Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » В парламентських комітетах зміниться баланс сил

В парламентських комітетах зміниться баланс сил

В парламентських комітетах зміниться баланс сил

За підсумками міжфракційних переговорів, які відбулися наприкінці минулого року, Партія регіонів отримала контроль над більшістю парламентських комітетів. Незабаром перевага партії влади може стати суттєвішою. У Верховній Раді зареєстровано Проект Постанови про внесення змін до Постанови Верховної Ради України «Про комітети Верховної Ради України сьомого скликання». Документ подано депутатом від Партії регіонів Володимиром Макеєнко. Він пропонує внести зміни до складу 21 комітету. Проект постанови передбачає виведення народних обранців з одних комітетів та їх включення до інших, а також зміну керівного складу частини комітетів. Іншими словами, партія влади готова порушити чинні міжфракційні домовленості, задекларовані у Постанові «Про комітети Верховної Ради України сьомого скликання».

Квоти розподілу посад керівного складу та членів комітетів визначаються пропорційно від кількісного складу фракцій до фактичної чисельності народних обранців. Однак законодавство ніяк не регламентує питання розподілу сфер впливу. Більшість у певному комітеті забезпечується фракціями через непублічні домовленості. Під час формування діючого складу комітетів у грудні 2012 року, жодна партія попередньо не оголошувала свої наміри щодо цього важливого аспекту парламентської діяльності. Всі домовленості носили приватний характер. Громадськість дізналася про їхній результат постфактум з Постанови «Про комітети Верховної Ради сьомого скликання», яка закріплювала кількісний, персональний та керівний склад комітетів.

Згідно грудневих домовленостей, Партія регіонів та її союзники отримали більшість у 19 із 29 комітетів Верховної Ради. У семи з них, предметом відання яких є різні сфери економічних та соціальних впливів, провладна партія має одноосібну більшість. Ключовим питанням розподілу керівних посад у комітетах стало призначення їх голів. Найбільш впливові відійшли Партії регіонів, представники якої головують у 13 комітетах. Особливо суперечливим стало рішення щодо віднесення Комітету з питань бюджету до сфери впливу провладної партії, оскільки парламентська традиція раніше передбачала передачу його до контрольних функцій опозиції. У результаті міжфракційного компромісу, опозиційні сили отримали контроль над 5 комітетами та 12 керівних посад. Ще в 4 комітетах розподіл сил між владою та опозицією є приблизно однаковий. Однак, Проект Постанови регіонала Володимира Макеєнка може розірвати існуючі міжфракційні домовленості та збільшити сфери впливу партії влади. Зважаючи на розклад сил у парламенті, а також на рівень впливу Володимира Макеєнка у фракції Партії регіонів, документ, швидше за все, незабаром буде прийнято.

Контроль без комуністів

Аналіз запропонованих у проекті ротацій свідчить про те, що Партія регіонів може взяти під свій контроль 2 нових комітети, більшість у яких сьогодні забезпечується коаліцією з комуністами. Мова йде про Комітет з питань аграрної політики, куди планує перейти регіонал Олександр Дудка. Раніше цей нардеп працював у Комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Водночас Аграрний комітет планує покинути опозиційний депутат Володимир Купчак, який хоче займатися питаннями паливно-енергетичного комплексу. За таких умов Партія регіонів отримає 15 із 29 голосів у Комітеті.

У разі прийняття постанови Макеєнка, під вплив Партії регіонів також повністю перейде Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Наразі Комітет складається з 17 депутатів, 8 з яких представляють провладну політичну силу. У майбутньому до його роботи планує долучитися ще 1 регіонал – Володимир Малишев. Нещодавно депутат написав заяву про вихід з Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.

Збільшення впливу коаліції Партії регіонів та комуністів

Загалом проект постанови Макеєнка передбачає, що провладні сили додатково отримають більшість у 5 комітетах Верховної Ради. Окрім 2 вказаних вище, ще 3 комітети перейдуть під вплив коаліції Партії регіонів та комуністів.

У Комітеті з питань європейської інтеграції Партія регіонів планує змінити Віктора Тихонова на Інну Богословську, яку пропонують призначити на посаду заступника голови. Крім цього, бажання працювати у Комітеті висловив регіонал Іван Мирний. Ще один депутат дозволить коаліції Партії регіонів та комуністів отримати 9 із 17 голосів у Комітеті.

Депутат від Партії регіонів Юрій Благодир планує долучитися до роботи Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Наразі опозиційні та провладні фракції не мають сформованої більшості у Комітеті. Однак, після підключення пана Благодиря, Партія регіонів та комуністи отримають 8 з 15 голосів.

Зміни також чекають на Комітет з питань охорони здоров’я, до роботи якого планує долучитися депутат від Партії регіонів Юрій Поляченко. Після цього, разом із комуністами провладні сили отримають 7 із 13 голосів.

Підсилення комітетів провладними депутатами

На ряду із ротаціями, які призведуть до зміни існуючих сфер впливу, проект постанови Макеєнка передбачає підсилення позицій політичних сил у окремих комітетах. Це відбуватиметься за рахунок включення до їхнього складу додаткових депутатів.

Депутати від Партії регіонів Станіслав Березкін та Михайло Опанащенко можуть долучитися до роботи Комітету з питань податкової та митної політики. Євген Морозенко хоче перейти з Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів до Комітету з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики. До Комітету з питань промислової та інвестиційної політики планує перейти регіонал Сергій Матвієнко.

У проекті постанови Макеєнка Партія регіонів декларує наміри призначити Таїсію Повалій першим заступником голови Комітету з питань культури і духовності. Якова Табачника хочуть зробити секретарем Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, Олександра Коваля – секретарем Комітету з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики.

Зміна кількісного складу комітетів Верховної Ради у разі прийняття «постанови Макеєнка»

Назва комітету Увійде до складу комітету Вийде зі складу комітету Зміна кількісного складу комітету
з питань культури і духовності Таїсія Повалій Інна Богословська 0
у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів   Анатолій Гончаров, Євгеній Морозенко -2
з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Яків Табачник Володимир Малишев 0
з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики Олександр Коваль, Євгеній Морозенко Сергій Матвієнко +1
з питань європейської інтеграції Інна Богословська, Іван Мирний Віктор Тихонов +1
з питань податкової та митної політики Станіслав Березкін, Михайло Опанащенко   +2
з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Юрій Благодир   +1
з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики, Валерій Іщенко («УДАР»)   +1
з питань промислової та інвестиційної політики Сергій Матвієнко Валерій Іщенко («УДАР») 0
з питань економічної політики Ярослав Москаленко Станіслав Березкін, Михайло Опанащенко -1
з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Анатолій Гончаров, Володимир Купчак (ВО «Батьківщина»)   +2
з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Дудка Володимир Купчак (ВО «Батьківщина») 0
з питань державного будівництва та місцевого самоврядування   Олександр Дудка, Володимир Куцуба, Володимир Пехов -3
з питань правової політики Олександр Зац   +1
з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України Володимир Куцуба, Олександр Козуб Ярослав Москаленко +1
з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Малишев   +1
з питань інформатизації та інформаційних технологій Володимир Пехов Віктор Янукович 0
з питань охорони здоров’я Юрій Поляченко   +1
з питань верховенства права та правосуддя Віктор Тихонов   +1
з питань транспорту і зв’язку Віктор Янукович   +1

Роль опозиції у разі внесення змін до постанови про комітети 7 скликання

Окрім Партії регіонів, заміни у складі комітетів можуть зробити також опозиційні фракції. У разі прийняття постанови Макеєнка, від ВО «Батьківщина» до складу Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки увійде Володимир Купчак. До цього депутат працював у Комітеті з питань аграрної політики та земельних відносин. Депутат від партії «УДАР» Валерій Іщенко покине роботу у Комітеті з питань промислової та інвестиційної політики щоб увійти до складу Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики.

Перерозподіл сфер впливу та підсилення окремих комітетів здійснюватиметься Партією регіонів за рахунок виведення частини депутатів. Це, в свою чергу, зміцнить позиції опозиційних політичних сил, які отримують більшість у таких комітетах. Зокрема, ротація регіоналів Олександра Дудки, Володимир Куцуби та Володимира Пехова з Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування дозволять Всеукраїнському об’єднанню «Батьківщина» отримати більшість – 7 із 13 голосів. Підсилення Комітету паливно-енергетичного комплексу та Комітету з питань підприємництва відбуватиметься Партією регіонів за рахунок переходу Анатолія Гончарова і Євгенія Морозенка з Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. Після цього демаршу склад Комітету скоротиться до 5 осіб, 4 з яких є опозиційними депутатами. Проте, згідно діючої Постанови, склад Комітету не може бути меншим 9 осіб. Таким чином, втрата інтересу регіоналів до справ пенсіонерів, ветеранів та інвалідів ставить під питання доцільність функціонування всього Комітету.© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org