Перші висновки спостереження за виборами Президента України 2014 в Дніпропетровській області
14 травня у Дніпропетровську відбулася прес-конференція по першим висновкам спостереження за виборами Президента України 2014 у Дніпропетровській області.
Прес-конференція була проведена координатором виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Дніпропетровській області Сергієм Федько, довготерміновим спостерігачем Вадимом Головченко та прес-секретарем Анастасією Кочмар. Нинішня президентська виборча кампанію була охарактеризована як багатофакторна й нестандартна.
Вперше в історії нашої держави вибори Президента України є позачерговими. Короткотермінова виборча кампанія в умовах зовнішньої агресії відзначається пасивною агітацією та активною громадською позицією виборців. На відміну від попередніх виборчих кампаній штаби кандидатів масово не заохочують грошовою винагородою членів комісій, спостерігачів та агітаторів.
Агітація є млявою, і пояснюється частковою присутністю в Дніпропетровській області виборчих штабів кандидатів. В ході кампанії Дніпропетровщину відвідували кандидати М.Маломуж, А.Гриценко, М.Добкін, Ю.Тимошенко, С.Тігіпко, Д.Ярош, О.Богомолець. Спостерігачі не помітили в області агітації кандидатів А.Гриненка, О.Клименка, В.Цушка, З.Шкіряка, В.Саранова.Четверо кандидатів на пост Президента України є вихідцями з Дніпропетровщини: С.Тігіпко, Ю.Тимошенко, Д.Ярош та О.Царьов. На відміну від подібного електорального поля Тимошенко й Тігіпка, електоральні поля Царьова і Яроша є цілком протилежні: Ярош спирається на ідеологію українського націоналізму, натомість, Олег Царьов висловлює проросійські настрої. Нещодавно останній зняв свою кандидатуру з виборів. Використання кандидатами візуальної реклами (білборди, сітілайти) не є поширеним, до такого способу агітації найбільше вдаються Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко та Михайло Добкін.
Виборчі штаби кандидатів зосередилися в основному на формуванні виборчих комісій. Але мала кількість штабів призвела до поганої якості комісій. Кількість членів комісій ледь перевищує мінімальну. Більшість членів комісій не володіє в достатній мірі знаннями правових норм виборчого процесу. Поліпшити правові знання може організація навчальних семінарів, організована окружними виборчими комісіями та штабами кандидатів.
В сільській місцевості ДВК зіштовхнулися з труднощами в організації технічного забезпечення транспортом та обладнанням.
Вперше спостерігачі від громадських організацій набули статусу суб’єктів виборчого процесу, що дозволяє їм складати акти про порушення, скарги та заяви.
Спостерігачі від міжнародних організацій також почали свою роботу на території області.
На основі даних спостерігачів ОПОРИ можна зробити висновок, що основна боротьба йде за електорат центральних, південних і східних областей України, де кандидати змушені вдаватися до нестандартних прийомів.
Загострення ситуації у східних областях України викликало в інших регіонах певну агресію до представників політичних партій, які асоціюються із проросійськими настроями. Громадянська мережа ОПОРА закликає всі сторони політичних конфліктів утримуватися від насильницьких акцій та не дискредитувати виборчий процес насильницькими діями.
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.