Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Підрахунок голосів – без фокусів?

Підрахунок голосів – без фокусів?

Підрахунок голосів – без фокусів?

Напередодні старту виборів мені часто згадувався Отто фон Бісмарк з його нетлінним: «Ніколи так багато не брешуть, як після риболовлі, під час війни та перед виборами». Хороша підводка до простого фокусу виборчого процесу – участь у кампанії технічних партій та кандидатів, які виступають в якості групи підтримки для основних претендентів на депутатських мандат. І важливим важелем впливу на результати виборів, звісно, стануть члени виборчих комісій окружного та дільничного рівня.

Важливо ж не тільки, як голосують, а як рахуватимуть результати волевиявлення громадян. Не дарма виборче законодавство забезпечує право на участь у розподілі посад в комісіях всім без винятку суб’єктам виборчого процесу. Тобто, якщо партія зареєструвала єдиного кандидата в одному на всю країну одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, то вона вже претендує на 225 місць в комісіях окружного рівня. Звісно, скористатися депутатським “недоглядом” хотіли потужні партії, які прямо зацікавлені у збільшенні власного представництва у виборчих комісіях. Не менш активними є і невідомі широкому загалу політичні сили, що мали перспективу отримати конкретний матеріальний зиск з цієї афери. І коштував ризик під час жеребкування ЦВК щодо заповнення 13 місць позапарламентськими партіями досить дешево. Грошова застава, яку офіційно повинна сплатити партія, що висунула одного кандидата – 12 мінімальних зарплат, тоді як за список потрібно внести майже 2000000 гривень. Отже, лише 19 політичних партій з 81, які брали участь у розподілі отримали представництво у ОВК.  «Прохідними» за черговістю були 13 партій, але деякі з них не внесли подання по значній частині комісій. Тому ще 6 партій додатково змогли отримати представництво у ОВК. Під час жеребкування визначалася лише черговість усіх політичних партій щодо включення їхніх представників до складу ОВК. Тобто, партії отримали лише порядковий номер, а жеребкування претендентів на кожну з окружних виборчих комісій окремо не проводилось.

Лише 5 з 19 суб’єктів виборчого процесу, які успішно пройшли процедуру жеребкування, висунули своїх кандидатів списком. Усі інші – обмежились висуненням кандидатів у окремих одномандатних виборчих округах. Серед тих партій, які отримали представництво в усіх 225 ОВК, лише дві зареєстрували більше 3-х кандидатів на виборах народних депутатів України». Це призвело до непропорційного представництва переважно аутсайдерів виборів.

Після вдалого для технічних партій жеребкування виявилось, що люди, які ними подавались, живуть за сотні кілометрів від ОВК і не планують приїздити, щоб виконувати свої обов’язки. Окремі члени комісій, інколи – голови, ніколи не погоджувались виконувати жодних обов’язків під час виборів. Неординарними щасливчиками, на яких припав жереб ЦВК виявилися анархісти, ліберали та різного роду проросійські (відповідно до назви) партії. І дуже кумедно виглядало, коли поважна директриса школи ображалася на громадських спостерігачів ОПОРИ, коли ті просили її розповісти про свій шлях до анархістської ідеології. В результаті, протягом першого тижня роботи окружних комісій відбулась масова заміна членів від технічних партій на реальних людей, що мають досвід роботи на виборах та певну ділову репутацію. Окремі технічні партії на 100 відсотків оновили скад 225 комісій в межах власної квоти. В результаті фактичну перевагу в комісіях отримала Партія регіонів, закамуфльовані під технічні партії представники якої не приховують цього факту під час засідань.

Не варто забувати, що саме цього рівня комісії забезпечують жеребування для дільничного рівня, передають бюлетені, пріймають протоколи підрахунку голосів з дільниць та встановлюють результати підрахунку в окрузі. ЦВК, скоріш за все, формально прийматиме ці протоколи та оголошуватиме результати виборів. А ще одін фокус зробила ЦВК, символічно у п’ятницю, 13 вересня. Чомусь, за 5 днів до завершення прийому подань на дільничні комісї, було прийнято рішення про разове на весь округ жеребування щодо заповнення квот у дільничніх комісіях. ЦВК просто прибрала словосполучення «на кожну комісію» з тих пунктів постанови, які стосувалися саме жеребкування, але залишила його в 11 та 15 пункті, де мова йде про занесення даних розподілу в спеціальну таблицю. Таким чином, лототрон прокрутять в ОВК одноразово, але результати жеребу заносять по кожній дільнічній комісії окремо. Такі от фокуси! Наскільки технічними будуть ці комісії визначить «сліпий жереб». 

Ольга Айвазовська, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org