Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Порушення на виборах-погляд громадянської мережі ОПОРА

Порушення на виборах-погляд громадянської мережі ОПОРА

Порушення на виборах-погляд громадянської мережі ОПОРА

30 жовтня  в прес-центрі соціально-інформаційної агенції «Наш район» відбулася прес-конференція на тему: «Хто потрапить у парламент. Підсумки спостереження ОПОРИ»

Сергій Федько – координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА в Дніпропетровській області:

Громадянська мережа ОПОРА була в гущі подій – ми мали своїх офіційних спостерігачів в день голосування також моніторили перебіг виборчого процесу.

Були зафіксовані порушення, -найбільше-це зловживання адмінресурсом, на другому місці- порушення правил проведення виборчої агітації .  Всі наступні можна віднести до менш значних.

Загалом, під час голосування  були порушення, але, на нашу думку, вони не змогли глобально вплинути на результати голосування.

Громадянська мережа ОПОРА почала спостереження ще навесні  цього року -  ми мали спостерігачів у кожному виборчому окрузі.  В день голосування по всій Україні  3, 5 тис спостерігачів на виборчих дільницях.

В день голосування на хостинг ОПОРИ була вчинена атака- була пошкоджена база даних, і ОПОРА втратила можливість оприлюднити результати, як планувалося, тому зараз в ручному режимі  збирає результати з тих дільниць, на яких відбувалось спостереження і найближчим часом все таки повинна оприлюднити цей результат .

Всім відомо, що на цих виборах застосовано таке ноу-хау, як веб-камери на виборчіх дільницях .

ОПОРА також проводила невеликий моніториг роботи цих веб-камер. На багатьох дільницях вони не були направлені на скриньки для голосування, як це планувалося, а направлені на ті місця, де неможливо було виявити ніяких процесів, порушень. Наприклад, декілька камер були направлені взагалі на стіну, або направлені поверх голів. Були такі камери, в яких періодично закривався об`єктив. Зокрема, невідомо чим закривався об`єктив.

На декілька таких дільниць ми виїжджали мобільною групою, виявлялось, що веб-камера, як найтепліше місце, була обліплена якимись комахами. Вони просто лазили по об`єктиву. Це положення неможливо підтвердити, тому ми прийняли пояснення членів виборчої комісії.

По округах області:

Кривий ріг: 32 округ, ДВК  21-695- це спецдільниця- передала свою печатку заступнику голови окружної виборчої комісії. Факт передачі печатки зафіксували не тільки наші спостерігачі, також це бачили міжнародні спотерігачі з Канади. Під час прийому протоколів з виборчіх дільниць в 00:20 на Виброчу дільницю  прибула  делегація зі спеціальної виборчої дільниці. Це шкірно-венерологічний диспансер в Кривому Розі. Коли зазирнула Голова цієї дільничної комісії, вона поклилкала до себе заступника голови ОВК і, непомітно, я ій здавалося, передала печатку. Було явно видно, що це печатка.  Після того, як ми звернулися до  цієї заступниці голови ОВК, вона цей факт заперечувала. Ми знаємо, що за законом України, печатка повинна знаходитись  в приміщенні виборчої дільниці в сейфі, на ОВК доставляються тільки виборчі бюлетені, протколи , інші предмети, вони повині бти упаковані певним чином.  «З рук в руки» якихось предметів , а тим більше печтки не може бути.

Ми можемо тільи здогадуватись, для чого печатка була передана і що відбувалося з нею під час руху  від виборчої дільниці до ОВК.

Коли спостерігач ОПОРИ  прибула о 6:45 на ОВК, виявилося, що всі члени ОВК вже на місці і у збудженні чекають якогось процесу. Перелякані тим, що прибув спостерігач, вони почали ії умовляти, щоб вона покинула дільницю. О 8:49 відбувся підвіз на цю ОВК додаткових бюлетенів. Ніякої інформації спостерігачеві не надали з цього приводу.  Як виявилось, перд цим в суботу, пізно ввечері засідала ОВК № 32 і прийняла рішення про передачу додаткових бюлетенів на дві спеціальні виборчі дільниці - це онкологічний диспансер  у Кривому Розі і Шкірно-венерологічний диспансер. Епопея з печаткою і допомогла розвязати це притання.

37 виборчий округ *Криворізький район:

Ще до дня голосування, спостерігач зафіксував, що під час передачі виборчих бланків протоколів про результат голосування на дільничні виборчі комісії ОВК на кожну дільницю видає тільки 20-30 бланків протоколів, хоча повинна була видавати на 200 на кожну виборчу дільницю.

Коли спостерігач  запитала, з якої логіки такі міркування, секретар ОК пояснила, що протоколи видаються за кількістю членів ДВК –максимальна кількість -18, і 4 –запасних. Коли спостерігач наголосила на тому, що потрібно видавати по 200 бланків протоколів, а не 20 чи 30, Секретар поправилася: «Ми видаємо по 50 насправді, на той випадок , що на великій виборчій дільниці може не вистачити бланків протоколів і ми іх тримаємо про запас , і тим дільницям, де їх не вистачатиме-ми будемо підвозити. Хоча це є поруешення.

 Як мінімум 75% бланків виборчих протоколів ОВК забрала для незрозумілих дій.

Також було зафіксовано в ході спостереження в 37 ОВК  члени дільничної виборчої комісії відмовлялись видавати копії протоколів, хоча закон зазначає, що після результатів голосування, на прохання спостерігачів, абі інших суб `єктів виборчого процесу, ДВК зобовязана видати копію протоколу.

Нам було повідомлено: «Недостатня кількість бланків протоколів», і, через це спостерігачі самі провинні взяти примірник протоколу і розможити для себе.

Оскільки це глухе село і надворі була ніч, неможливо було знайти копіювальний пристрій, тому завдяки тому, що у нашого спостерігача був знайомий у сосідньому селі, вона до нього поїхала і він зробив таку послугу-відксерив цей пртокол.

Коли вони повернулись на виборчу дільницю, під цим протоколом поставили підписи, печатку, але цю копію протоколу не можна вважати дійсною, бо вона складалась на двох скріплених листках А4, підпис і печтка були на одному листі, а результати - на іншому.

На копії протокола одномандатному виборчому окрузі в банку протокола не було зазначено  результатів голосування, тим не меньше, голова комісії, заступник і секретар з легкістю поставили свої підписи на пустому аркуші.

Виникає питання: Якщо не вистачало бланків протоколів, куди поділися 75 % бланків протоколів, які ззалишила ОВК для того, щоб розповсюджувати їх  на дільниці, де їх не вистачає?

Завдяки такій увазі, що була зі сторони спостерігачів, кількість порушень була зменшена в рази.

Ольга Солодушко – довготерміновий спостерігач кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА:

Подібний факт з відксериними протоколами – по 29 округу, дільниця, що знаходилась на вул. Вітчизняній 53:

Там знаходились 2 наші спостерігача, там відбулась наступна ситуація: їм не давали протоколу, голова комісї  і ще 1 член комісії повезли уже підписані протоколи з результатми  в ОВК, а спостерігачів зобов язали чекати , доки буде дзвінок голови комісї  ОВК.  Що це за дзвінок - ніхто нікому не пояснював, залишилась лише секретар на прізвище Шатохіна, і не видивала спостерігачам протоколи. Я подзвонила Шатохіній, і вона пояснила, що протоколи нададуть тільки після дзвінка з ОВК. На що я відповіла, що в Законі України є стаття 91 . п. 10, який говорить про те, що члени комісії по підрахунку голосів зобов`язані невідкладно надати спостерігачам копії протоколів.

Шатохіна пояснила, що у неї є керівництво,  і вона буде, в першу чергу, слухати його: «Законом я можу поступитись,  а тим, що сказав голова - ні», сказала вона.  Я зауважила, що в разі невидачі документу, на неї спостерігачами буде складено акт  про невидачу протоколу.

Після 10 хвилин подвзонила спостерігач, і сказала, що їм надали копію просто із сирою печаткою. Ї Із величезним скандалом віддали ці протоколи. Це була десь третя-четерта година.

 Всі інші спостергачі чекали там, поки голова ОВК  дасть дзвінок.

25 округ 121-361, 362 - там спостерігачем від «Удару» був зафіксований масовий підвіз людей на маршруних таксі. Я підійшла до водіїв і поцікавилась, що ж відбувається,  на що водій відповів, що він підвозив свої родичів  – сестру, дружину і брата. Поки ми знахидились там дві години, кілька разів відбувся підвіз  і він розповідав, що він підвозив сестер, дружин, братів.

Ми, на підставі цього, подзвонили до міліції.  Вони довго уточнювали мої особисті дані, і на сьогоднішній день ніяких результатів на заяву немає.

ОВК 28:  порушення відбулось 17 жовтня , коли секретар комісії Любов Семенівна прийняла подання Від «нашої України» на заміну членів ДВК -32 особи без необхідного пакету документів. Принайні нам цього пакету не показали.

.20 числа відбулось засідання ОВК  і  винесене це питання на порядк дений. Всі члени комісії без підозри проголосували за заміну.

Самих членів дільничних комісій, яких на той час,  змінили-  20 числа, повідомили аж 25 числа, тобто, через 5 днів.

Вони подзвонили до своєї партії дізнатися, на підставі чого вони звільнені, і представники партії – Іван Петрович Колотницький (уповноважений по цьому округу) був здивований. Ми звернулись до секретаря і голови комісії за поясненнями, секретар сказала, що уповноважена на підставі довіреності особа принесла зміни, і вони, на піставі цього прийняли рішення.

Показати саме подання відмовились голова і скретар.

Засідання відбулось 27 числа о 22:00 і більшість-13 членів ОВК відмовились підтримати рішення на зворотну заміну.

Ми з`явились вранці наступного дня – голови  і скретаря на місці не було. Потім ми прийшли о 1 годині дня – їх знову не було,   Вишинський Віталій Вікторович надав нам можливість оглянути подання, і на ньому були відскановані печатка та підпис.

Заступник голови  комісії не зміг надати ані оригіналу, ані копії доручення, за яким людина звертлась на подання. Є фото.

В день виборів на дільниці 120-143 це Новоалександрівка 129 округ , теж відбувались підвезення виборців , спостерігачі поцікавились у водііїв, ті відповіли, що їх організувала Сільска Рада, а власне виборці сказали, що приїхали з с. Дороге.

 Дільниця 121-263 : 3 рази відбувалось порушення таємниці голосування-в кабінку заходило по кілька людей. За  третім разом члени комісії стали звертати на це увагу. Це свідчить про низький рівень підготовленості.

Максим Голосний, кандидат по 30 округу звернув увагу на  порушення в Петриківському районі,  на дільниці 120-391 округ 29. Є відео в інтернеті, на якому видно, як громадянка хотіла отримати бюлетень не по своєму паспорту. Коли це почали знімати на камеру, вона заховала свій паспорт . Член дільничної комісії сказала, що вона помилилась, а громадянка паспорт показати відмовилась: «Я нічого не вкрала, я не порушниця»-казала вона. Після 10 хвилин розмов,  працівники міліції запросили її до себе, щ обуло потім - невідомо.

На дільниці  121-320, 25 округ чоловік за іншою пропискою отримав бюллетень.  Коли це помітили, виїхали уповноважені особи з інших партій, тоді виборець порвав бюллетень і втік.

Головченко Вадим -довготерміновий спостерігач кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА:

 Громадська мережа ОПОРА, у Дніпропетровській області напротязі довготермівнового спостереження визначала округ, у якому найбільш активно конкурують кандидати один проти одного, де є явна конкуренція ,  а не наперед прогнозований результат. Ми пильно спостерігали за Дніпродзержинським 30 окургом і 24-м. І в кінці ми вирішили повністю накрити кожну дільницю спостереження , окільки на фінішній прямій виборчого процесу 24 округ був відомий на всю Україну. На цетральних телеканалах майже кожного дня показували якісь резонансні випадки порушень.

Перед днем виборів  в Індустріальному районі Дніпропетровська будо розклеєно на підході до виборчих лільниць таку агітку: «Слушаем Яшины повести, а голосуем по совети! Голосуй за Безбаха Яшу-за бедность нашу!» -тобто викристовувався чорний піар проти кандидата- самовисуванця.

Було дуже багато випадків намагання винести виборчий бюллетень за межі дільниці. Тільки представниками ОПОРИ було зафіксовано –близько 10 бюолетенів. На різних дільницях. В основному молодь.

Один з виборців психонув і порвав бюлетень, і  вкинув без відміток в виборчу скриньку.  На одній з дільниць було порушення, коли одному з виборців було надано бюллетень без паспорта, в той час, коли спостерігач відлучився.

При спробі з`ясувати сутуацію, голова комісії ще раз порушила закон –провела засідання в той час, коли це було заборонено, і рішення було прийнято - вивести спостерігача за межі дільниці.

ІА «Наш район»© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org