Звіт за результатами громадського спостереження за дотриманням процедур ЗНО-2013 у Дніпропетровській області
Звіт за результатами громадського спостереження за дотриманням процедур ЗНО-2013 у Дніпропетровській області
Громадянська мережа ОПОРА відзначає якісний рівень організації зовнішнього незалежного оцінювання в Дніпропетровській області. Всі спостерігачі засвідчили неушкодженість контейнерів із тестовими матеріалами. Окрім цього, зі своїми обов’язками впорався і персонал на пунктах тестування - помилки та порушення, які все ж таки зафіксували громадські спостерігачі, загалом не впливатимуть на визначення результатів оцінювання знань учасників.
Попри те, спостерігачі мережі ОПОРА звертають увагу на порушення процедури з боку інструкторів та чергових у Дніпропетровській області:
- 2 випадки використання інструкторами мобільного телефону в рекреаційних зонах під час проведення тестування з української мови у Вищому навчальному приватному закладі "Дніпропетровський гуманітарний університет";
- неналежне реагування інструкторів на порушення учасників під час роботи над тестом з іноземної мови у Нікопольському коледжі Дніпропетровського державного аграрного університету;
- На ПТ Дніпропетровський навчально-виробничий центр №2 (корпус 2) під час тесту з української мови наліпки на бланк Б були наклеєні абітурієнтам після того, як їхню відсутність помітив абітурієнт, який достроково закінчив роботу над тестом – о 12:30.
На жаль, спостерігачі фіксують не завжди якісну підготовку пунктів тестування до проведення оцінювання (Криворізький економічний інститут ДВНЗ "Криворізький національний університет"), а також невиконання черговими своїх прямих інструкцій щодо візуального супроводу абітурієнтів під час тестування у коридорах - КЗО середня загальноосвітня школа № 78 (м.Дніпропетровськ)
Ситуація з дотриманням процедур проходження зовнішнього оцінювання з боку учасників тестування є порівняно гіршою.
Більше випадків, коли абітурієнти самі позбавили себе права складати тест, ніж коли їх було позбавлено такого права. На пунктах тестування, де були спостерігачі, зафіксовано 15 спізнень і 26 випадків, коли учасники не мали необхідних документів (14 без паспорта і 12 без сертифіката учасника ЗНО). Всі ці абітурієнти не були допущені до пунктів тестування. Один абітурієнт прибув для складання тесту не на той пункт - Криворізький економічний інститут ДВНЗ "Криворізький національний університет". Кількість абітурієнтів, які допустили порушення процедури проходження ЗНО та позбавлені права продовжувати роботу над тестом: 13. Вилучення сталися під час тестувань з хімії, іноземної мови, математики, географії, історії України.
Переважно учасники втрачали право отримати позитивний результат за підсумками ЗНО через наявність у них мобільних телефонів, які були виявлені за допомогою металодетекторів під час технологічної перерви – 9 осіб, або намагання скористатися шпаргалками – 2 особи. У одного абітурієнта було вилучено медіаплеєр, ще в одного – зошит.
Таким чином, нова процедура застосування металодетекторів сприяла дотриманню процедур ЗНО. Позитивно, що цього року УЦОЯО визначив процедуру застосування цих засобів на пунктах тестування, в результаті чого було введено поняття «технологічної перерви», яка оголошується в аудиторії під час роботи абітурієнтів над тестовими завданнями. Саме тоді представники Державної служби охорони можуть використати металодетектори для контролю за дотриманням правил та процедур проходження ЗНО учасниками тестування.
Спостерігачі ОПОРИ зауважують нерівномірне використання металошукачів різними регіональними центрами оцінювання якості освіти. Технологічна перерва в Дніпропетровській області проводилась під час тестувань з хімії, іноземної мови, географії та історії України. Зважаючи на таку непропорційність та вибірковий підхід у застосуванні метало детекторів. Громадянська мережа ОПОРА наголошує на необхідності забезпечити уніфікований підхід до контролю за дотриманням процедур ЗНО його учасниками в частині, що стосується використання металошукачів.
Слід зазначити, що спостерігачі ОПОРИ не зафіксували випадків перешкоджання їхній роботі персоналом пунктів тестування та констатують про приязне ставлення до себе працівників регіональних центрів оцінювання якості освіти. Винятками стали декілька ситуацій, коли Відповідальний за ПТ або Уповноважена особа намагалися відмовити громадського спостерігача від фіксації порушень у Протоколі про завершення процедури тестування - середня загальноосвітня школа № 78 (м. Дніпропетровськ), Криворізька загальноосвітня школа №45, Криворізький економічний інститут ДВНЗ "Криворізький національний університет". Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу, що проведене спостереження має на меті, в першу чергу, надати об’єктивну оцінку процесу перевірки знань для громадськості, а не впроваджувати ревізійну функцію за виконанням персоналу своїх обов’язків. Ми переконані, що лише результати комплексного спостереження дають можливість робити висновки про ефективність існуючої системи моніторингу якості освіти, її прозорість, рівність та справедливість по відношенню до різних категорій учасників.
Довідка: ОПОРА спостерігала проведення ЗНО з хімії, української мови і літератури, іноземної мови, математики, географії, історії України, біології. У Дніпропетровській області громадське спостереження проводилося у чотирьох містах: Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Нікополь, до спостереження було залучено 29 спостерігачів.
Детальніше:
Тетяна Федько, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО у Дніпропетровській області, 0967728355.
Додаткова інформація: Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).