Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Оцінка проведення ЗНО з математики у графіках

Оцінка проведення ЗНО з математики у графіках

Під час спостереження за дотриманням процедур проведення зовнішнього незалежного оцінювання представники Громадянської мережі «ОПОРА» зосереджують свою увагу на 5 основних умовах, дотримання та реалізація яких гарантує рівність прав усім абітурієнтам, а також убезпечує від можливого впливу на результат учасника ЗНО. Після завершення зовнішнього оцінювання у пункті тестування кожен спостерігач надсилає на спеціальний сервер смс-звіт, у якому фіксує та оцінює процес перевірки знань, а також кодує основні порушення з боку учасників та персоналу. Опрацювання таких даних допомагає зрозуміти основні недоліки роботи на пунктах тестування та узагальнити їх.

Перше, на що звертають увагу громадські спостерігачі до початку роботи над тестами – це цілісність та неушкодженість контейнера з тестовими завданнями, який повинен знаходитися під наглядом працівників державної служби охорони. Оскільки, основною запорукою об’єктивності перевірки знань абітурієнтів є нерозголошення змісту тестів, розпакований контейнер абозаздалегідь відомі завдання можуть легко поставити під сумнів неупередженість процесу оцінювання по всій Україні.

Дані графіку вказують на те, що у жодному з 257 пункті тестування, де проходило ЗНО з математики 21 та 22 травня, спостерігачами ОПОРИ не було зафіксовано випадків передчасного розкриття контейнерів із завданнями.

Переважну більшість часу у пункті тестування спостерігачі відводять на моніторинг дотримання прав та обов’язків учасниками ЗНО, адже усі абітурієнти повинні знаходитися у рівних умовах, а у випадку їхнього порушення – бути позбавленим права подальшої роботи над тестом. Однак чи не найбільшою зафіксованою проблемою для учасників тестування є вчасно потрапити на пункт. Зокрема 21-22 травня було зафіксовано 62 випадки, коли абітурієнти не змогли взяти участь у тестуванні через запізнення.

Найпоширенішими причинами вилучення абітурієнтів з пункту тестування є використання технічних допоміжних засобів (мобільних телефонів), намагання проконсультуватися чи списати один в одного, залишення аудиторії без поважних на це причин. Так, під час іспиту з математики, 24 особи були змушені достроково припинити роботу над тестами саме з причин використання допоміжних засобів – мобільних телефонів та шпаргалок.

Попри те, що спостерігачами було зафіксовано близько 50 випадків використання допомоги сусідів за партами, списування чи консультування – жоден з учасників не був покараний та міг продовжити роботу з тестовим зошитом. В переважній більшості обійшлося суворими попередженнями та погрозами про вилучення з пункту тестування. Зокрема у м. Дніпропетровськ, у пункті тестування Державний вищий навчальний заклад «Український державний хіміко-технологічний університет», попри зауваження спостерігача про розмови та списування абітурієнток одна в одної, персонал пункту так і не вжив відповідних заходів. ОПОРА радить інструкторам дотримуватися процедури проведення ЗНО та реагувати на її порушення в межах повноважень, наділених Українським центром оцінювання якості освіти.

Наступним фактором, який визначає рівень проведення ЗНО, є його організаційне забезпечення. Передусім це стосується підготовки інструкторів, які безпосередньо проводять тестування, тобто пояснюють учасникам, як правильно заповнювати бланки відповідей, роздають завдання, які відповідають номеру парти та штрих-коду абітурієнта, пильнують за дотриманням правил та повідомляють уповноважену особу про порушення. У 81% випадках, спостерігачі позитивно оцінили роботу інструкторів в аудиторіях. Тут дається в знаки досвід п’ятирічної практики проведення ЗНО, а також усталеність процедур, які повторюються щороку. Оцінку задовільно отримали інструктори у 19% випадків – переважно через те, що неправильно запакували пакети з бланками відповідей, забували вкласти до пакету невикористані завдання та бланки відповідей чи аудиторний протокол. Оскільки більшість недоліків були виявлені та виправлені, відповідно до процедури, то незадовільної оцінки від представників ОПОРИ ніхто з інструкторів не отримав.

Досить позитивно відзначена і робота відповідальних за пункт тестування, які власне організовують увесь процес – від розстановки парт в аудиторіях та пропуску учасників у приміщення до забезпечення належних санітарних умов у вбиральнях та розміщення показників до аудиторій та рекреаційних зон. Винятком із правил були поодинокі випадки, які були оцінені незадовільно. Так у Миколаєві, у ЗОШ №20 відповідальний за ПТ не зумів ефективно організувати процес пропуску абітурієнтів до приміщення школи. Через це деякі абітурієнти потрапили у пункт за кілька хвилин до початку роботи над тестами, хоча прийшли заздалегідь.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА оцінили рівень технічого та організаційного заберпечення проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Так, на більшості пунктів тестування, де були присутні спостерігачі, працював медичний працівник та черговий міліціонер. Проте, через відсутність вказівників до медпункту, учасникам іноді було важко самостійно його знайти і вони були змушені звертатися за допомогою до чергових. Аудиторії та приміщення навчальних закладів, де проходили тестування, були добре освітлені та шумоізольовані. Однак у деяких пунктах тестування (Відокремлений підрозділ ЗАТ «ПВНЗ» ЗІЕІТ» у м. Кривий Ріг, гімназія №4 міста Чернівці) не вдавалося забезпечити тиші через проведення ремонтних робіт на дорогах та будівництва поблизу. Навіть звернення відповідальних до міськвиконкому не допомагало у вирішенні ситуації, як пояснили там - планових ремонтних робіт ніхто відтерміновувати не буде. Зважаючи на спекотний травень, спостерігачі фіксували досить високу температуру на пунктах тестування, що спричинювало додаткові незручності для учасників ЗНО - відкривши вікна в аудиторії, інструктори «впускали» в приміщення шум знадвору.

Що важливо, це те, що спостерігачі відзначають належне облаштування місця для особистих речей абітурієнтів, де вони залишали свої сумки та куртки, зайшовши в аудиторію. На столиках для особистих речей учасники повинні також залишити навчальні матеріали та мобільні телефони, користуватися якими під часроботи над тестом заборонено.

Як бачимо, чи не найбільшою проблемою цьогорічного ЗНО з математики стали власне порушення зі сторони учасників, близько сотні яких було позбавлено права складати тест, а можливо, і вступу до вищого навчального закладу. Що ж стосується організаційної складової процесу перевірки знань, то вона була забезпечена на належному рівні.

Попереду - іспит з української мови та літератури, який стане індикатором якості організації та проведення ЗНО в Україні, адже саме цей предмет є обов'язковим для здачі усіма абітурієнтами, які виявили бажання вступати у ВНЗ цього року. Так, вже 28 та 29 травня ОПОРА покриє 40% пунктів тестування у 16 областях країни, щоб виявити основні порушення на пунктах тестування та допомогти учасникам ЗНО відстояти рівний доступ до вищої освіти.

 

 

 



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org