Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Ростислав Решетов: «Головний напрямок роботи сектору енергозбереження – підвищення енергоефективності у житлових та адміністративних будівлях»

Ростислав Решетов: «Головний напрямок роботи сектору енергозбереження – підвищення енергоефективності у житлових та адміністративних будівлях»

Ростислав Решетов: «Головний напрямок роботи сектору енергозбереження – підвищення енергоефективності у житлових та адміністративних будівлях»

Енергоефективність – не просто тренд Західних держав, для мешканців України це життєва необхідність. На тлі зростаючих цін, в тому числі й на комунальні послуги, дніпропетровські жителі не стали виключенням у потребі застосування механізмів енергозбереження. Як у цьому їм допомагає влада Дніпропетровська та як взагалі відбувається робота з підвищення енергоефективності у місті, розповів Громадянській мережі ОПОРА заступник начальника управління з питань енергетики та енергозбереження Ростислав Валерійович Решетов.

– Ростиславе Валерійовичу, зовсім нещодавно у місті вперше проходили Дні сталої енергії, під час яких для городян було розгорнуто широку інформаційну компанію на тему енергозбереження. Але ДСЕ минули. Яку роботу надалі проводитиме Ваш відділ для популяризації ідеї та заходів з енергоощадності?

– Після проведення заходів, присвячених Дням сталої енергії, наша робота в цьому питанні не припинилась. Ми постійно оновлюємо інформацію на сайті у відділі сектору з енергозбереження. Наразі там міститься дуже багато практичних прикладів та порад для ознайомлення щодо енергоефективних заходів, які мешканці міста можуть впроваджувати у власних помешканнях, на підприємствах тощо. Фахівці департаменту турбуються про забезпечення всіма необхідними даними, якими зможе скористатися споживач, завітавши на нашу сторінку в інтернеті. Крім того, ми регулярно та плідно співпрацюємо із засобами масової інформації, як з друкованими виданнями, інтернет-газетами, так і з телебаченням. Завдяки ЗМІ ми постійно висвітлюємо важливі події у цій сфері, а також досягнення міста. Тобто намагаємось використовувати різні дієві способи для того, щоб стимулювати населення до ощадного енергоспоживання та впровадження енергозберігаючих технологій.

– Розкажіть, будь ласка, про досягнення в роботі Вашого сектору у 2015 році.

– Насамперед, це спільний з Європейським банком реконструкцій та розвитку проект підвищення енергоефективності у бюджетних будівлях Дніпропетровська із впровадженням механізму «енергетичного перфоманс-контракту». Він розрахований на 10 років. Загальна вартість Проекту – 22,5 млн євро. Джерела фінансування – довгостроковий кредит ЄБРР, перша частина якого складає 10 млн євро, та грант – 2,5 млн євро. Повернення кредиту буде здійснюватися з використанням бюджетних коштів, які вивільняються за рахунок зменшення споживання енергоресурсів закладами. Зараз проводяться тендерні процедури, вже відвідано 39 об’єктів освіти міста, до кінця жовтня буде оглянуто ще 45 об’єктів. У цьому напрямку у нас ведеться активна робота.

У червні 2015 Мінрегіон та проект DemoUkrainaDH, який фінансується міжнародною корпорацією НЕФКО, розглянули та схвалили проектну пропозицію зі встановлення 50 індивідуальних теплових пунктів у системі теплопостачання лівобережної частини міста. Вартість цього задуму становить 940 тис. євро, з них 500 тис. – безпосередньо кредитні кошти, 300 тис. – грант і забезпечення з міського бюджету. Наразі реалізацію проекту вже розпочали.

Протягом 2015-2016 років у багатоквартирних житлових будинках міста передбачено встановити 2,7 тис. приладів обліку теплової енергії, загальною вартістю 110 млн грн. Це дозволить мешканцям розраховуватися за фактично отримані послуги замість нарахувань по нормативам споживання. З міського бюджету на встановлення приладів обліку у 2015 році виділено 5 млн грн, до кінця року заплановано виділити ще 30-35 млн грн.

– А що Ви плануєте робити на підприємствах?

Наразі головним завданням у роботі на підприємствах є забезпечення фінансування для впровадження енергоощадного обладнання. Тому наші спеціалісти ведуть активну роботу з пошуку інвесторів для реалізації цієї мети.

– Розвиток якого сектору зараз вимагає найбільше зусиль?

– Загалом у нас зараз бурхливими темпами розвивається такий напрямок як підвищення енергоефективності у житловому секторі. Ми найбільше працюємо саме в цій сфері. Для 68 ОСББ – переможців конкурсу міні проектів – у 2015 році виділено 2,8 млн грн. Завдяки обласному співфінансуванню у цих будівлях втілюється в життя енергоефективні заходи.

Крім цього, існують державні програми, за якими передбачено відшкодування 40 % коштів тіла кредиту при закупівлі енергозберігаючих матеріалів для будинків ОСББ та ЖБК, у приватному секторі – 20 %, 30 % і 40 % на придбання енергоефективного обладнання, та 70 % – для тих осіб, які отримують пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Місцева програма, затверджена у травні 2015 року, передбачає відшкодування відсотків за кредити, які надаються фізичним особам та ОСББ. Також підготовлено зміни до програми, які дозволяють укладати генеральні договори між головними розпорядниками коштів, тобто міськими і районними радами та головними операторами програми – державними банками Ощадбанк, «Укрексімбанк» та «Укргазбанк».

Це робиться на виконання заходів Меморандуму про партнерство у сфері енергоефективності житлових будинків, предметом якого є прагнення до партнерства з метою стимулювання населення до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів та технологій. Документ підписано 17 липня 2015 року між агентством Держенергоефективності, Дніпропетровською облдержадміністрацією, облрадою та Дніпропетровською міською радою. В рамках цього Меморандуму ми вносимо деякі зміни у фінансування та співпрацю з ОСББ, і вже наступного року на нас чекає багато цікавої роботи.

– Ростиславе Валерійовичу, назвіть, будь ласка, ті компанії, які сьогодні найбільше вкладають у розробку та реалізацію проектів з енергозбереження в місті.

– Основний інвестор – Європейський банк реконструкцій та розвитку. Він перший за обсягом фінансування міста. Далі – корпорація НЕФКО. Також ми дуже тісно співпрацюємо з агентством USAID за його проектами «Реформа міського теплозабезпечення» та «Муніципальна енергетична реформа в Україні». До речі, завдяки останньому у нас в місті відбулися Дні сталої енергії. Крім того, Дніпропетровськ продовжує роботу з німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ за проектом «Енергоефективність у громадах», а напрямки діяльності цих організацій дуже схожі і навіть співпадають. Головним завданням нашого співробітництва була і залишається побудова системи ефективного енергоменеджменту в місті. Тобто кінцевою метою є скорочення споживання паливно-енергетичних ресурсів та контроль за їх раціональним використанням.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org