Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » За прозорий вступ до ВНЗ!

За прозорий вступ до ВНЗ!

За прозорий вступ до ВНЗ!

Cпостереження за вступною кампанією – 2013 велося в таких вищих навчальних закладах Дніпропетровської області: Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара, Національному гірничому університеті, Криворізькому національному університеті та Криворізькому будівельному коледжі.

Громадські спостерігачі ОПОРИ спостерігали за роботою приймальних комісій, проведенням творчих конкурсів та вступних випробувань, провели дослідження «Кількісна оцінка заповнення місць державного замовлення» в кожній з трьох хвиль зарахувань та «конкурсі оригіналів». Також під час вступної кампанії кожного робочого дня з 9 до 18 працювала «Гаряча лінія», на яку зверталися абітурієнти зі скаргами або за консультацією. Спостерігачі на місцях теж надавали консультації та допомагали абітурієнтам писати скарги до ВНЗ для вирішення конкретних ситуацій.

Дніпропетровське представництво Громадянської мережі ОПОРА наголошує на важливих аспектах вступної кампанії:

Легкість подання до приймальних комісій електронної заяви для участі в конкурсному відборі часто призводить до того, що абітурієнти вичерпували всі спроби подачі заяви. При поданні електронних заяв абітурієнти часто неуважно знайомляться з правилами їх подачі. За умовами прийому до ВНЗ вступник може подати заяви про участь у конкурсному відборі не більше ніж до п’яти ВНЗ та не більше ніж на три спеціальності. Були випадки, коли абітурієнти в перші дні вступної кампанії витратили всі можливі спроби, а згодом неправомірно вимагали скасування заяв для подачі в іншій ВНЗ або на інший напрям підготовки. Також існує заборона подачі заяв абітурієнтами з особливими умовами вступу (пільговики, випускники підготовчих курсів, ті, хто мають право першочергового вступу). Надіславши електронну заяву, при наданні паперових документів вони вимагають урахування цих умов, що веде до скасування первинних заяв.

Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДЕБПО) працювала цього року належним чином, тому ВНЗ оперативно реєстрували паперові заяви абітурієнтів. Незначні проблеми з опрацюванням електронних заяв 1-4 липня спостерігалися у Дніпропетровському національному університет ім. О. Гончара - заява довгий час перебувала в одному і тому ж статусі. Також були скарги на початку вступної кампанії від батьків абітурієнтки Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. ак. Лазаряна – у ІС «Конкурс» не відображались прізвища абітурієнтів, котрі кілька днів тому подали заяви до приймальної комісії. Ці питання були вирішені.

Спостереження за проведенням творчих конкурсів велося в Дніпропетровському університеті імені О.Гончара з напряму «Журналістика» та в Криворізькому національному університеті (напрям «Образотворче мистецтво»). Оскільки це випробування проводиться безпосередньо у виші, тому спостерігачів цікавили, перш за все, процедури відкриття конвертів з темами, кодування та розкодування робіт. В обох університетах роботи кодуються, рішення про оцінку екзаменаційна комісія приймає колегіально. Також цікавий момент проведення творчих конкурсів та вступних випробувань – це можливість подати апеляцію та оскаржити результати. ОПОРА після проведення конкурсів проводила опитування серед абітурієнтів. Результати засвідчили, що зміст завдань відповідає програмам творчого конкурсу (ДНУ), абітурієнти проінформовані, що можна подати апеляцію. Однак дві третини опитаних художників (КНУ)  взагалі не ознайомлювались із програмою творчого конкурсу і в обох університетах більшість вступників звертають увагу на відсутність інформації щодо дати та місця оприлюднення результатів і строків подання апеляції.

Найбільший приріст місць державного замовлення серед університетів Дніпропетровської області цього року відбувся у Дніпропетровському національному університеті ім. О.Гончара – в порівнянні з 2012 р. держзамовлення на бакалаврів зросло приблизно на 10%. Однак Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара оприлюднив квоти державного замовлення на стенді приймальної комісії та в ІС «Конкурс»  лише 15 липня. На сайті університету ця інформація була відсутня взагалі. До 15 липня в ІС «Конкурс» відображалися дані про планові показники, які навчальний заклад очікував отримати від МОН (причому, вони були вищі від затверджених). А тому, коли ВНЗ подав до ЄДЕБПО оновлену інформацію про держзамовлення, на «гарячу лінію» ОПОРИ почали звертатися абітурієнти з проханням роз’яснити ситуацію. Вступники  орієнтувалися на вказаний раніше обсяг держзамовлення.

Основні вимоги на етапі зарахування вузами було виконано, рейтингові списки було сформовано з ЄДЕБПО та вчасно оприлюднено. Зважаючи на велику кількість звернень абітурієнтів стосовно хвиль зарахування, ОПОРА поширила інфографіку «Як не загубитися у рейтингових списках?» з покроковою інструкцією.

Дослідження «Кількісна оцінка заповнення місць державного замовлення» в кожній з трьох хвиль зарахувань та «конкурсі оригіналів»  демонструє те, що у третій-четвертій хвилях зараховується більшість абітурієнтів. Вступники, рекомендовані до зарахування у перших двох хвилях, мають високі бали. Вони отримують рекомендації до зарахування в декілька ВНЗ і на декілька напрямів, після чого обирають для себе найприйнятніший варіант.  За таких умов виші протягом трьох хвиль не заповнюють місця держзамовлення, і розпочинається «конкурс оригіналів». Зарахування абітурієнтів, чиї оригінали документів знаходяться в приймальних комісіях, відбувається відповідно рейтингових позицій. Однак у абітурієнтів, зарахованих в такий спосіб не завжди високі бали, і , взагалі, ставиться під сумнів прозорість такої процедури.

Перевагою вступної кампанії 2013 є добра робота власно ЄДБО і пов’язаної з нею інформаційної системи “Конкурс”, що забезпечило оперативне усунення технічних помилок під час подачі заяв та об’єктивність і прозорість кампанії в цілому.

Недолік - надмірна кількість ВНЗ та напрямів підготовки, на які абітурієнти мають право подавати заяви.

Що стосується удосконалення роботи ЄДЕБПО в частині прийому електронних заяв, на думку приймальної комісії Національного гірничого університету, доцільно ввести автоматичне обмеження на прийом по мінімальним балам сертифікатів ЗНО. Відсутність таких обмежень додає зайвої роботи приймальній комісії та веде до відмови в прийнятті заяви і, відповідно, втрати спроби подачі заяви абітурієнтом.

Рекомендації щодо змін, які необхідно запровадити до Умов прийому:

  • зменшення максимальної кількості ВНЗ, в які абітурієнт має право подавати заяви;
  • обмеження напрямів, на які абітурієнт має право подавати заяви. Відсутність такого обмеження перекреслює результати профорієнтаційної роботи ВНЗ та не сприяє свідомому вибору вступником майбутньої спеціальності, оскільки велика кількість абітурієнтів воліє обрати не напрям підготовки, а бюджетну форму фінансування навчання на будь-якому напрямі. Є приклади (Національний гірничий університет), коли вступник подав 15 заяв на 15 різних напрямів підготовки;
  • ВНЗ мають у Правилах прийому чітко виписати де і коли будуть оприлюднені результати творчих конкурсів та вступних випробувань. Також озвучувати цю інформацію н безпосередньо в аудиторії на початку конкурсу.


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org