Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Підкуп виборців і адміністративний ресурс: особливості парламентських виборів 2014 (уточнено)

Підкуп виборців і адміністративний ресурс: особливості парламентських виборів 2014 (уточнено)

Підкуп виборців і адміністративний ресурс: особливості парламентських виборів 2014 (уточнено)

На позачергових виборах народних депутатів України інтенсивність підкупу виборців та застосування адміністративного ресурсу з боку кандидатів та партій є меншою, ніж на виборах 2012 р.[1], але зафіксовані факти свідчать про готовність значної частини кандидатів перемагати незаконно. В цілому протягом офіційного виборчого процесу[2] ОПОРА зафіксувала 63 інциденти із ознаками підкупу виборців та 35 випадків застосування адміністративного ресурсу. Лише на етапі завершення агітаційної кампанії (14.10.2014 р.) Верховна Рада України ухвалила законодавчі зміни про посилення відповідальності за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян, що дозволяє кандидатам уникнути відповідальності за вже здійсненні правопорушення. Тому ОПОРА наполягає на невідкладному підписанні Президентом України змін до Кримінального Кодексу із метою попередження порушень в останні дні передвиборчої агітації, у день голосування, підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування в округах.

16.10.2014 diialnist-z-oznakamy-pidkupu-typolohiia

diialnist-z-oznakamy-pidkupu-karta-3

Дані про порушення під час виборчої кампанії оновлюються в режимі реального часу на інтерактивній Мапі порушень «Парламентські вибори 2014» (map.oporaua.org), а активні громадяни можуть звертатися на гарячу лінію ОПОРИ з питань захисту виборчих прав за номером  (044)221-44-06, (094)821-44-06.

Координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська зауважує: «Прояви підкупу виборців були зафіксовані у агітаційних кампаніях 52 суб’єктів виборчого процесу (кандидатів і партії) у 44 з 213 одномандатних округів. При цьому, майже 70 % порушень, пов’язаних із підкупом виборців, стосувалися діяльності кандидатів-самовисуванців. Натомість кандидати від «Блоку Петра Порошенка» (6 випадків),  «Народного Фронту» (6), ВО «Батьківщина» (2), Аграрного об’єднання «Заступ» (2),  партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» (2), «Опозиційного блок у» (1) значно рідше фігурували в інцидентах, пов’язаних  із підкупом виборців».

Найпоширенішим методом підкупу виборців стало надання виборцям безоплатно або на пільгових умовах товарів та послуг (38 з 63 випадків). Також досить поширеними типами підкупу  виявилося використання кандидатами благодійних фондів із агітаційною  метою (13 випадків) та надання кандидатами та партіями грошей виборцям під час здійснення передвиборчої агітація або в інший спосіб (10 випадків). Найбільш резонансним став факт видачі виборцям 500 гривень за нібито розповсюдження одного примірника агітаційної газети Аграрного об’єднання «Заступ».

З іншого боку, на цьогорічних парламентських виборах застосування адміністративного ресурсу поки не має системного характеру, хоча окремі посадові особи національного та місцевого рівнів допускають порушення, пов’язані із зловживанням владним становищем. Найчастіше кандидати порушували заборону на здійснення передвиборчої агітації під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами та організаціями (20 зафіксованих випадків).

Олександр Клюжев, аналітик ОПОРИ відзначає: «ОПОРОЮ зафіксовано 35 випадків застосування адміністративного ресурсу на позачергових виборах. Найчастіше зловживали адміністративним ресурсом кандидати-самовисуванці (10 зафіксованих випадків, тобто майже 30 %). Представники партій «Блок Петра Порошенка» та «Народний Фронт» стали учасниками 6 порушень, пов’язаних із зловживанням адміністративним ресурсом.  ВО «Свобода», «Опозиційний блок», Аграрне об’єднання «Заступ», Об’єднання «Самопоміч», «Громадянська позиція» (Анатолій Гриценко), Радикальна партія Олега Ляшка зафіксовані  лише в одному  з окремих інцидентів».

До кандидатів, дії яких мали ознаки агітації під час офіційних заходів органів влади, належать Міністр інфраструктури України Максим Бурбак (ОВО № 204, Чернівецька обл., «Народний Фронт»), Міністр освіти та науки Сергій Квіт (виборчий список партії «Блок Петра Порошенка»), заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський (ОВО № 118, Львівська обл., самовисуванець). У цих порушеннях фігурує низка посадовців регіонального та місцевого рівнів. У інших випадках зафіксовано розміщення агітаційних матеріалів у приміщеннях чи на будівлях органів влади, державних чи комунальних установ (6 випадків), а також агітація на інформаційних ресурсах органів влади усіх рівнів (6 зафіксованих випадків). У 3 зафіксованих випадках кандидати-посадовці залучали до агітаційних заходів своїх підлеглих чи інших чиновників.

ОПОРА наполягає на невідкладному підписанні Президентом України змін до Кримінального Кодексу із метою попередження порушень в останні дні передвиборчої агітації, у день голосування, підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування в округах.

Процес формування дільничних виборчих комісій в цілому відбувся без суттєвих зловживань і з дотриманням визначених Законом строків. Стабільно складною залишається ситуація з підготовкою виборів у Донецькій та Луганській областях, де через постійну збройну агресію з боку проросійських терористичних угруповань процес утворення ДВК не завершений в окремих округах.  Станом на 14 жовтня лише 7 з 21 ОВК Донецької області виконали процедури, пов’язані із утворенням ДВК (ОВК № 46, 47, 48, 50 57,58, 59). При цьому, 9 округів регіону (№ 41-44, 51, 54, 55, 56, 61) знаходяться під контролем незаконних формувань, що унеможливлювало спостереження за перебігом формування ДВК. У Луганській області 6 з 11 ОВК (№ 104, 106, 107, 112, 113, 114) фактично завершили процес формування ДВК, хоча й провели його із запізненням. За винятком поодиноких випадків (у Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Харківській областях) перешкод законній діяльності громадських спостерігачів ОВК не створювали. В цілому, процедурні порушення й зловживання, виявлені спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА, не були системними чи спланованим.  

ЗВІТ про підкуп виборців та застосування адміністративного ресурсу на Позачергових виборах народних депутатів України

За коментарями звертайтеся : 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org