Позиція громадських організацій щодо першочергових кроків та стратегічних завдань із вдосконалення виборчих процесів в Україні
25 травня в Україні відбудуться позачергові вибори Президента України та вибори місцевих органів влади в деяких містах. Зважаючи на короткий термін кампанії, складну політичну та економічну ситуацію, недосконале законодавство, яке дісталося в спадок від попередньої влади – сьогодні проведення цих виборів вимагає максимальної мобілізації та консолідації зусиль керівництва країни та суспільства на подолання вищеозначених проблем. У цьому контексті всі розмови щодо перенесення позачергових виборів Президента на більш пізній термін є контрпродуктивними, не відповідають суспільним настроям і необхідності легітимізації та перезавантаження влади.
Україна отримала історичний шанс проведення швидких і ефективних реформ у всіх галузях державної політики. Виборча реформа, щодо якої вже понад 10 років ведеться дискусія в суспільстві – не виняток.
Профільні громадські організації, які мають багаторічний досвід, знання і авторитет готові долучитися до цього процесу.
Роль виборів та політичний контекст
Позачергові вибори Президента України 2014 року матимуть позитивні наслідки для врегулювання політичної кризи, якщо процес їх проведення відбуватиметься в межах оновленого законодавства та міжнародних стандартів. Втім, загрозу кампанії може становити ряд факторів, зокрема, присутність окупаційних військ РФ на окремих територіях, спроба делегітимізувати процес через політичні провокації, саботаж.
Вище перераховані ризики можна подолати шляхом підписання політичної угоди про вільну конкуренцію та законослухняність між суб’єктами виборчого процесу, прозорість кампанії на всіх етапах її організації, належної та якісної роботи правоохоронної і судової системи, тотальному громадському контролю.
Крім того, 25 травня у 26 громадах, зокрема столиці, відбуватимуться вибори міського голови та київської міської ради, які можуть бути організовані за законом 2010 року, розкритикованого українськими експертами та міжнародними фахівцями.
На фоні загальнодержавної кампанії увага до них з боку ЗМІ та громадськості може бути значно нижчою, що в цілому позначиться на якості організації кампанії. Не менш важливим є той факт, що восени можуть бути призначені позачергові вибори Верховної Ради України, що продиктовано зобов’язанням нової влади перед громадянами та учасниками акцій протесту кінця 2013 – початку 2014 рр. Таким чином буде завершено цикл переформатування влади, шляхом застосування легітимних механізмів.
Зважаючи на «вікно можливостей» для проведення повномасштабної реформи виборчого законодавства, громадські організації визначили першочергові та стратегічні завдання для належної реалізації демократичних практик в Україні під час виборів.
Короткотермінові завдання:
- Невідкладне голосування за проект змін до ЗУ «Про вибори Президента України» в другому читанні та в цілому, який включає враховані рекомендації українських експертних організацій ( http://oporaua.org/news/4398-vybory-prezydenta-z-onovlenym-zakonom-ta-prozoroju-cvk);
- Законодавче регулювання та створення умов для реалізації активного виборчого права громадян України, що проживають на окупованих армією РФ територіях;
- Внесення змін до ЗУ «Про Центральну виборчу комісію України» та забезпечення легітимності її роботи до завершення кампанії з виборів Президента України. Нагадуємо, що 7-річний термін повноважень 13 з 15 членів ЦВК завершується 1 червня 2014 року;
- Внесення технічних і процедурних змін до ЗУ «Про вибори народних депутатів АР Крим, міських рад, сільських, селищних, міських голів» і запровадження системи абсолютної більшості для виборів міських голів (два тури голосування);
- Крім вище зазначених пунктів, необхідно забезпечити належне реагування правоохоронних органів на порушення виборчого законодавства під час попередніх кампаній, зокрема, зловживання службовим становищем посадових осіб (адміністративний ресурс) під час виборів, грошовий підкуп, фальсифікацію виборчої документації членами комісій. На жаль, саботаж правоохоронними органами розслідувань гучних справ за результатами попередніх кампаній призвів до порушення демократичних стандартів та створив передумови для безкарності і системних зловживань, які мали вплив на результати виборів.
Середньотермінові завдання
- Призначити та провести позачергові вибори до Верховної Ради України до кінця 2014 року, які сприятимуть оновленню законодавчої гілки влади, зменшенню політичної корупції та підвищенню якості роботи народних депутатів, частина з яких після подій на Майдані перестали виконувати покладені на них законом і виборцями функції;
- Провести якісну та масштабну дискусію за участі українських та міжнародних експертів з виборчого права, парламентарів, журналістів щодо запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими регіональними списками. Оновлена система повинна враховувати політичний контекст, сприяти подоланню корупційних ризиків під час виборів, мотивувати до внутрішньопартійної демократії та забезпечити репрезентативність законодавчої гілки влади. Прийняти нову редакцію ЗУ «Про вибори народних України», яка враховуватиме перспективи кодифікації виборчого законодавства;
- Організувати масштабне обговорення з обов’язковим залученням усіх зацікавлених сторін щодо зміни виборчої системи для організації та проведення місцевих виборів до чергових у 2015 році. На основі нової системи прийняти нову редакцію ЗУ «Про вибори народних депутатів АР Крим, міських рад, сільських, селищних, міських голів» з перспективою кодифікації;
- Переглянути систему формування Центральної виборчої комісії, з метою усунення контролю та надмірного впливу на цей процес Президента України, обрати новий склад комісії після завершення виборів Президента України 2014 року за прозорою процедурою. В проекті змін до ЗУ «Про Центральну виборчу комісію» визначити чітку систему і порядок політичного квотування складу комісії цього рівня;
- Підготувати та прийняти нову редакцію ЗУ «Про всеукраїнський референдум» та підготувати проект ЗУ «Про місцевий референдум». Ці законодавчі акти повинні враховувати демократичні практики і стандарти з організації інституту референдуму, як інструменту прямої демократії.
Довготермінові завдання
- Новим складом парламенту та за участю зацікавлених сторін, експертів, громадськості повинна бути проведена повноцінна реформа виборчого законодавства та прийнято Виборчий Кодекс не пізніш ніж до закінчення 2-ї сесії роботи нового скликання.
Реалізація активного виборчого права громадян на окупованих територіях
У зв’язку з військовою окупацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, окремого регулювання в Законі «Про вибори Президента України» потребує забезпечення виборчих прав громадян України, які проживають на окупованих територіях.
В уже запропонованих народними депутатами України змінах до Закону про вибори Президента передбачена можливість визнання виборів такими, що відбулися навіть за умови, коли не можливо встановити результат на певній кількості дільниць чи округів. Ці зміни вирішують проблему легітимності виборів, навіть якщо дільниці не відкрились на певній частині території України. Однак вони не вирішують проблеми забезпечення виборчих прав громадян, що проживають на цій території.
Сьогодні очевидно, що організувати повноцінний виборчий процес в АР Крим та Севастополі, в умовах саботажу з боку представників місцевої влади та присутності там іноземних військових формувань, досить проблематично. Разом з тим Держава Україна зобов’язана забезпечити дотримання виборчих прав тих громадян, які висловлять бажання цим правом скористатися.
Розуміючи всю правову та організаційну складність цього питання, громадські організації закликають негайно провести фахову дискусію з цього приводу, вивчити досвід організації виборчого процесу в інших державах, що мають окуповані території (Грузія, Молдова), оцінити можливі ризики та загрози, визначити кількість необхідних додаткових ресурсів. У короткий термін необхідно розробити і прийняти відповідні поправки до Закону про вибори Президента. Оскільки проблема окупованих територій є тимчасовою, то порядок організації виборів там визначити в перехідних положеннях Закону «Про вибори Президента України».
Під час розробки відповідних положень звернути увагу на такі аспекти:
- Принцип формування та особливості роботи виборчих комісій на окупованих територіях або на кордоні з ними;
- Формування виборчих дільниць, облаштування приміщень для голосування таким чином, щоб вони могли забезпечити голосування значної кількості виборців;
- Порядок складання списків виборців на таких дільницях та порядок внесення в них змін;
- Можливості організованого транспортування виборців до приміщень для голосування;
- Безпека транспортування, зберігання виборчої документації та бюлетенів, безпека виборців.
Громадські організації готові ініціювати таку дискусію, взяти участь у розробці відповідних змін до законодавства та допомогти в організації голосування виборців, що проживають на окупованих територіях.
Невідкладні заходи щодо закону про місцеві вибори
На 25 травня 2014 року Верховна Рада України призначила проведення позачергових виборів міських голів 26 міст, у тому числі 4-х обласних центрів (Миколаїв, Херсон, Одеса, Чернівці). В цей же день відбудуться вибори Київського міського голови та Київської міської ради.
Однак питання вдосконалення закону про місцеві вибори станом на початок березня залишалося поза увагою парламенту. З другої спроби Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект закону про внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2664, який було внесено народним депутатом Русланом Князевичем. Також Верховна Рада України скоротила час на підготовку згаданого законопроекту до другого читання.
Оскільки чинна редакція Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» не дозволяє провести чесні і демократичні вибори, вважаємо, що дії народних депутатів є виправданими, бо до початку виборчого процесу з місцевих виборів залишилося лише 3 тижні.
Загалом проект закону № 2664 вирішує багато недоліків, на які звертали увагу міжнародні та вітчизняні експерти.
Зокрема це:
- Надання права українським громадським організаціям спостерігати за ходом виборчого процесу;
- Використання для проведення виборів постійних виборчих дільниць, створених для проведення парламентських виборів 2012 року;
- Можливість заміни членів виборчих комісій, замість їх відкликання;
- Необхідність подання підтверджуючих документів для отримання права голосувати вдома;
- Запровадження можливості самовисування для кандидатів у депутати та міських голів;
- Неможливість скасування територіальними виборчими комісіями реєстрації кандидатів за помилки й неточності у поданих документах;
- Неможливість скасування реєстрації кандидата після отримання ним двох попереджень за порушення виборчого законодавства;
- Унормування правил розміщення політичної реклами;
- Розширення прав національних спостерігачів, зокрема надання їм можливості отримувати копії протоколів про підрахунок голосів;
- Скасування можливості голосувати «Проти всіх»;
- Неможливість визнання недійсним голосування на дільниці Територіальною виборчою комісією, що під час виборів у 2010 році призводило до суттєвих спотворень волевиявлення виборців.
Однак, на думку громадських організацій, законопроект містить і недоліки, які можуть завадити належній організації виборчого процесу. Серед них:
- Відсутність норми в перехідних положеннях закону, що у випадку одночасного проведення президентських та місцевих виборів голосування і підрахунок голосів здійснюють дільничні виборчі комісії, створені відповідно до Закону «Про вибори Президента України»;
- Відсутність розмежування між інформуванням виборців та передвиборчою агітацією;
- Необов‘язковість відкриття виборчого фонду кандидата в депутати та кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
- Можливість видалення з дільниць спостерігачів від громадських організацій під час голосування, що заборонено Законом «Про вибори Президента України».
Окремо наголошуємо на необхідності запровадження повторного голосування (другого туру) для виборів міських голів. Таке положення неодноразово обговорювалося і схвально оцінюється експертами. Вважаємо, що другий тур місцевих виборів може бути проведений одночасно з другим туром президентських виборів, що значно скоротить видатки з Державного бюджету.