осіб, які отримали виборчі бюлетені.

Поріг для визнання виборів недійсними знижено до 5 %. Перелік підстав визнання голосування на дільниці недійсним не змінено. (ч. 1 ст. 73 Законопроекту) (законопроект Князевича Р.П.)

Деякі процедурні норми, що застосовувалися на виборах народних депутатів та Президента не були  визначення в законі про місцеві вибори.

Офіційні спостерігачі також мають право на отримання копії протоколу про передачу ТВК, ДВК виборчих бюлетенів (ч. 8. ст. 67 Законопроекту); (ч. 6. ст. 59 Законопроекту – поправка 205 н.д. Карпунцов В.В.; н.д. Новак Н.В.; н.д. Різаненко П.О.; н.д. Геращинко І.В.)

У разі наявності ознак пошкодження стрічки,  якою було опечатано сейф (металеву шафу), або невідповідності підписів чи печатки) складається акт. (ч. 12 ст. 67 Законопроекту)

У разі внесення змін не відповідно до рішення виборчої комісії виборчі бюлетені запаковуються як «Зіпсовані», під час підрахунку голосів рахуються як невикористані. (ч. 16 ст. 67 Законопроекту)

Підготовче засідання починається за 45 хв, а не за годину до виборів, як в чинній редакції закону. (ч. 4 ст. 69 Законопроекту)

При складанні витягу зі списку виборців в графі підпис проставляється позначка «голосує за місцем перебування». Після проведення голосування виборців за місцем перебування член дільничної виборчої комісії, який видав виборцю виборчі бюлетені, у списку виборців навпроти прізвища виборця робить позначку «голосував за місцем перебування», зазначає своє прізвище і розписується. (ч. 16 ст. 70 Законопроекту)

Вимога про знаходження секретаря та членів ДВК, що не задіяні у транспортуванні в приміщенні ДВК. Знаходження печатки в сейфі .

Офіційні спостерігачі не мали право на оскарження до ВК

Офіційні спостерігачі  мають право на оскарження до ВК (абз. 1, ч. 1  ст. 85 Законопроекту)

Законопроект залишив норму, відповідно до якої повторне голосування проводиться у випадку, якщо кандидати набрали найбільшу і водночас однакову кількістю голосів, що практично неможливо.  ВРУ не підтримала поправку 280 Катеринчука М.Д., відповідно до якої у містах з чисельністю населення понад 500 тисяч повторне голосування «другий тур» проводиться у випадку, якщо жоден кандидат не набрав більше половини голосів виборців.

Законопроект передбачає зміни до інших нормативно-правових актів, які не пов’язані напряму з місцевими виборами. Наприклад, зміна процедури позбавлення повноважень голови обласної та районної ради. За проектом, для цього необхідна проста більшість голосів депутатів відповідної ради, а не 2/3. Вважаємо, що подібні зміни, хоч і є обґрунтованими, проте повинні вноситися і розглядатися у ВРУ окремо, а не під заголовком виборчого законопроекту, що потребує невідкладного прийняття.

Законопроект передбачає включення до Закону Прикінцевих положень. Практика запровадження прикінцевими положеннями норм, які застосовуються лише на одні вибори не відповідає міжнародним стандартам виборчого процесу. Такі прикінцеві положення фактично стають результатом політичної домовленості на визначений момент, та можуть бути предметом «політичних торгів» при підготовці до наступних місцевих виборів. Так, до прикінцевих положень пропонується включити деякі поправки. Поправка 307 стосується форсування нового складу Київської міської виборчої комісії для організації підготовки та проведення позачергових виборів. Поправка 308 стосується форсування нового складу Одеської міської виборчої комісії. Основним аргументом став факт проведення досудового слідства у кримінальному процесі щодо виявлених порушень, вчинених членами цих комісій.

На жаль, до проекту в другому читанні увійшли саме ці поправки, які фактично встановлюють індивідуальні винятки із загального правила. Кращим, на нашу думку, було б врахування у Законопроекті поправки 306 (н.д. Карпунцов В.В.; н.д. Новак Н.В.; н.д. Різаненко П.О.; н.д. Геращенко І.В.), яка передбачає формування всіх ТВК у новому складі.

Проте 1 квітня депутати не змогли порозумітися навіть щодо поправок Давида Жванії (307, 308) до Проекту змін до Закону. Окремі групи депутатів, близькі до Партії регіонів, відмовилися голосувати за Законопроект в другому читанні та в цілому, поставивши під питання організацію місцевих виборів в якісно новому руслі, порівняно з 2010 роком.

За коментарями звертайтесь:  
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих програм,
063 617 97 50


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org