Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » » » Як козаки гетьманів обирали, або кореляції в результатах голосування

Як козаки гетьманів обирали, або кореляції в результатах голосування

Як козаки гетьманів обирали, або кореляції в результатах голосування

За результатами голосування, оприлюдненими на сайті Центральної виборчої комісії, можна обчислити низку показників взаємозалежності. Ми обрали коефіцієнт кореляції Пірсона та кореляційні діаграми, щоб показати настрої виборців при "проставлянні галочок". Результатом цих обчислень є наочна та зрозуміла схема кореляцій. Ця схема дає змогу виділити партії, які перетягували між собою голоси виборців і які фактично заважали одна одній, створюючи надмірну конкуренцію. Взявши в підрахунок дані про явку, також можна виділити партії, які отримали фору за рахунок низької явки виборців.

В якості вихідних даних нами взято результати голосування за партійними списками з 29652 виборчих дільниць. Неповними є дані по одномантатному виборчому округу №59, по якому на момент отримання даних було оприлюднено результати з 89 дільниць із 111 (80,18%). Для обчислення коефіцієнтів кореляції та побудови кореляційної діаграми використано засоби програмного середовища R.

На діаграмі колір і розмір квадратів вказує на напрямок та силу кореляційного зв’язку.

Кореляція між підтримкою партій при голосуванні за партійними списками

Для побудови діаграми партії відсоротовані не в алфавітному порядку. Для сортування ми використали метод ієрархічної кластеризації. Це дає змогу розташувати на графіку поруч ті партії, які споріднені високими коефіцієнтами кореляції.

Фактично можна виділити два партійних кластери: партії-представники "нової влади" і партії-представники та сателіти "старої влади". Підтримка виборцями цих партій добре корелює. Оскільки ми брали дані по кожній виборчій дільниці - можна костатувати, що обидва партійні кластери постраждали внаслідок конкуренції за голоси виборців. Так, наприклад, підтримка НАРОДНОГО ФРОНТУ добре корелює із підтримкою ВО Свободи. При підвищеній підтримці однієї з цих партій - відбувалось збільшення голосів і за іншу. Але, як нам відомо, розділення голосів виборців між декількома "конкурентами" - це запорука поразки. Хоча при голосуванні за партійними списками це не критично, а от в мажоритарних округах напевне так і відбулось.

Окремо слід виділити сильну негативну кореляцію між кількістю голосів та відносною явкою виборців. Це стосується таких партій, як: Партія Зелених, Інтернет партія, Солідарність жінок, Сильна Україна, Опозиційний блок, Комуністична партія. Ці політичні сили отримали фору від низької явки. Із багатьох інших досліджень добре відомо, що на виборчі дільниці в першу чергу приходять люди літнього віку. Це проблема не тільки України, але й більшості країн Східної Європи. Саме низька електоральна активність молодого покоління дає змогу посткомуністичним партійним утворенням "триматись на плаву". І саме з цією проблемою боролись активісти польського молодіжного руху "Сховай бабусін паспорт!".



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org