Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Поради реєстрації на ЗНО-2014

Поради реєстрації на ЗНО-2014

Поради реєстрації на ЗНО-2014

I. Визначтесь з майбутнім фахом

Перше, що варто зробити – це визначитися з професією, яку плануєте опанувати. Переконані, що більшість з Вас уже зробили цей непростий вибір. А тим, у кого він ще попереду – хочемо побажати обирати фах усвідомлено, в першу чергу, враховуючи свої можливості та здібності, а не престижність чи високооплачуваність майбутньої роботи. Якщо ж Ви сумніватиметеся до останнього, то під час вступної кампанії зможете подати документи одразу на кілька спеціальностей (не більше трьох у одному ВНЗ) за умови, що матимете сертифікати ЗНО з необхідних для конкурсного відбору предметів.

II. Оберіть навчальний заклад

Після вибору спеціальності варто визначитися з навчальним закладом, який, на Вашу думку, є найкращим у здобутті цього фаху. Звичайно, кожен з Вас буде керуватися власними критеріями – престижність, місцезнаходження, позиція в національному рейтингу, забезпечення гуртожитком чи плата за контрактне навчання. Зорієнтуватися у розмаїтті ВНЗ України допоможе Інформаційна система «Конкурс», користуючись якою Ви можете знайти перелік усіх ВНЗ у певній області чи за обраною спеціальністю. Згідно з умовами прийому, Ви матимете право подавати документи для участі у конкурсному відборі не більш ніж до 5-ти вищих навчальних закладів України.

III. Детально ознайомтеся з правилами прийому до обраних ВНЗ

Вступ до кожного вузу є чітко регламентованим у спеціальному документі – Правилах прийому. Попри те, що Міністерством освіти і науки України затверджені Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2014 році, цей документ містить загальні правила і є лише основою для розроблення кожним ВНЗ власних правил прийому. У цьому документів кожен виш прописує особливості конкурсного відбору (наприклад, порядок проходження медичного огляду чи порядок проведення та форми творчих конкурсів), визначає перелік предметів та сертифікатів ЗНО, деталізує графік роботи. Такі правила прийому мали бути розроблені та погоджені з Міністерством до 25 листопада 2013 року та розміщені на офіційних веб-сайтах ВНЗ та інформаційних стендах приймальної комісії. Якщо документ досі не було оприлюднено – сміливо телефонуйте у Приймальну комісію і вимагайте публікації Правил на сайті.   

Не нехтуйте додатками до правил прийому! Адже саме в них абітурієнт зможе знайти перелік напрямів підготовки (спеціальностей), за якими ВНЗ оголошує прийом на навчання; ліцензовані обсяги за кожним напрямом підготовки (спеціальністю). Також окремим додатком до правил прийому кожного вишу єперелік конкурсних предметів, з яких вступники подаватимуть сертифікат ЗНО для вступу на основі повної загальної середньої освіти. Додаток є для Вас першоджерелом інформації про сертифікати ЗНО з відповідних предметів, які слід буде подавати у цей виш для вступу на обрану спеціальність.

Звертаємо увагу на те, що при вступі на однакові напрями підготовкирізні навчальні заклади можуть вимагати різні сертифікати ЗНО. Здебільшого, це стосується непрофільних предметів, однак розбіжності трапляються і в профільних, на іспиті з яких потрібно отримати не менш, ніж 140 балів (або вищу кількість балів, визначену у правилах прийому вишу). Крім того, новизною цьогорічних Умов прийому є надання університетам, що мають статус дослідницьких, права самостійно визначати перелік конкурсних предметів (в межах тих, з яких проводитиметься зовнішнє незалежне оцінювання). А тому майбутнім абітурієнтам цих 14 вишів варто бути особливо уважними:

 • Київський національний економічний університет ім. В. П. Гетьмана;
 • Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченка;
 • Львівський національний університет ім. І. Я. Франка;
 • Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого;
 • Національний авіаційний університет;
 • Національний гірничий університет України;
 • Національний університет біоресурсів і природокористування України;
 • Національний університет «Києво-Могилянська академія»;
 • Національний університет «Львівська політехніка»;
 • Національний університет «Острозька академія»;
 • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»;
 • Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»;
 • Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна;
 • Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля

Приклад 1. Абітурієнт, який обрав для себе спеціальність «соціологія» після ознайомлення з правилами прийому цих ВНЗ, дізнається, що для вступу варто обирати такі предмети:

 1. українська мова та література – обов’язково
 2. історія України  обов’язково
 3. математика, географія, або іноземна мова (в залежності від вишу) – на вибір.

Окрім різниці у предметі на вибір різними у цих вишах є профільні предмети та мінімальний бал. Так, вНаціональному авіаційному університеті, Львівському національному університеті ім. І. Франка та уХарківському національному університеті ім. В. Каразіна профільним є історія України. Отже з цього предмету треба набрати за результатами ЗНО не менше 140 балів. Тоді як з української мови та предмету на вибір – математика або іноземна мови – варто набрати не менше 124 балів. Для вступу у НУ "Львівська політехніка" профільним є українська мова та література (140 балів), а історія України та математика/іноземна мова є непрофільними предметами (124 балів).

При вступі до КНУ ім. Т. Шевченка профільним предметом є історія України (150 балів),а з інших двох (математика/іноземна) абітурієнту варто набрати не менше 124. А от при вступі до НУ "Києво-Могилянська академія" профільними є два предмети – історія України (150 балів) та один з предметів на вибір абітурієнта – математика (150 балів), або англійська мова (150 балів). В НТУ "Київський політехнічний інститут" також визначені два профільні предмети – історія України та предмет на вибір (математика або іноземна мова) – 140 балів за умови, що один із профільний не нижче 150.

У НТУ "Харківський політехнічний інститут" та Східноукраїнському національному університеті ім. В. Даля профільним єісторія України (140 балів), а от предмети на вибір дещо відрізняються: в університеті ім. Даля це географія або іноземна (124 бали), а в ХПІ  математика, географія або іноземна (124).

Приклад 2. Для абітурієнта спеціальності «мікро- та наноелектроніка» Міністерство визначило такі предмети ЗНО:

 1. українська мова та література (обов’язково);
 2. фізика (обов’язково);
 3. математика або хімія (обирається вступником, крім випадків, коли такий предмет визначений рішенням приймальної комісії).

Проте, якщо проаналізувати додатки до правил прийому дослідницьких вишів, то видно, що обов’язковими тут є інші предмети. Так, у додатках до правил прийому Харківського національного університету ім. В. Каразінавизначено такі предметі: 1) українська мова та література (124 бали) 2) математика (профільний – 140 балів) 3) біологія або фізика (124 балів). Якщо ж аналізувати додатки до правил прийому НУ «Львівська політехніка» та Львівського університету ім.Франка,  то на цей напрям підготовки варто подавати сертифікати ЗНО з таких предметів: 1) українська мова та література (124 бали); 2) математика (профільний – 140 балів) та 3) іноземна мова або фізика (124 бали).

При вступі на цей же напрям підготовки у Національний авіаційний університет, варто буде подавати такі сертифікати: 1) українська мова та література (124 бали); 2) фізика (профільний – 140 балів) 3) математика або хімія (124 балів). А в ХПІ - 1) українська мова та література (124 бали); 2) фізика (профільний – 140 балів) 3) хімія/іноземна/історія України/математика – 124 бали).

В Східноукраїнському національному університеті ім. В. Даля профільним є предмет на вибір – хімія або математика – 140 балів, а з фізики та української мови та літератури варто набрати мінімальні 124 бали.

Отже, як видно з наведених прикладів, правильний вибір предметів для здачі ЗНО можливий тільки після детального вивчення правил прийому обраних вишів. Тому радимо не легковажити з вивченням офіційних документів, на основі яких проводитиметься вступ.

Крім того, варто також перевірити документи, на підставі яких ВНЗ здійснює свою діяльність. Передусім потрібно впевнитися, що ВНЗ має ліцензію на здійснення освітньої діяльності та сертифікат(и) про акредитацію відповідного напряму (спеціальності).

IV. Оберіть предмети для реєстрації на ЗНО

Знайшовши для себе відповіді на попередні важливі запитання, Ви можете обрати предмети для проходження ЗНО. Не забувайте, що загальна кількість предметів, обраних для проходження зовнішнього оцінювання, не повинна перевищувати чотирьох. Варто також взяти до уваги і той факт, що Ви можете скласти тест лише з однієї з іноземних мов – англійської, німецької, французької чи іспанської.

У разі необхідності, тести з історії України, всесвітньої історії, математики, біології, географії, фізики, хімії, за бажанням абітурієнта, можуть бути перекладені кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами, а зі світової літератури – російською мовою. Але про це обов’язково варто вказати у реєстраційній картці, мова про яку піде нижче.

V. Зареєструйтеся для проходження ЗНО

Реєстрація на проходження ЗНО триватиме з 3 січня по 05 березня 2014 року. Детальні інструкції щодо того, як правильно зареєструватися для участі у ЗНО розміщені на сайті Українського та 9 регіональних центрів оцінювання якості освіти. Щоб Ваша реєстрація пройшла успішно підготуйте такі документи:

 1. заяву-реєстраційну картку;

Самостійно оформити заяву-реєстраційну картку Ви можете за допомогою спеціальної Програми або звернувшись до пунктів реєстрації, які визначені у кожній з областей. Пам’ятайте, що заповнення такої анкети є безкоштовним. Інформація про місце розташування та розклад роботи пунктів реєстрації розміщена на веб-сайтах Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти.

 1. копію паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям, по батькові та датою народження); або копію свідоцтва про народження (для осіб, які не мають паспорта і яким станом на 1 вересня 2013 року не виповнилося шістнадцять років);
 2. копію документа про повну загальну середню освіту; або довідку з місця навчання (якщо Ви здобудете повну загальну середню освіту у 2014 році). Зразок довідки можна знайти на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти;
 3. дві ідентичні фотокартки для документів розміром 3х4 см.

Якщо Ви маєте захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, Вам потрібно додати до переліку документів висновок закладу охорони здоров'я про необхідність створення особливих (специфічних) умов для проходження зовнішнього оцінювання. Якщо Ви змінювали прізвище, ім’я, по батькові – то варто також додати копію документу про зміну відповідних персональних даних. Іноземцям, особам без громадянства, біженцям та особам, які потребують додаткового або тимчасового захисту, закордонним українцям необхідно також подати копію документа, що підтверджує законність перебування на території України.

На копіях документів, що надаються для реєстрації необхідно зробити напис «Згідно з оригіналом» (без лапок), поставити особистий підпис і зазначити власне прізвище, ініціали та дату засвідчення копії.

Повний пакет документів для реєстрації Ви повинні надіслати поштоюне пізніше 5 березня до того регіонального (Вінницького, ДніпропетровськогоДонецькогоІвано-ФранківськогоКиївськогоЛьвівського,ОдеськогоСімферопольськогоХарківського) центру оцінювання якості освіти, який обслуговує Вашу область. 

VI. Отримайте документи, що підтверджують реєстрацію

Після успішної реєстрації (за повідомленням УЦОЯО – протягом трьох тижнів із моменту відправлення реєстраційних документів) абітурієнту буде надіслано (на вказану у реєстраційній картці адресу) рекомендованим поштовим відправленням:

 1. реєстраційна картка абітурієнта;
 2. сертифікат для участі в зовнішньому оцінюванні;
 3. інформаційний бюлетень «Зовнішнє незалежне оцінювання. 2014 рік»;

Для осіб, які надали відповідний висновок закладу охорони здоров’я, буде також надіслано повідомленням про створення особливих умов для проходження зовнішнього оцінювання.

Попри те, що реєстрація тільки почалася, радимо випускникам не затягувати з подачею документів та виважено підійти до вибору предметів ЗНО.

Про особливості та правила проходження ЗНО, основна сесія якого стартує 3 червня та триватиме до 27 червня, Громадянська мережа ОПОРА інформуватиме у наступних публікаціях.

Детальніше за телефонами:
044 222 57 27, 032 254 61 63.© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org