Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Пропозиції МОНМСУ щодо покращення організації та проведення вступної кампанії у 2013 році

Пропозиції МОНМСУ щодо покращення організації та проведення вступної кампанії у 2013 році

Пропозиції МОНМСУ щодо покращення організації та проведення вступної кампанії у 2013 році

Підбиваючи підсумки громадського спостереження за вступною кампанією до ВНЗ України у 2012 р. Мережа ОПОРА пропонує Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України напрацювати та унормувати ряд процедур для покращення організації та проведення конкурсного відбору абітурієнтів до вищих навчальних закладів у 2013 р. Більшість рекомендацій були напрацьовані на основі проблем, виявлених під час громадського спостереження, а також за результатами 8000 звернень абітурієнтів та їхніх батьків на телефон «гарячої лінії» організації. 

Обсяги держзамовлення

1.      У зв’язку з тим, що на інформаційний запит про обсяги держзамовлення у вищих навчальних закладах МОНМСУ не відповіло, а лише в телефонному режимі пояснило технічну неможливість надання такої інформації, пропонуємо:

а) при формуванні обсягу держзамовлення на 2013 рік у відповідній базі (яка стала причиною ненадання інформації у 2012 році) внести відповідні зміни, які б дозволяли цю інформацію копіювати/переносити в інші програми для доступу громадськості до цієї інформації, оскільки така інформація є публічною. Розпорядник інформації (МОНМСУ) повинен забезпечити можливість надання такої інформації на відповідні запити громадян.

б) при зміні обсягів держзамовлення під час вступної кампанії забезпечити оперативне інформування основних цільових груп про відповідні зміни. Зокрема, якщо на прохання ВНЗ кількість місць держзамовлення збільшується/зменшується, одночасно з надсиланням цієї інформації до ВНЗ публікувати відповідні документи на сайті МОНМСН не пізніше наступного дня після прийняття такого рішення.

Типові положення

2. Розробити типові положення про роботу приймальної комісії, проведення творчих конкурсів та фахових випробувань, подання та розгляд апеляції та інші типові положення, на основі яких приймальні комісії ВНЗ мають розробити власні положення, або детально прописати обов’язкові норми, що мають бути включені до відповідних документів.

Творчі випробування

3. Напрацювати положення про проведення творчих випробувань, де визначити чітку методологію їхнього проведення, уніфіковані критерії та стандарти оцінювання  абітурієнтів.

4.   Оскільки  у 2012 році дати проведення творчих випробувань у різних ВНЗ на однакові спеціальності співпадали, цим суттєво було обмежено право абітурієнта на вільний вибір навчального закладу. Тому рекомендувати ВНЗ:

а) проводити творчі випробування з одного напряму у кілька серій з можливістю вибору  абітурієнтом дати їх складання (за погодженням із відповідальним працівником приймальної комісії);

б) попередити ВНЗ про неприпустимість проведення творчих випробувань на суміжні спеціальності одночасно;

в) чітко визначати в Умовах прийому термін та спосіб оприлюднення результатів творчих випробувань;

г) збільшити терміни подачі апеляційної заяви на результати творчих вступних випробувань до трьох діб із моменту їх оприлюднення.

Функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти

5.    Передбачити централізоване виділення коштів на підключення ВНЗ до ЄДЕБПО, адже цього року вищі навчальні заклади повинні були самостійно шукати на це кошти. Деякі приватні ВНЗ пізніше зобов’язували абітурієнтів сплачувати внески для покриття відповідних витрат.

6.    Забезпечити роботу ЄДЕБПО в повноцінному режимі. Для цього:

а) повноцінне тестування роботи ЄДЕБПО провести до офіційного початку вступної кампанії; основну увагу звернути на перевірку стійкості системи при великій кількості користувацьких запитів; забезпечити участь ВНЗ у фінальних стадіях тестування;

б) інструкцію по роботі з ЄДЕБПО розробити та затвердити до початку вступної кампанії;

в) забезпечити навчання адміністраторів, які працюватимуть з ЄДЕБПО у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації;

г) визначити відповідальних осіб за роботу бази.

7.    Забезпечити неможливість допущення помилок у балах сертифікату УЦОЯО шляхом щоденного оновлення інформації про результати розгляду апеляційних заяв учасників ЗНО.

8.    З метою уникнення помилок при внесенні даних про абітурієнтів, які мають додаткові бали за призові місця у Всеукраїнських олімпіадах та МАН, внести завчасно ці дані (як і інформацію про результати ЗНО)  у ЄДЕБПО.

9.    Налагодити оперативне і безперешкодне передавання даних у ІС «Конкурс».

10.  Закріпити за Інформаційною системою «Конкурс» статус офіційного джерела про рейтингові списки вступників.

Електронна система подачі заяв

11.  Передбачити можливість подання електронної заяви для участі у конкурсному відборі абітурієнтам, які вступають у медичні вищі навчальні заклади для здобуття рівня «спеціаліст».

12. Удосконалити роботу системи з метою її відповідності визначеному порядку (зокрема, якщо за 48 годин заявка не опрацьована, вона автоматично анульовується. При цьому така заява не вважається поданою).

Пільгові категорії

13. Визначити документи, які підтверджують право абітурієнта на участь в конкурсі серед пільгових категорій. Перевірити фактичну можливість отримання відповідних документів (довідки МСЕК, витяги з обліково-статистичної картки дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, довідки облдержадміністрації про наявність підстав для присвоєння категорії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС після досягнення повноліття).

14.  Передбачити можливість використання абітурієнтом свого права навіть на етапі довготривалої заміни документів. Якщо документ знаходиться на переоформленні, надати можливість подавати довідку про заміну відповідного документа як підставу для пільгового вступу. Порекомендувати відповідним органам вказувати у довідках дані, що є важливими для визначення категорії пільговиків.

15.  Визначити категорії осіб, які користуються пільгами при вступі для здобуття ОКР «Спеціаліст» та «Магістр».

Вступ на основі ОКР «Бакалавр»

16.  Чітко визначити процедури проведення вступної кампанії на освітньо-кваліфікаційний рівень «Магістр» та «Спеціаліст»:

а) строки подання документів;

б) порядок оприлюднення результатів вступних випробувань;

17.   Уніфікувати форму (письмова, тестова) проведення вступних випробувань.

Про абітурієнтів з особливими потребами:

18. Розробити та затвердити нормативний документ, який би регулював вступ абітурієнтів з особливими потребами на конкретні напрями підготовки.

19. Передбачити необхідні умови прийому заяв та документів у ВНЗ для людей з особливими потребами (пандуси, ліфти, низькі пороги, широкі двері, кнопка виклику персоналу або наявності чергового, який може вийти до людини тощо).

20.  Оприлюднити  перелік абсолютних та відносних медичних протипоказань до вступу абітурієнтів у вищі навчальні заклади, яким повинні керуватися ВНЗ.

Пропозиції до Умов прийому на 2013 рік

21.  Обмежити дію сертифіката Українського центру оцінювання якості освіти про результати проходження ЗНО одним роком.

22.  Зменшити кількість заяв, яка може бути подана одним абітурієнтом.

23.  Ввести функцію “пріоритетності” для заяв, поданих одним абітурієнтом в межах конкретного ВНЗ. У випадку, якщо у першій хвилі абітурієнт рекомендований до зарахування на пріоритетний напрямок підготовки, з рейтингових списків інших напрямів такий абітурієнт зникає.

24.  Передбачити в Умовах прийому чіткий алгоритм зарахування абітурієнтів на місця державного замовлення у випадку, якщо після закінчення третьої хвилі рекомендованих до зарахування залишаються вільними місця держзамовлення.

25.  Прописати в Умовах прийому чітку процедуру формування рейтингового списку абітурієнтів, які вступають на основі цільового направлення (рейтинг абітурієнтів, які вступають за цільовим направленням, формується виключно за конкурсним балом, незважаючи на наявність у абітурієнта права на пільгові умови вступу).

26. Передбачити в Умовах прийому на 2013 р. обов'язкову норму про оприлюднення на офіційних сайтах ВНЗ актуальної інформації про результати творчих випробувань та рейтингові списки вступників впродовж усієї вступної кампанії.

27.  Визначити єдину процедуру проведення вступної кампанії на освітньо-кваліфікаційний рівень «магістр».

28. Зафіксувати в Умовах прийому на 2013 р. (без)оплатність проходження медичних комісій у ВНЗ, у яких така комісія є обов’язковою.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org