Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Навіть створення ОСББ може бути незаконним

Навіть створення ОСББ може бути незаконним

Навіть створення ОСББ може бути незаконним

Популяризація нової системи господарювання у житлових будинках набирає обертів. Громадськість нарешті усвідомила, що найкраще дбати про житло може тільки його власник. А завдяки сприятливим змінам у законодавстві в сфері ЖКГ тепер можна з легкістю звільнитись від міражних послуг ЖЕКів чи приватних компаній і взяти під власний контроль обслуговування будинку.

Тому останнім часом мешканці багатоповерхівок відмовляються від послуг різних організацій, згуртовуються і створюють об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Але, на жаль, навіть хороша ідея може бути затьмарена свідомими чи не свідомими порушеннями законодавства.

Саме з приводу такої ситуації нещодавно до представництва Громадянської мережі ОПОРА у Дніпропетровській області звернулись мешканці Кривого Рогу. У своєму листі вони попросили проконсультувати та допомогти у розв’язанні низки проблем, пов’язаних зі створенням ОСББ в будинку по вул. Димитрова, 40, у якому вони проживають.

Мешканці описали факти, які вказували на порушення у процедурі створення їхнього об’єднання. А саме порушення ст. 6 ЗУ «Про ОСББ» про порядок скликання і проведення установчих зборів. Були також факти, які свідчать про підробку протоколу установчих зборів, оскільки, як стверджують окремі власники, зібрання взагалі не було. Сумнівам вони також піддали достовірність деяких підписів, вказаних у документі. Мешканці звинувачували голову вказаного ОСББ у шахрайстві під час підготовки реєстраційної документації.

Реагуючи на звернення, представники ОПОРИ відвідали вказаний будинок та поспілкувались з людьми, з якими нагодилась можливість зустрітись. За їх свідченнями, ініціатором створення ОСББ була активна співмешканка їхнього будинку Ірина. Спілкуючись з жителями сусіднього будинку, який вже більше двох років має статус об’єднання, вона дізналась про швидкі і позитивні результати такої форми господарювання. Сусіди згуртувались, зробили декілька капітальних ремонтів, встановили тепловий лічильник, завдяки чому стан будівлі значно покращився, а життя мешканців стало набагато комфортнішим.

На той час будинок по вул. Димитрова, 40 обслуговувала приватна організація «Сітісервіс –КР». Вона не задовольняла навіть найдрібніших потреб будинку. Єдине, що тішило мешканців, – так це оплата за послуги компанії, яка становила від 30 до 70 грн. Тому інформацію про хороший досвід сусідів жінка передала співмешканцям власного будинку, організувала ініціативну групу з трьох осіб, до якої теж увійшла. Через декілька днів ініціатори ОСББ розклеїли по всьому будинку оголошення про загальні збори та повідомили в усній формі сусідів, з якими бачилися, як і вказано в законі, за 14 днів до проведення зборів.

Проте, як свідчать самі ж активісти, обов’язкової умови для попередження громадян про проведення зборів, а це письмове повідомлення кожного жителя з особистим підписом, що засвідчує факт ознайомлення з оголошенням, дотримано не було. Через це порушення декілька мешканців не були доведені до відома стосовно установчих зборів, а отже не змогли скористатись правом участі в житті будинку. За інформацією мешканців, установчі збори відбулись, як і зазначалось в офіційних документах для реєстрації ОСББ, але через вищевказані факти участь у них не змогли прийняти декілька власників квартир.

Крім цього, для роз’яснення питання про достовірність складеного протоколу першого засідання голова надав документ для перегляду ОПОРІ. Виявилось, що у додатку з прізвищами тих, хто проголосував, було зазначено три особи двічі. Вочевидь, підписанти не були проінформовані, або хтось просто знехтував ст. 6 п. 8 ЗУ «Про ОСББ» стосовно того, що кожен власник на установчих зборах має один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, які перебувають у його власності. До речі, в органах державної реєстрації на цей факт уваги не звернули, а шкода.

Тож навіть на початку процесу розв’язання суперечливої справи можемо дійти висновку, що низка грубих порушень у процедурі зборів та реєстрації ОСББ таки присутня.

Наразі ображена група мешканців подала позов до суду про визнання незаконності створення ОСББ і чекає судового засідання.

Як свідчить досвід декількох судових процесів, пов’язаних з вирішенням подібних питань, неналежна підготовка та проведення установчих зборів, що порушують права громадян, може стати вагомим аргументом для визнання реєстрації ОСББ незаконним і її анулювання.

Доки учасники справи чекають на судове розслідування, в будинку краще не стало. Оглянувши будівлю і поспілкувавшись з його постійними мешканцями, мусимо зазначити, що стан дійсно критичний. Системи тепломережі, водопостачання, освітлення, електрика, зовнішні стіни будинку, під’їзди та інше – в аварійному стані. За 60 років існування будівлі не було здійснено жодного капітального ремонту, навіть косметичним «не пахне».

Лише у цьому році влада виділила з міського бюджету кошти на ремонт покрівлі, а це стало можливим тільки в результаті створення ОСББ. Тому активні мешканці дуже сподівались, що, об’єднавши зусилля, зможуть повторити позитивний приклад сусідського будинку і врятувати свій.

Тож Громадянська мережа ОПОРА у Дніпропетровській області звертається до всіх свідомих домовласників. ОСББ – це справа хороша, а в більшості випадків – просто необхідна, але починаючи добре діло, потрібно, перш за все, вивчити букву закону і слідувати їй. Інакше ваші зусилля можуть бути марними, а в гіршому випадку ще й визнані незаконними.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org