Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » ЗВІТ про завершення формування дільничних виборчих комісій

ЗВІТ про завершення формування дільничних виборчих комісій

ЗВІТ про завершення формування дільничних виборчих комісій

Процес формування дільничних виборчих комісій в цілому відбувся без суттєвих зловживань і з дотриманням визначених законом строків. Стабільно складною залишається ситуація з підготовкою виборів в Донецькій та Луганській областях, де через постійну збройну агресію з боку проросійських терористичних угруповань процес утворення ДВК не завершений в окремих округах.   

Станом на 14 жовтня лише 7 з 21 ОВК Донецької області виконали процедури, пов’язані із утворенням ДВК (ОВК № 46, 47, 48, 50 57, 58, 59). При цьому, 9 округів регіону (№ 41-44, 51, 54, 55, 56, 61) знаходяться під контролем незаконних формувань, що унеможливлювало спостереження за перебігом формування ДВК. У той же час значну стурбованість викликає ситуація із утворенням ДВК в ОВО № 49, який знаходиться під контролем законної влади. У цьому окрузі ОВК досі не спромоглася утворити ДВК. Необхідно зазначити, що ОВК № 49 не має доступу до інформаційно-аналітичної програми «Вибори» і здійснює процедури із утворення ДВК в ручному режимі.  Процес утворення  ДВК в регіоні все ж триває, не дивлячись на недотримання передбачених законом строків.

У Луганській області 6 з 11 ОВК (№ 104, 106, 107, 112, 113, 114) фактично завершили процес формування ДВК, хоча й провели його із запізненням. Попри очевидну небезпеку, суб’єкти виборчого процесу подали достатню кількість кандидатур необхідних для повної комплектації ДВК. Разом з тим, спостерігачі ОПОРИ звертають увагу, що якість зроблених подань до складу ДВК не є задовільною. Подання робилися поспіхом, без належної перевірки внесених кандидатур й часто без підтвердження їх згоди на участь у роботі ДВК. Це знову призведе до масових замін членів ДВК й матиме додатковий дестабілізаційний вплив на організацію виборчого процесу. Решта ОВК Луганської області, які знаходяться на територіях підконтрольних терористичним угрупованням, з великими труднощами і з порушенням відведених строків намагаються завершити процес утворення ДВК.   

«Двійники» у списках подань, а також наявність там осіб, які не можуть бути членами ДВК – це основне процедурне порушення, зафіксоване спостерігачами ОПОРИ на етапі формування дільничних виборчих комісій. Такого типу зловживання, насамперед, зумовлені безвідповідальними діями партій і кандидатів, які  належним чином не проводять відбору кандидатур до складу ДВК і не проводять перевірки наявних в них списків подань. Іншим частим порушенням до якого вдаються партії і кандидати є внесення однією особою подань від різних суб’єктів. Зловживання ж, які найчастіше допускали ОВК спричинені недосвідченістю членів ОВК (повторні жеребкування) або є результатом їх свідомого наміру «спростити» чи на власний розсуд модифікувати чітко визначені виборчі процедури. Зокрема, спостерігачі звернули увагу на непоодинокі порушення допущенні головами ОВК, які всупереч Закону не оголошували персонального складу ДВК за результатами проведеного жеребкування. Або проводили розподіл керівних посад у закритому режимі.

Інформаційно-аналітична система «Вибори народних депутатів», яку використовували ОВК в ході жеребкування, працювала належним чином і блокувала введення працівниками ОВК помилкових даних чи неправильно проведених обрахунків. Однак в ОВК Донецької та Луганської областей доступ до роботи ІАС «Вибори» є обмеженим.

За винятком поодиноких випадків (в Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Харківській областях) перешкод законній діяльності громадських спостерігачів ОВК не створювали. В цілому, процедурні порушення й зловживання, виявлені спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА, не були системними чи спланованим.  

За підрахунками спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА, станом на 10 жовтня 2012 року 213 окружними виборчими комісіями було утворено 29 101 дільничну виборчу  комісію, до складу яких було включено 469 296 осіб[1]. В окремих же округах Донецької та Луганської областей процес утворення ДВК ще не завершено.

Чотири парламентські фракції різною мірою використали можливість подати в окружні виборчі комісії по одній кандидатурі, які включалися до складу ДВК без жеребкування. Фракція ВО «Батьківщина» в такий спосіб заповнила своїми представниками найбільшу кількість ДВК – 27 953, тоді як фракція Партії регіонів заповнила свою квоту лише у 18 375 ДВК. У Львівській, Рівненській, Тернопільській областях фракція Партії регіонів взагалі не подала своїх кандидатур до складу ДВК. Фракції партії «УДАР» і ВО «Свобода» отримали своїх представників без жеребкування у 26 103 і
24 100 ДВК відповідно. 

DVK 2014

За результатами жеребкування найбільше представництво у складі ДВК серед партій-суб’єктів виборчого процесу отримали «Народний Фронт» (представлені у складі 19 663 ДВК), «Радикальна партія Олега Ляшка» (19 494 ДВК), ВО «Батьківщина» (19 174 ДВК) і «Блок Петра Порошенка»
(18 961 ДВК). Партії «Солідарність жінок України» і «5.10» мають своїх членів лише в 72 і 97 ДВК відповідно.

Також своїх представників у складі ДВК отримали кандидати-мажоритарники. Серед них найбільше представлені в ДВК кандидати, висунуті ВО «Батьківщина» (увійшли до 15 895 ДВК), «Радикальною партією Олега Ляшка» (14 717 ДВК) і «Блоком Петра Порошенка» (14 297 ДВК). Трохи більше 80 тис. осіб увійшли до складу ДВК за поданням кандидатів, які балотуються шляхом самовисування.

В цілому ж, лідером за кількістю представників у складі ДВК є ВО «Батьківщина» і «Блок Петра Порошенка», яких у ДВК представляють відповідно 63 022 і 59 361 членів. Таке широке представництво зумовлене тим, що ці політичні сили максимально використали можливості подання кандидатур до складу ДВК різними шляхами: по квоті парламентської фракції; від партії-суб’єкта виборчого процесу; від кандидатів, висунутих цією ж партією в одномандатних округах (Див. Таблицю)      

Таблиця: «Сумарна кількість членів ДВК, з врахуванням подань за квотою парламентських фракцій і за результатами жеребкування кандидатур від партій-суб’єктів виборчого процесу і кандидатів в одномандатних округах, висунутих партіями»

Партії
Кількість членів
у ДВК
ВО «Батьківщина»
63 022
Партія «Блок Петра Порошенка»
59 361[2]
ВО «Свобода»
35 299
Радикальна Партія Олега Ляшка
34 211
Політична партія «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП»
20 229
Партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна»
20 038
Політична партія «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)»
17 966
Комуністична партія України
17 041
Політична партія «Опозиційний блок»
14 040
«Народний Фронт»
12 887
Партія Зелених України
9 716
Політична партія «Інтернет партія України»
9 450
Політична партія «Нова політика»
8 170
Політична партія «Об’єднання «Самопоміч»
5 604
Політична партія «Україна Майбутнього»
4 490
Ліберальна партія України
3 825
Політична партія «Правий Сектор»
3 703
Політична партія «Єдина Країна»
3 144
Політична партія «Сила Людей»
2 181
Партія «Відродження»
1 097
політична партія «Конгрес Українських Націоналістів»
943
Політична партія «Блок Лівих Сил України»
683
політична партія Всеукраїнське політичне об'єднання «Україна – єдина країна»
299
Українська партія «Зелена планета»
256
Політична партія «Сила і Честь»
235
Політична Партія «5.10»
202
партія «Солідарність жінок України»
72

Внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК

Відповідно до частини першої статті 23 Закону «Про вибори народних депутатів України», виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів. Утворення виборчих комісій є ключовим етапом виборчого процесу, який полягає у формуванні комісіями вищого рівня (ОВК) комісій нижчого рівня (ДВК) на підставі відповідних подань від суб’єктів подання кандидатур до складу виборчих комісій. На виконання вимог частини першої статті 28 Закону до 10 жовтня 2014 року включно окружними виборчими комісіями мали бути утворені дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць, розташованих у межах відповідного одномандатного виборчого округу.

Дільничні виборчі комісії утворюються у складі 10-14 осіб – для малих виборчих дільниць (до 500 виборців), 12-16 осіб – для середніх виборчих дільниць (від 500 до 1 500 виборців) і 14-18 осіб – для великих виборчих дільниць (більше 1 500 виборців). На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 осіб, ДВК може утворюватися у складі голови, секретаря та 2-4 членів комісії.

Правом подання кандидатур до складу ДВК (по 1 кандидатурі до кожної ДВК) могли скористатися:

 • політичні партії, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання («УДАР», ВО «Свобода», Партія регіонів, ВО «Батьківщина»);
 • політичні партії-суб’єкти виборчого процесу, кандидати у депутати від яких зареєстровані у загальнодержавному окрузі (всього 52 партії);
 • кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Таким чином, парламентські партії, які висували кандидатів як в загальнодержавному окрузі, так і в одномандатних округах отримали можливість (при результативному для них жеребкуванні) мати в окремих ДВК  фактично по три представники.

Подання мали бути внесені до ОВК на паперових носіях та в електронному вигляді до 8 жовтня 2014 року. Подання від фракції мала право вносити уповноважена, на підставі довіреності, особа від голови фракції; від імені політичної партії – уповноважена, на підставі довіреності, особа від політичної партії; від кандидата у народні депутати України – особисто кандидат у народні депутати України або його довірена особа[3].  Подання вноситься на паперовому носії та в електронному вигляді у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R). До подання додаються: 1) копії першої сторінки паспорта громадянина України кожної запропонованої особи; 2) заяви осіб, запропонованих до складу ДВК, про згоду на участь у роботі ДВК від відповідного суб’єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря ДВК – про згоду виконувати відповідні посадові обов’язки.

Загалом процес внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК був організований належним чином, зокрема, в частині дотримання відведених Законом термінів на внесення подань (до 23:59 год. 8 жовтня). Винятком є Луганська і Донецька області, де ОВК приймали подання або виправлення до них після 8 жовтня. Також в Черкаській області (ВО № 199) зафіксовано випадок повторного подання партією «Народний Фронт» диску з кандидатурами до складу ДВК, вже після 8 жовтня. 

Однак багато партій і кандидатів безвідповідально поставилася до підготовки списків подань. Спостерігачами зафіксовано 18 випадків (Дніпропетровська, Київська, Луганська, Львівська, Рівненська, Харківська, Черкаська, Чернігівська області, місто Київ), коли одна особа здійснювала подання від різних партій (кандидатів). Що є порушенням частини 4 статті 28 Закону «Про вибори народних депутатів України». Зокрема, у ВО № 172 спостерігачем ОПОРИ зафіксовано випадок внесення подання від 4-х партій однією особою. Особа була уповноважена довіреностями на внесення та підписання подань до окружної виборчої комісії кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від партій: «Блок Петра Порошенка», Політична Партія «Україна  Майбутнього», Політична партія «Інтернет партія України», Партія Зелених України.

Зафіксовано неодноразові випадки (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, м. Київ) наявності «двійників» – одних і тих же осіб у різних списках подань. Зокрема у ВО № 77 одні й ті ж особи були подані від політичних партій «Опозиційний блок» та «Сильна Україна», від Всеукраїнського Аграрного Об’єднання «Заступ» та кандидата-самовисуванця В. Богуслаєва. Найбільша кількість кратних включень була виявлена у ВО № 69 (м. Снятин) – 67 кратних включень, у ВО № 154 – 84 кратних включення, у ВО № 106 – 75 кратних включень.  У спостерігачів ОПОРИ викликає занепокоєння якість списків подань, які часто готувалися поспіхом і  формально, без належної перевірки кандидатів і з’ясування рівня їх готовності до роботи в ДВК на цих виборах.

Прийняттю окружними виборчими комісіями рішень про утворення ДВК передували процедура відхилення кандидатур, запропонованих відповідними суб’єктами для включення до складу цих комісій (з підстав їх невідповідності вимогам Закону) та процедура жеребкування.

Основними підставами відхилення ОВК кандидатур до складу ДВК були наявність «двійників» у поданнях. Рідше через те, що пропоновані кандидатури не досягли 18-річного віку, є суб’єктами виборчого процесу (довіреними особами кандидата, офіційним спостерігачем) або службовими особами органів державної влади чи місцевого самоврядування.   

Важливо, що технічні описки та неточності, допущені у поданні, не були підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляла відповідного суб'єкта подання.

Проведення жеребкування

Кандидатури, внесені політичними партіями, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, включалися до складу ДВК обов’язково, за умови відповідності вимогам Закону (ч.5 ст.28 Закону). За результатами зроблених подань три парламентські фракції отримали своїх представників у більшості ДВК, а фракція Партії регіонів представлена в понад половині ДВК:

 

Депутатські фракції

Кількість кандидатур, внесених до складу ДВК (по 1 до кожної ДВК) без жеребкування

1

ВО «Батьківщина»

27 953

2

Партія «УДАР»

26 103

3

ВО «Свобода»

24 100

4

Партія регіонів

18 375

Інші кандидатури включалися до складу ДВК шляхом жеребкування. З метою однакового розуміння та правильного застосування виборчого законодавства усіма окружними виборчими комісіями під час утворення дільничних виборчих комісій, ЦВК своїм рішенням визначила відповідний Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України[4]. Процедура жеребкування кандидатур до складу ДВК на позачергових виборах 2014 року загалом відповідає тій, що застосовувалася на парламентських виборах 2012 року

Порядком визначено, що кількість вакантних місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування, визначається окремо для кожної ДВК знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною та кількістю кандидатур, що обов’язково включаються до складу цієї комісії.

ОВК проводила жеребкування у випадку, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної ДВК шляхом жеребкування, є більшою, ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. Якщо ж кількість кандидатур, які запропоновані до складу ДВК, дорівнює або є меншою, ніж кількість вакантних місць у складі цієї виборчої комісії, процедура жеребкування не проводилася.

Для проведення жеребкування окремо для кожної ДВК складається у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку в алфавітному порядку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, їх прізвищ, власних імен, по батькові, суб’єкта їх подання (для політичної партії – її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі – прізвище, власне ім’я, по батькові. Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки. У Дніпропетровській та Чернігівській областях було виявлено випадки, коли до початку жеребкування не було підготовлено списки кандидатур у вигляді таблиці для кожної ДВК. Також у ВО № 40 список кандидатур був складений не в алфавітному порядку, а за часом надходження подань.

Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій. У ВО № 28 і № 37 було допущено порушення процедури, коли при жеребкуванні використовувалася кількість жеребків, яка дорівнювала загальній кількості суб’єктів подання в окрузі, а не найбільшій кількості подань по окремій дільниці.

ОВК для проведення процедури жеребкування повинна була визначити:

 • члена ОВК для фіксування результатів жеребкування;
 • члена ОВК або особу з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера;
 • особу з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо);
 • двох членів комісії для опрацювання результатів жеребкування.

Перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням – інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов’язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки (у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях) порушення цієї процедури, коли головуючий на засіданні не оголошував усієї необхідної інформації.  

Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб’єктів їх подання. Окремі ОВК всупереч вимогам Закону не оголошували персонального складу всіх ДВК. Зокрема такі випадки зафіксовані у  Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Львівській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях. Наприклад, члени ОВК № 17 шляхом голосування прийняли рішення, щоб головуючий на засіданні не оголошував персональний склад кожної ОВК, натомість усім бажаючим надали інформацію про персональний склад ДВК на диску.

Громадськими спостерігачами виявлені випадки (в Кіровоградській, Луганській і Черкаській областях), коли жеребкування відбулося після відведеного Законом строку  (після 23:59 10 жовтня). Частіше мало місце проведення «повторного» жеребкування (Волинська, Дніпропетровська, Київська, Львівська, Харківська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області), коли результати жеребкування скасовувались, а процедура відтворювалась знову. Причинами «повторного» жеребкування були процедурні помилки, допущені ОВК на етапі опрацювання списків подань.

За підрахунками спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА, станом на 10 жовтня 2014 року  окружними виборчими комісіями було утворено 29 101 дільничну виборчу комісію, до складу яких було включено 469 296 осіб[5]. Також ЦВК відповідно до вимог статті 29 Закону утворила 113 дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць.

Серед партій-суб’єктів виборчого процесу найбільшу кількість представників в складі ДВК за результатами жеребкування отримала партія «Народний Фронт», Радикальна партія, ВО «Батьківщина» і «Блок Петра Порошенка» (див. Таблицю).

Таблиця «Представництво в складі ДВК партій, які висунули кандидатів
у загальнодержавному окрузі»:

 

Партія – суб’єкт виборчого процесу

Кількість ДВК

1

Політична Партія «Народний Фронт»

19 663

2

Радикальна Партія Олега Ляшка

19 494

3

Політична Партія Всеукраїнське Об’єднання «Батьківщина»

19 174

4

Партія «Блок Петра Порошенка»

18 961

5

Політична Партія «Всеукраїнське Аграрне Об’єднання «Заступ»

17 882

6

Політична Партія «Громадянська Позиція (Анатолій Гриценко)»

16 661

7

Партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна»

14 373

8

Комуністична Партія України

13 138

9

Політична Партія «Опозиційний Блок»

9 739

10

Партія Зелених України

9 517

11

Політична Партія Всеукраїнське Об’єднання «Свобода»

9 468

12

Політична Партія «Інтернет Партія України»

9 205

13

Політична Партія «Нова Політика»

7 634

14

Політична Партія «Об’єднання «Самопоміч»

4 984

15

Політична Партія «Україна Майбутнього»

4 490

16

Політична Партія «Єдина Країна»

3 144

17

Ліберальна Партія України

3 026

18

Політична Партія «Правий Сектор»

2 507

19

Політична Партія «Сила Людей»

1 377

20

Партія «Відродження»

1 097

21

Політична Партія Конгрес Українських Націоналістів

851

22

Політична Партія Всеукраїнське Політичне Об'єднання «Україна – Єдина Країна»

299

23

Політична Партія «Блок Лівих Сил України»

243

24

Політична Партія «Сила І Честь»

235

25

Українська Партія «Зелена Планета»

205

26

Політична Партія «5.10»

97

27

Партія «Солідарність Жінок України»

72

Серед кандидатів у депутати в одномандатних округах, які подали своїх представників до складу ДВК, за результатами жеребкування найбільше представництво в складі ДВК мають мажоритарники, висунуті ВО «Батьківщина» і дещо менше висуванці «Радикальної партії» і «Блоку Петра Порошенка» (див. Таблицю). Представництво самовисуванців (усіх разом) у складі ДВК налічує понад 80 тисяч осіб.  

Таблиця «Представництво в складі ДВК партій, які висунули кандидатів в одномандатних округах»:

 
Партії, які висунули кандидатів в одномандатних округах
Кількість ДВК
1
Політична Партія Всеукраїнське Об’єднання «Батьківщина»
15 895
2
Радикальна Партія Олега Ляшка
14 717
3
Партія «Блок Петра Порошенка»
14 297
4
Політична Партія «Народний Фронт»
12 887
5
Партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна»
5 665
6
Політична Партія «Опозиційний Блок»
4 301
7
Комуністична Партія України
3 903
8
Політична Партія «Всеукраїнське Аграрне Об’єднання «Заступ»
2 347
9
Політична Партія Всеукраїнське Об’єднання «Свобода»
1 731
10
Політична Партія «Громадянська Позиція (Анатолій Гриценко)»
1 305
11
Політична Партія «Правий Сектор»
1 196
12
Політична Партія «Воля»
1 004
13
Політична Партія «Сила Людей»
804
14
Ліберальна Партія України
799
15
Політична Партія «Об’єднання «Самопоміч»
620
16
Політична Партія «Нова Політика»
536
17
Політична Партія «Блок Лівих Сил України»
440
18
Партія «Справедливість»
292
19
Українська Народна Партія
283
20
Політична Партія Українська Платформа «Собор»
274
21
Політична Партія «Демократичний Альянс»
258
22
Політична Партія «Інтернет Партія України»
245
23
Партія Зелених України
199
24
Українська Республіканська Партія
187
25
Політична Партія Всеукраїнське Об'єднання «Демократи (Демократична Партія)»
113
26
Політична Партія «Ми Українці»
110
27
Політична Партія «5.10»
105
28
Політична Партія «Українська Перспектива»
103
29
Політична Партія Конгрес Українських Націоналістів
92
30
Партія «Громадська Сила»
54
31
Політична Партія Народний Рух України
53
32
Політична Партія «Національна Демократична Партія України»
51
33
Українська Партія «Зелена Планета»
51
34
Політична Партія «Зелені»
45
35
Політична Партія «Мерітократична Партія України»
44
36
Політична Партія «Сіріус»
41
37
Самовисування
80 182

Порядок розподілу керівних посад між суб’єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій визначався окружними виборчими комісіями згідно з постановою ЦВК № 80 від 18.04.2013 р[6]. Відповідно до цього порядку, кожен суб’єкт подання кандидатур до складу ДВК мав право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у ДВК (голови, заступника голови, секретаря) окремо малих, середніх, великих ВД у межах виборчого округу. Така частка визначалася відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб’єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії (окремо малих, середніх та великих) звичайних та спеціальних виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу дільничних виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць. На цьому етапі спостерігачами не виявлено суттєвих порушень. Однак спостерігачі ОПОРИ оцінили процес розподілу керівних посад в окремих виборчих округах (Волинська, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Тернопільська, Черкаська області) як недостатньо публічний. 

ВИСНОВКИ:

 • Попри звужені часові рамки виборчої кампанії і нестабільну політичну ситуацію, спричинену військовим конфліктом з РФ, більшість ОВК вчасно і з дотриманням законних процедур утворили дільниці виборчі комісії в повному складі.
 • Спостерігачі ОПОРИ не зафіксували системних чи спланованих порушень з боку ОВК чи інших суб’єктів виборчого процесу на етапі формування ДВК. Надані спостерігачами зауваження насамперед стосувалися процедурних недоліків у роботі окружних виборчих комісій та організаційних прорахунків свідомо допущених кандидатами та партіями.
 • Окремі політичні партії (зокрема, Партіям регіонів) не повною мірою скористалися своїм правом формувати окружні виборчі комісії. Тим не менше, за рахунок активності інших суб’єктів виборчого процесу ДВК сформовані у кількісному складі, достатньому для належного виконання своїх повноважень і, за незначними винятками, не потребують доукомплектування. 
 • Основним дестабілізуючим фактором виборчого процесу залишається ситуація в Донецькій та Луганській областях, невирішеність якої призводить до затягування, блокування і зриву основних  заходів з організації голосування.  

[1] За винятком окремих округів Донецької та Луганської областей

[2] З врахуванням членів ДВК від партії «УДАР»

[3] Форма подання кандидатур до складу ДВК затверджена постановою ЦВК від 26 березня 2013 року № 56

[4] Постанова ЦВК від 25.04.13 р. № 88  «Про Порядок проведення  жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України»

[5] За винятком окремих округів Донецької та Луганської областей

[6] Постанова ЦВК від 18.04.2010 р. №80 «Про Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб’єктами подання кандидатур до складу цих комісій»© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org