Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Прес-реліз: Позачергові вибори народних депутатів 2014: Зміна кількості виборців, замовні опитування та кандидати-«клони»

Прес-реліз: Позачергові вибори народних депутатів 2014: Зміна кількості виборців, замовні опитування та кандидати-«клони»

Прес-реліз: Позачергові вибори народних депутатів 2014: Зміна кількості виборців, замовні опитування та кандидати-«клони»

«ОПОРА» спостерігає за виборами по всій Україні, є вже певні підсумки спостереження. Кампанія триває більше місяця, тому є чим поділитися. Роль нашого спостереження - це профілактика порушень та оцінка виборів. Ми діємо за певними принципами - незалежність, прозорість, відповідальність та конструктивність.

Хотілося б відразу звернути увагу на зміну кількості виборців. Протягом короткого періоду з моменту проведення президентських виборів і теперішніх парламентських пройшло небагато часу, але ми бачимо значні зміни в кількості виборців в нашій області. В цілому, кількість їх по Україні зросла. Але є два райони, які межують з Донбасом, де спостерігається зменшення кількості виборців. Особливо збільшилась кількість в промислових районах. Ми це пов'язуємо з переміщенням жителів Сходу і Криму в інші регіони. За нашими підрахунками з відкритих джерел, сайту ЦВК і даних Держреєстру, по Україні ми нарахували 246 тисяч виборців, кількість їх збільшилася саме на таке число. Трохи більше число дають спостереження ООН - це 300 тисяч людей. У зв'язку з цим ми хочемо допомогти переселенцям правильно зареєструватися і змінити місце голосування, щоб ніхто не залишився позбавленим права голосу. З такою інформацією можна ознайомитися на нашому сайті - oporaua.org.

Робота окружних виборчих комісій. Хотілося б відразу почати з пікантних моментів. «ОПОРА» сама зіткнулася з проблемою відмови у реєстрації своїх спостерігачів. Це сталося в 37-й окружній виборчій комісії. З незрозумілих причин спочатку «ОПОРІ» відмовляли у розгляді нашого уявлення, виявилося, що нам відмовили в реєстрації і дуже довго не хотіли видавати постанову з відмовою, щоб ми могли вчасно його оскаржити в суді. Але все ж ми змогли це зробити, довели, що документи були оформлені належним чином. Ми все ж таки змогли зареєструватися, але на це пішло більше тижня, і було багато тяганини. В інших округах проблем поки не було зафіксовано, сподіваємося, що їх і не буде.

Також хотілося б відзначити деяку неорганізованість у роботі виборчої комісії. Зі старту вибором вони не були належним чином забезпечені матеріально і технічно, десь не вистачало меблів, десь не були підключені телефонні лінії та інтернет. Зараз ситуація вирівнялася, але проявляються інші проблеми - більше в якісному складі виборчих комісій. Дуже багато кандидатів-мажоритарників не змогли зареєструватися. Це близько 800 кандидатів по всій Україні. Деякі кандидати з нашого регіону також отримували відмову. Найбільш поширена причина відмови від ЦВК - це неправильне оформлення документів.

Дуже багато випадків, коли не належним чином оформлені зовнішні агітаційні матеріали - без тиражу, без вихідних даних. Комунальні ЗМІ під виглядом новин нерідко надають політичну рекламу, без будь-яких позначень, крім того друкуються замовні рейтинги. Що стосується нетрадиційних методів агітації, то, наприклад, у Кривому Розі в 32-му окрузі в магазинах можна придбати продукцію в пакетах, на яких вказано ім'я одного з кандидатів. Цікаво, що за такий пакет ще треба й платити.

«ОПОРА» спостерігатиме за порядком і в день виборів. Ми плануємо провести паралельний підрахунок голосів. Зобов'язуємося оголосити результати вже на наступний день з ранку. Пропонуємо всім бажаючим спробувати себе в ролі спостерігачів зареєструвавшись на сайті oporadp.org. Ми ще встигаємо оформити документи і зробити подання всіх бажаючих, після того як вони пройдуть невелике навчання.

Ми зафіксували такий факт - на окружній виборчій комісії №28 комісія виказала недовіру її голові і звернулася в ЦВК з пропозицією про заміну, тому що чинний не справлявся зі своїми обов'язками. Виборчий процес у нас дуже сильно змінюється.

На початку рекламні кампанії проводились неактивно, але в останній тиждень всі різко активізувалися. У зв'язку з цим до нас стало надходити більше повідомлень про порушення у виборчому процесі. Наприклад, вчора, 6 жовтня, до нас надійшло повідомлення про те, що пограбували штаб Анатолія Гриценка. Того ж дня представники ВО «Батьківщина» повідомили нам, що під час кампанії «від дверей до дверей» в 27-му окрузі в багатоповерховому будинку побили двох дівчат-агітаторів. Днями раніше біля ТЦ «Березинський» охорона перешкоджала встановленню агітаційного намету партії Олега Ляшка.

Крім того, ми виявили кілька фактів пошкодження зовнішньої реклами, багато білбордів друкують без вихідних даних. В 24-му окрузі представники від штабу Я.Безбаха з метою агітації продавали каструлі по собівартості і за заниженими цінами. Деякі партії та кандидати залучають виборців, здійснюючи дії, які можна розцінювати, як непрямий підкуп виборців.

У Кривому Розі стався напад з обливанням зеленкою і обсипання борошна голови окружної виборчої комісії. «ОПОРА» закликає не здійснювати таких дій і не впливати таким чином на роботу виборчої комісії.

 


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org