Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » Два дні до виборів: ситуація на Донбасі, загроза фальсифікацій і попередні результати спостереження ОПОРИ

Два дні до виборів: ситуація на Донбасі, загроза фальсифікацій і попередні результати спостереження ОПОРИ

Два дні до виборів: ситуація на Донбасі, загроза фальсифікацій і попередні результати спостереження ОПОРИ

ОПОРА відзначає зменшення впливу адміністративного ресурсу, значну конкурентність кампанії та прогрес у частині доступу до інформації громадян на позачергових виборах 2014 р. порівняно з черговими виборами 2012 р. Однак серед ключових викликів залишається безпека учасників та організаторів виборів, невідворотність покарання за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян, зменшення впливу позазаконних методів виборчої агітації. Станом на 23 жовтня спостерігачі ОПОРИ зафіксували 502 випадки порушень виборчого законодавства з боку кандидатів і партій-суб’єктів виборчого процесу, найбільше з яких: порушення правил ведення передвиборчої агітації (212), підкуп виборців (117 випадків), застосуванням адміністративного ресурсу (84) і силове втручання в хід виборчого процесу (74). Водночас протягом жовтня масових порушень чи таких, що можуть суттєво вплинути на результати голосування, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА не зафіксували. ОПОРА вітає рішення ЦВК про спрощення процедури тимчасової зміни місця голосування для мешканців Донецької і Луганської областей; а також ухвалений Закон про посилення кримінальної відповідальності зазлочинів проти виборчих прав громадян, що може значно покращити перебіг дня голосування та стати превентивним заходом проти спроб фальсифікацій.

Порівняно з вереснем, передвиборча активність усіх рейтингових політичних партій значно виросла, перш за все, за рахунок насиченої агітації на зовнішніх носіях та медійної реклами, активізувалася також і вулична агітація. Найбільш масштабні передвиборчі кампанії розгорнули «Блок Петра Порошенка», ВО «Батьківщина», «Народний Фронт» та Радикальна партія Олега Ляшка. Ці партії використовують всі доступні форми агітації й забезпечують масовану агітаційну присутність в 70 % виборчих округів. Дещо менш активними були «Громадянська позиція», «Сильна Україна», «Опозиційний блок», ВО «Свобода», «Самопоміч» і «ЗАСТУП». Разом з тим передвиборча кампанія інших активних партій («Правий сектор», Інтернет партія України, «Блок лівих сил України», Ліберальна партія України, політична партія «5.10») розгорталася, головним чином, на носіях зовнішньої реклами і в медійному просторі.

Координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська зауважує: «Станом на 23 жовтня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували 502 випадки порушень виборчого законодавства з боку кандидатів і партій-суб’єктів виборчого процесу. З них найбільша кількість інцидентів стосується порушень правил ведення передвиборної агітації (212). На другому місці підкуп виборців – 117 випадків. Дещо менше виборчих зловживань пов’язано з застосуванням адміністративного ресурсу (84 випадки) і силового втручання в хід виборчого процесу (74 інциденти). Водночас масових порушень чи таких, що можуть суттєво вплинути на результати голосування, в жовтні спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА не зафіксували».

ОПОРА зафіксувала 101 випадок непрямого підкупу виборців у 20 областях України. Найбільше – в Одеській, Харківській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській областях і місті Київ. Більшість таких зловживань (70 %) здійснювалася кандидатами самовисуванцями. Серед партійних кандидатів непрямий підкуп виборців найчастіше застосовували представники від «Блоку Петра Порошенка», «Народного Фронту», «Сильної України», «Батьківщини» і «Заступу». Зафіксовані випадки зловживання адміністративним ресурсом головним чином зводяться до незаконної участі посадових та службових осіб у передвиборчій агітації (27 випадків у 14 областях України) і до використання приміщень органів влади для агітації (23 випадки у 11 областях України). Найчастіше посадові й службові особи в незаконний спосіб долучалися до участі в агітаційній діяльності у Харківській, Волинській, Чернівецькій області та місті Київ.

Серед основних проявів силового (кримінального) втручання в хід виборчого процесу є пошкодження майна та передвиборчої агітації. Всього зафіксовано 55 таких випадків в 15 областях України. Найбільше – у місті Київ, Закарпатській і Чернівецькій областях. Значно серйознішими за наслідками та впливом на виборчий процес єнапади на кандидатів, партійних активістів та спостерігачів. Відомо про 11 таких інцидентів в 9 областях України. Відповідно до нових положень Кримінального кодексу, такі дії караються обмеженням або позбавленням  волі на строк від двох до п’яти років (частина 2 статті 157 КК України).

Протягом жовтня у складі окружних виборчих комісій (ОВК) продовжувалися ротації членів. Як зауважує аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев«склад усіх ОВК оновився майже на 46 % із моменту утворення відповідних комісій.  За підрахунками ОПОРИ,  за період з 05.09.2014 р. до 22.10.2014 замінено 121 голову ОВК, 126 заступників голів ОВК, 127 секретарів (при кількості кожної категорії посад-213). Це не призвело до серйозних проблем у організації виборчого процесу, за винятком ОВК Донецької та Луганської областей. У той же час заміна майже 50 % членів ОВК знизила ефективність зусиль Центральної виборчої комісії (ЦВК) щодо навчання членів комісій, оскільки значна частина з них достроково припинили повноваження». Врахувавши звернення Донецької та Луганської облдержадміністрацій, Центральна виборча комісія змінила адреси приміщень ОВК № 45, 51, 53, 59, 104, 114, не змінюючи межі та центри одномандатних округів. При цьому, ЦВК  двічі змінила адресу розташування ОВК № 45, 59 (Донецька обл.).

ОПОРА вітає рішення ЦВК про звільнення виборців Донецької та Луганської областей від обов’язку при зверненні до органу ведення Державного реєстру виборців надавати документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування. У той же час Мережа відзначає, що ЦВК не приділяла достатньої уваги інформуванню суб’єктів виборчого процесу  та широкої громадськості про  організацію голосування в тих округах Донецької та Луганської областей, які повністю або частково знаходяться під контролем незаконних збройних формувань. Відсутність проактивної позиції з боку ЦВК сприяла непублічній діяльності ОВК в цих округах, що посилює потенційні  ризики маніпулювання виборчими процедурами.

ПРОМІЖНИЙ ЗВІТ за результатами спостереження ОПОРИ за позачерговими виборами народних депутатів України 2014 року (жовтень)

За коментарями звертайтеся : 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua


© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org