Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Спостерігачі ОПОРА констатують сумнівну ефективність утворення 52 виборчих округів (20%)

Спостерігачі ОПОРА констатують сумнівну ефективність утворення 52 виборчих округів (20%)

28 квітня Центральна виборча комісія сформувала 225 постійних округів, відповідно, процес територіальної організації виборів завершено. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували межі кожного, в результаті чого констатують сумнівну ефективність утворення 52 виборчих округів (20%). Частина округів сформована з необгрунтованим поділом територіальних громад між різними одиницями (27 округів, 12% випадків). Тобто, раніше місто, чи район повністю входили до складу округу, а тепер: місто поділено між декількома, до округу зараховано мешканці ближніх сіл та слищ. Дана конфігурація є нетрадиційною для ряду громад і завідомо розбиває електоральні групи за ознакою місця проживання. Інша категорія – утворення анклавів, територій, які належать до одного округу, але оточені громадами, що перебувають у складі іншого. Такі ситуації ОПОРА прослідкувала у 7 новоутворених округах (3,1% від загальної кількості). В результаті транспортування виборчої документації та іншого роду логістика буде пролягати через територію іншого округу. 18 округів (8%) утворені невдало з географічної точки зору. За рахунок переформатування вони втратили компактність, а їх територію розтягнуто до незручних для організації виборів масштабів. Наприклад, виборчий округ №60 з центром у місті Волноваха тепер об’єднує 5 сільських районів, а його загальна територія становить 6251 км².

Окрему увагу ОПОРА звернула на округи, нові межі яких позитивно чи негативно впливатимуть на кампанії кандидатів, що вже проводить агітаційну діяльність. Так, 19 виборчих округів або 8,4 % від їх загальної кількості утворені в конфігурації, яка допомагатиме чи заважатиме оптимальним результатам кампанії кандидатів.

ОПОРА відзначає, що порушення чинного законодавства під час утворення виборчих округів не було зафіксовано, а кількість виборців в кожному знаходиться в допустимих межах відхилення. Втім, результати “нарізки їх меж” не завжди мають логіку організації якісної виборчої кампанії, а подекуди ускладнюватимуть її проведення.

ОПОРА наголошує, що питання формування постійних виборчих округів слід регламентувати окремим спеціальним законом «Про територіальну організацію виборів та референдумів», проект якого вже кілька років перебуває на розгляді парламенту. Кількість критеріїв, що повинні застосовуватись для утворення виборчих округів повинна бути більшою. Зокрема, обов’язковими мають стати принцип територіальної єдності та принцип максимальної компактності. Процес розробки меж округів має відбуватися з врахуванням пропозицій та за участі представників громадськості.© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org