Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Завершилася перша сесія ЗНО з української мови

Завершилася перша сесія ЗНО з української мови

Завершилася перша сесія ЗНО з української мови

5 червня відбулася перша сесія зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури. Усі абітурієнти, які хочуть позмагатися за право стати студентом українських вищих навчальних закладів, повинні скласти цей тест. У зв’язку з обов’язковістю складання цього тесту і, отже, значною кількістю випускників, які повинні узяти участь, тестування з цих предметів проводять у дві сесії – 5 і 6 червня.

Вже традиційно, представники Громадянської мережі ОПОРА, що забезпечують відкритість процесу перевірки знань, а також слідкують за дотриманням процедур учасниками та персоналом, були присутніми на пунктах тестування. Загалом, під час основної сесії стандартизованого тестування, ОПОРА веде своє спостереження у 15 регіонах України: Запорізька, Харківська, Дніпропетровська, Черкаська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Вінницька, Чернівецька, Рівненська, Львівська, Волинська, Івано-Франківська, Закарпатська області та м. Київ. 5 червня, представники організації були присутні на 50% пунктів тестування у цих регіонах, в тому числі як в обласних, так і в районних центрах.

Абітурієнти: масове вилучення, забування документів, національне вбрання

Уже традиційно абітурієнти продовжують запізнюватися та забувати свої документи, які необхідні для допуску у пункт тестування. Так, цього разу мережа ОПОРА зафіксувала запізнення у 21 пункті тестування. Разом з тим, у 39 пунктах тестування абітурієнти, навіть прийшовши вчасно на місце, виявляли, що не мають потрібних документів. Зокрема у 23 випадках був відсутній документ, що посвідчує особу, у 10 – сертифікат, шість учасників забули запрошення-перепустку. Відповідно до Порядку проходження ЗНО, абітурієнти, які пройшли на пункт без документа, що посвідчує особу, а також сертифіката Українського центру оцінювання якості освіти – не допускаються до тестування.

При перевірці документів у Київському університеті права Національної академії наук України персоналом не було помічено, що абітурієнт зайшов у ПТ з копією сертифікату. Ситуацію виявили вже під час штампування сертифікатів, абітурієнту не дали змоги закінчити тестування.

Під час проставляння відмітки про проходження тестування абітурієнтів перевіряють металодетектором. Цього разу було знову  вилучено випускників, які мали із собою телефони, плеєри, флешки, модеми, а також шпаргалки. Варто зазначити, що, кількість таких випадків зменшується там, де абітурієнтів попереджають про заплановану перевірку. Так, усього спостерігачами було зафіксовано 27 випадків вилучення учасника ЗНО з пункту тестування за порушення процедури. Сюди також належать і випадок розмови в аудиторії у Приватному вищому навчальному закладі "Київський коледж бізнесу". Трапляються також випадки, коли інструктори не можуть або їм важко вдається забрати бланки відповідей у абітурієнтів після завершення часу, відведеного для написання тесту.

Цього разу зафіксовано випадок, який можна трактувати як намагання здати ЗНО за іншу особу. Так, у Львівському навчально-виховному комплексі ім. В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови "Спеціалізована школа І ступеня-гімназія" абітурієнт мав лише обкладинку від паспорта, але в ній був вкладений інший документ. Чергові звернули увагу, що фото на цьому документі, сертифікаті ЗНО та студентському квитку, який також пред'являв хлопець, були різні. Випускник підходив кілька разів до різних чергових, намагаючись все ж пройти, однак ситуація закінчилась недопущенням його в ПТ.

Мала місце і поява абітурієнта у нетверезому стані (загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 м. Калинівка Вінницька обл.). Не зважаючи на це, йому було дозволено скласти тест.

Уже тенденційно абітурієнти часто звертаються до послуг медичних працівників, що викликане і хвилюванням, і літньою задухою.Цього разу під час написання тесту одну випускницю з Дніпропетровської області було навіть госпіталізовано.

Варто наголосити, що останні події в Україні не мають негативного впливу на налаштування абітурієнтів, помітним є лише чисельна поява на тестування випускників у національному вбранні.

Пункти тестування та його персонал

Порівняно із попередніми роками зазвичай роботу персоналу пунктів тестування спостерігачі ОПОРИ оцінюють дещо вище, проте все ж виникають випадки недотримання процедур і вимог, що часто порушує принцип рівності умов написання тестів різними абітурієнтами.

Так, не завжди пункти тестування відповідають необхідним вимогам.Наприклад, у м. Винники Львівської області не було таблички на вході. Це утруднювало пошук абітурієнтів пункту тестування. Окрім цього, у школі № 46 м. Дніпропетровськ були наявні допоміжні інформаційні стенди з питань предмету. Також подекуди не дотримуються відстані між партами, яка має бути не меншою 1,2 метра (Черкаська і Дніпропетровська області).  У Харківському національному університеті будівництва та архітектури (Секція А) та у Харківському університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (аудиторії №11, 12), в об’єднаних аудиторіях (на 30 осіб) працювало усього по 2 інструктора. Відповідальні за пункт тестування пояснили цей факт відсутністю належного фінансування. А от у Державному навчальному закладі "Київське регіональне вище професійне училище будівництва" (корпус 2) спостерігачем відмічені такі порушення як відсутність настінних годинників у деяких аудиторіях.

Незрозумілою є ситуація у Харківському національному університеті будівництва та архітектури (Секція А), де за однією партою сиділи по два учасники. На зауваження громадського спостерігача не відреагували, відповівши, що інших парт немає. Це стало причиною постійного спілкування абітурієнтів між собою.

Окрім цього, спостерігачі ОПОРИ у трьох пунктах тестування (Харківської області і у м. Київ) помітили, що не в усіх осіб, які мають право перебувати у пункті тестування (громадських спостерігачів, журналістів тощо) проводилася перевірка документів. Також не було перевірено документи черговим на вході і у однієї абітурієнтки, яку пропустили до медичного працівника у зв’язку з пораненням руки (у Харківському університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба).

Цього разу маємо поодинокі випадки проблем із тестовими матеріалами. Так, помічені брак друку бланків «А», які було вилучено і замінено на інші. Це зафіксовано на таких пунктах тестування: обласний комунальний вищий навчальний заклад «Інститут підприємництва «Стратегія» (корпус №2) у місті Жовті Води, у Криворізькому коледжі економіки та управління Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», два випадки у середній загальноосвітній  школі № 96 міста Дніпропетровська. А от у Івано-франківській області у одному з пакетів не вистачало бланка.

Спостерігачі помітили, що окремі інструктори не мають належної підготовки щодо особливостей процедур проведення тестування. Часто помітно, що вони губляться під час рішень, що робити з невикористаними бланками, куди вкладати протоколи, забувають писати на дошці час завершення тестування, не повідомляють про заборону виносити тестові матеріали з аудиторії. Маємо випадки, коли вони користуються телефонами як годинниками. А у м. Сарни Рівненської область у пункті тестування за адресою вул. Чорновола 1За випускникам було роздано інструктором зошити із завданнями за 5 хвилин до кінця тестування.

Також слабким місцем організації тестування лишається рівень підготовки чергових, які дозволяють собі спілкуватися між собою у коридорах при цьому заважаючи абітурієнтам, які не завжди наважуються зауважити це. Такі випадки зафіксовані у Золотоніській школі № 3 (Черкаська область), Державному навчальному закладі «Київське регіональне вище професійне училище будівництва» (Корпус 2). У останньому пункті тестування, окрім цього,  спостерігач помітив, що на одному з коридорів чергового не було більше 10 хвилин, інший же спілкувався по стаціонарному телефону близько 20 хвилин.

До цього часу маємо не уніфікований підхід до застосування металошукачів, що ставить абітурієнтів у нерівні умови. Так, металодетектори не були використані у п’яти пунктах Херсонської, Черкаської, Харківської, Одеської областях і місті Київ, де були присутні спостерігачі ОПОРИ. Нетиповим став випадок у Харківському автомобільно-дорожньому технікумі. У аудиторії № 2 під час проставлення відмітки у сертифікаті про проходження ЗНО абітурієнтів за 5 і 6 столом на відміну від інших не перевірили металодетектором. На зауваження громадського спостерігача щодо цієї ситуації не відреагували.

Цікавим стало те, що у ПТ «Криворізький професійний транспортно-металургійний ліцей» під час технологічної перерви технічні пристрої виявлені не були. Проте, уже після неї на парті в одного абітурієнта інструктор та громадський спостерігач все ж помітили мобільний телефон. Випускника було позбавлено права на продовження роботи над тестом, складено акт про порушення, а абітурієнт залишив пункт тестування.

Детальніше:

Марина Макуха, спостерігач за проведенням ЗНО, Громадянська мережа ОПОРА – 063 199 68 20.

Додаткова інформація:

Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org