Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ У ДЕНЬ ГОЛОСУВАННЯ

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ У ДЕНЬ ГОЛОСУВАННЯ

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ У ДЕНЬ ГОЛОСУВАННЯ
Результати паралельного підрахунку голосів Громадянської мережі ОПОРА

25 травня ОПОРА організувала паралельний підрахунок голосів на основі репрезентативної та статистично обґрунтованої вибірки. 1 500 дільниць стало полем дослідження, результат якого не перевищує похибку на рівні 2,9 %.

Спостерігачі ОПОРИ були акредитовані, пройшли спеціальне навчання та аналізували виборчий процес від 7:15 ранку та до завершення підрахунку голосів на дільницях. Кожен з них надіслав до кол-центру ОПОРИ по 9 звітів, які стосувалися:

  • проведення ранкового засідання,
  • явки виборців (станом на 12:00, 16:00 та 20:00, або ж на момент завершення голосування),
  • порушень протягом голосування та на етапі підрахунку,
  • результатів волевиявлення.

Паралельний підрахунок на основі статистичної вибірки не є опитуванням. Це фіксація первинних офіційних даних протоколу, які фіксують результати голосування більше 1,3 мільйонів зареєстрованих виборців у всіх областях (включно з дільницями в Донецькій та Луганській областях), які взяли участь у Президентських виборах.

ППГ – це незалежна діяльність, що проводиться тільки мережею ОПОРА з наміром отримання незалежної інформації щодо точності офіційних результатів Президентських виборів, не зважаючи на їх результат.

Базуючись на звіти від 1 347 з 1 404 наших ППГ-спостерігачів, ОПОРА може заявити з 99 % впевненістю – коли ЦВК оголосить остаточні результати Президентських виборів:

  • Порошенко отримає 53,4 % голосів виборців;
  • Тимошенко отримає 13,2 % голосів виборців;
  • Інші кандидати в сумі 31,8 % голосів;
  • Недійсними буде визнано 1,6 % бюлетенів;

Типові порушення зафіксовані в ході голосування та підрахунку голосів

Протягом дня голосування ОПОРА спостерігала за здійсненням дільничними виборчими комісія  основних виборчих процедур.  За даними ОПОРИ, виборчі комісії вдавалися до окремих порушень законодавства. Втім, ці інциденти не мали масового характеру та не могли вплинути на результати волевиявлення громадян.

Майже 20 % виборчих дільниць завчасно (раніше ніж за 45 хвилин до початку голосування) розпочали проведення підготовчого засідання, тим самим обмеживши можливості офіційних спостерігачів контролювати перебіг ранкового засідання. Майже 7 % ДВК не вели протокол підготовчого засідання, що є обов’язком відповідних комісій. На майже 5 % ДВК не було печаток. Натомість на 13 % дільниць під час проведення підготовчого засідання було виявлено пошкодження стрічки опечатування сейфу із виборчими бюлетенями. Як засвідчують дані спостерігачів, біля 4 % дільниць не змогли розпочати голосування о 8 годині через організаційні складнощі.

Протягом перших годин голосування (з 8 до 12 год.) найпоширенішими порушеннями виборчих процедур стали спроби видачі членами ДВК виборчих бюлетенів без пред’явлення виборцем документів та спроби виборців проголосувати без належних підстав. Такі випадки зафіксовані лише  на 7 %  дільниць.

На 4 % виборчих дільниць зафіксовано випадки порушення таємниці голосування. Натомість на 
4 % дільниць були присутні особи, які не мають права перебувати у приміщенні для голосування. На 3 %  дільниць мали місце спроби винести бюлетені за межі приміщення для голосування.

За 12 до 16 години дня на виборчих дільницях найчастіше вдавалися до спроби видачі членами ДВК виборчих бюлетенів без пред’явлення виборцем документів та спроби виборців проголосувати без належних підстав. Однак такі випадки не мали масштабного поширення і були зафіксовані лише  на 6 % та 4 % дільниць відповідно. Також на3 % дільниць були присутні особи, які не мають права перебувати у приміщенні для голосування Натомість на 3 %  виборчих дільниць зафіксовано випадки порушення таємниці голосування. Разом з тим лише  на 2 %  дільниць мали місце спроби винести бюлетені за межі приміщення для голосування.

Протягом останніх годин голосування (16-20 год.) спостерігачі ОПОРИ зафіксували на 4 % виборчих дільниць спроби видачі бюлетенів без пред’явлення належних документів. Натомість на майже 6 %  дільниць відбувалися спроби отримати бюлетені без належних підстав. У той же час на 2 % дільниць мали місце випадки порушення таємниці голосування.

На 6 % виборчих дільниць ОПОРА зафіксувала черги виборів, які перебували у приміщенні для голосування станом на 20 год. 25 травня. Законодавство зобов’язує ДВК забезпечити можливість проголосувати всім виборцям, які на момент завершення голосування перебували у приміщенні виборчої дільниці. За даними спостерігачів, на значній частині виборчих дільниць ця можливість забезпечувалася орієнтовно до 24 год. 25 травня. Найбільші черги зафіксовані у м. Київ та Луганськ.

На 2 % виборчих дільниць ОПОРА зафіксувала порушення процедур підрахунку голосів. У той же час майже на 9 % дільниць не забезпечувалася можливість для спостерігачів бачити позначки на бюлетенях під час підрахунку голосів. 

За результатами спостереження лише на 1 % виборчих дільниць спостерігачі ОПОРИ висловили недовіру до результатів підрахунку голосів.

Активність виборців у день голосування (за даними Громадянської мережі ОПОРА)

У рамках паралельного підрахунку голосів, Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала дані щодо активності виборців в Україні станом на 12:00, 16:00 і 20:00 години. При обрахунках до уваги бралися лише ті дільниці, які відкрилися і де відбувався процес голосування. 

Середня явка виборців на позачергових виборах Президента України 2014 року по всій Україні склала 60 % [1] (станом на 20:00), що на 7,21 % менше, ніж на президентських виборах 2010 року (67,21 % в першому турі) і на 14,92 % менше, ніж на виборах Президента 2004 року.

Таблиця: Динаміка активності виборців протягом дня голосування у 2010 і 2014 роках

Вибори Президента 2010 (1 тур) Позачергові вибори Президента 2014
явка станом на 11:00 явка станом на 12:00
16,87 % 25 %
явка станом на 15:00 явка станом на 16:00
47,60 % 45 %
явка станом на 20:00 явка станом на 20:00
66,76 % 60 %

Найвища активність спостерігалася в західних областях України – (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька) – 70 % і Центрі України (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Дніпропетровська, Київська, Кіровоградські області та місто Київ) – 63 %. Явка на Сході  (Донецька, Харківська, Сумська, Чернігівська, Луганська області) та Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська і Запорізька області) склала 48 %.

В цілому, найактивніше виборці голосували в першій половині дня – станом на 12:00 годину явка становила 25 % і була однаково високою по всіх регіонах України: 22 % – на Півдні і Сході, 25 % – на Заході, 27 % – в Центрі. Після обіду явка сягнула 45 % (станом на 16:00), а в розрізі регіонів динаміка активності виборців на Заході (52 %) і в Центрі (47 %) зростала значно стрімкіше порівняно з Півднем і Сходом (37 % в обох випадках).


[1] Статистична похибка не більше 2,6%


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org